Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδ.Δομ, «κατεδάφισης»- Παραλογισμός του 4030 ή των Υπαλλήλων ;;


Recommended Posts

φυσικά και έχουν

αλλά πιστεύεις πραγματικά, ότι αυτό τους επιτρέπει να μου ζητάνε γραπτώς, να αποδείξω εγώ, αυτές τις μ... , της ίδιας τους της Υπηρεσίας;; ευσταθεί κάτι τέτοιο; σε ποιό νόμο και ποιά διάταξη βασίζονται;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και έχουν

αλλά πιστεύεις πραγματικά, ότι αυτό τους επιτρέπει να μου ζητάνε γραπτώς, να αποδείξω εγώ, αυτές τις μ... , της ίδιας τους της Υπηρεσίας;; ευσταθεί κάτι τέτοιο; σε ποιό νόμο και ποιά διάταξη βασίζονται;

1.Δεν ξέρω εάν σε καλύπτει το άρθρο 17 παρ 3 του Ν 2690/99 "Οταν την έκδοση της διοικητικής πράξης ζητά ο ενδιαφερόμενος αυτός οφείλει να υποβάλει τα δικαιολογητικά ... εκτός αν τα στοιχεία αυτά υπάρχουν στην αρμόδια γιά την έκδοση της πράξης διοικητική αρχή".

2.Ο Manolis gon έχει δίκιο: Προσφυγή στο ΣΥΠΟΘΑ γιά παράλειψη πράξεων της ΥΔΟΜ.

3.Ερώτηση : Εχει συνταχθεί τεχνική έκθεση επικινδύνου οικοδομής του άρθρου 425 του ΚΒΠΝ ?.

Edited by anton64
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη

αυτές νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με κανένα παιδαρέλι

anton64

τα γνωρίζω αυτά, αλλά εντούτοις σ' ευχαριστώ και για τον κόπο σου και για την πρόθεσή σου

 

Μανώλη

να σε ρωτήσω

έχουν το δικαίωμα σε "άδεια έγκρισης και άδειας δόμησης κατεδάφισης" που εκδίδεται όπως λέει η ΚΥΑ:

« Για κατεδαφίσεις, εκσκαφές, επιχώσεις, διαμορφώσεις, κοπή δέντρων εκδίδεται ταυτόχρονα έγκριση και άδεια δόμησης η οποία ισχύει για ένα (1) έτος από την έκδοσή της

να εξετάζουν μόνο το τοπογραφικό μέσα στο 2/ήμερο και να μου στέλνουν το Φ.Ε μόνο για αυτό

 

έχω τη γνώμη ότι σύμφωνα με το παρακάτω της ΚΥΑ

άρθρο 2 παρ 10

10. Τα δικαιολογητικά για την Έγκριση Δόμησης και την Άδεια Δόμησης μπορεί να συνοδεύουν μια και μόνον αίτηση. Στην περίπτωση αυτή ακολουθείται η διαδικασία ελέγχου που καθορίζεται με την παρούσα απόφαση, και η άδεια δόμησης χορηγείται σε προθεσμία επτά (7) ημερών, που μπορεί να παραταθεί για δύο μήνες προκειμένου για συμπληρώσεις – διορθώσεις που αφορούν δικαιολογητικά που συνοδεύουν την αίτηση για έγκριση δόμησης.

 

θα έπρεπε το φ.ε να εκδοθεί μέσα σε 7 ( 5 τις έγκρισης+2 δόμησης) ημέρες από την υποβολή του φακέλου και

να περιλαμβάνει και τις παρατηρήσεις τους επι του διαγράμματος δόμησης

 

Τί γίνεται τώρα ρε φίλε Μανώλη

που με υπαιτιότητά τους πέρασαν από τις 20-9-12 πάμπολλες μέρες χωρίς τις συνολικές παρατηρήσεις (επί του Τ.Δ και Δ.Δ)

θεωρείται παράβαση καθήκοντος ΝΑΙ ή ΟΧΙ;; (με δεδομένη την αυστηρότητα του Ν 4030)

Link to comment
Share on other sites

.......

θεωρείται παράβαση καθήκοντος ΝΑΙ ή ΟΧΙ;; (με δεδομένη την αυστηρότητα του Ν 4030)

Ν 4057/12 (ΦΕΚ 54/Α/12) Αρθρο πρώτο : άρθρο 107 παρ 1.ιγ και πιθανά ια

Link to comment
Share on other sites

Μόνo που τα διαβάζω με ότι συμβαίνει μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, τι να πω............

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως η Επιτροπή Κρίσεως Ετοιμορρόπων, έκρινε την όλη κατασκευή "ως επικίνδυνη" και όχι "ως επικινδύνως ετοιμόρροπη"

 

Αγαπητέ ΚΑΝΑ

Ελπίζω να μη γίνομαι μονότονος αλλά επειδή πιστεύω ότι γιά το τοιχείο η λύση είναι το επικίνδυνο εάν θέλεις το διευκρινίζεις:

1.Υποθέτω ότι η επιτροπή κρίσεως ετοιμορρόπων που αναφέρεις είναι η τριμελής επιτροπή του άρθρου 428 του ΚΒΠΝ η οποία συγκροτείται με απόφαση (παλιά νομάρχη και πλέον) Δημάρχου. Μόνο αυτή μπορεί να χαρακτηρίσει μία κατασκευή επικινδύνως ή όχι ετοιμόροπη και στην έκθεσή της κρίνει μόνο αυτό.

2.Αν την κρίνει ως τέτοια (όχι στην περίπτωσή σου) τότε γκρεμίζεται εντός 3 ημερών.

3.Εάν όπως λες την έκρινε (μόνο) επικίνδυνη πρέπει εκτόςαπό την έκθεσή της η οποία εφόσον είναι ομόφωνη δεν επιδέχεται ένστασης, να συνταχθεί (απο τους ίδιους ή συνήθως από άλλον υπάλληλο της ΥΔΟΜ - οχι κατ' ανάγκη επιτροπή) οπωσδήποτε αυτοτελως η τεχνική έκθεση του άρθρου 425 ώστε να δύναται να ακολουθηθεί η διαδικασία των ενστάσεων του άρθρου 426. Μάλιστα είναι υποχρεωτικό στην τεχνική έκθεση να ορίζεται χρόνος ενστάσεων κλπ. Απλή αναφορά στην έκθεσή της περίπτωσής σου ότι το τοιχείο κρίνεται επικίνδυνο δεν αρκεί.

4.Εάν δεν ακολουθήθηκε η ανωτέρω διαδικασία το τοιχείο δεν έχει κριθεί επικίνδυνο - γιά την ακρίβεια δεν έχει πραγματοποιηθεί η διαδικασία που το κρίνει.

Edited by anton64
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη

να σε ρωτήσω

έχουν το δικαίωμα σε "άδεια έγκρισης και άδειας δόμησης κατεδάφισης" που εκδίδεται όπως λέει η ΚΥΑ:

« Για κατεδαφίσεις, εκσκαφές, επιχώσεις, διαμορφώσεις, κοπή δέντρων εκδίδεται ταυτόχρονα έγκριση και άδεια δόμησης η οποία ισχύει για ένα (1) έτος από την έκδοσή της

να εξετάζουν μόνο το τοπογραφικό μέσα στο 2/ήμερο και να μου στέλνουν το Φ.Ε μόνο για αυτό

 

.........................................

 

Τί γίνεται τώρα ρε φίλε Μανώλη

που με υπαιτιότητά τους πέρασαν από τις 20-9-12 πάμπολλες μέρες χωρίς τις συνολικές παρατηρήσεις (επί του Τ.Δ και Δ.Δ)

θεωρείται παράβαση καθήκοντος ΝΑΙ ή ΟΧΙ;; (με δεδομένη την αυστηρότητα του Ν 4030)

 

ΚΑΝΑ δεν ξέρω αν είναι ορθό να κολλήσουμε στην κατά γράμμα πραγματοποίηση του 4030.Αυτό έχει σαν κίνδυνο σε μια δική σου έστω και μικρή απόκλιση από τον 4030 να σε τρέχουν συνεχώς.Να ξέρεις ότι για την αυστηρή ή όχι τήρηση της διαδικασίας από την ΥΔΟΜ δεν θα μπορέσεις να βγάλεις άκρη λόγω της νεότητας του νόμου και στην στήριξη του υπαλλήλου από ανωτέρους. Μάλλον διάλογος και συνεργασία με αυτούς χρειάζεται για να ξεκολλήσει ο εγκέφαλός τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όλα τα αναμασήματα μέσα στην έντυπη υποβολή υπάρχουν (5 εργάσιμες - 2 εργασιμες-3 εργάσιμες-αλλού ξανά 2 εργάσιμες -ξανά 5 εργάσιμες κλπ)

από παραγράφους πάλι άλλο πράμα, σκατ... χάνεις το μυαλό σου

 

απο τη μια η Υ,ΔΟΜ έχει το δικαίωμα να σε καθυστερήσει με απόφαση προϊσταμένου κατά 20 εργάσιμες ημέρες από την ημέρα υποβολής του φακέλου

και από την άλλη προβλέπει τις διορθώσεις από μέρους του μηχανικού σταθερά σε 58 ημέρες από την ημερομηνία υποβολής του (χωρίς να αναφέρει αν είναι εργάσιμες ή όχι)

 

Τι να πρωτοπούμε τώρα..

σε ευχαριστώ πάντως και πάλι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

στην αδεια κατεδαφισης που εχω αναφερει οτι κατεδαφιζεις 20 μερες αποταν γινει η αναρτηση στο διαδικτυο!!

 

δλδ ενω εχουν περασει 20 μερες απ οταν βγηκε η αδεια πρεπει να περιμενω ποτε θα ανοιξει το συστημα να βγει και στο διαυγεια?

και απο τοτε να εμτρησω 20 μερες?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.