Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα σε αγροτεμάχιο προϋφιστάμενο του 1977


Recommended Posts

Εχω την εξής περίπτωση αρτιότητας.

Εχουμε αγροτεμάχιο 2.5 στρεμ. Εντός ζώνης οικισμού.

Εχει μία γονική παροχή του 1985 που λέει ότι ο πατέρας αφήνει στην κόρη το αγροτεμάχιο αυτό , ο οποίος πατέρας κληρονόμησε με την 1962 διαθήκη του δικού του πατέρα ,ο οποίος πέθανε το 1968. Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Παρακάτω γράφει όμως, ότι το αγροτεμάχιο αυτό, περιγράφεται στην ΔΙΑΘΗΚΗ του 1962 Ως ΔΥΟ διαφορετικά αγροτεμάχια τα οποία συνορεύουν και ο πατέρας αποδέχεται σύμφωνα με την δήλωση αποδοχής κληρονομιάς του 1982 ως ΕΝΙΑΙΟ.

 

Ποιος είναι ο χρόνος δημιουργίας του αγροτεμαχίου????

Μπορούμε να μπούμε στην παρέκκλιση του προυφ..77 για να χτίσουμε.

Τι λέτε??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

οι συμβολαιογράφοι "κολλάνε" συνήθως στο θέμα "βούληση του διαθέτη". Αν το εξετάσει κανείς κατ' αυτό τον τρόπο ο παππούς τα είχε ξεχωρισμένα στην διαθήκη γιατί έτσι ήταν η επιθυμία του και μάλλον ο χρόνος δημιουργίας του σημερινού ακινήτου είναι το '82 αφού τότε ο από το 1968 κύριος του ακινήτου απεδέχθη την κληρονομία και - κακώς - τα συνένωσε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

οι συμβολαιογράφοι "κολλάνε" συνήθως στο θέμα "βούληση του διαθέτη". Αν το εξετάσει κανείς κατ' αυτό τον τρόπο ο παππούς τα είχε ξεχωρισμένα στην διαθήκη γιατί έτσι ήταν η επιθυμία του και μάλλον ο χρόνος δημιουργίας του σημερινού ακινήτου είναι το '82 αφού τότε ο από το 1968 κύριος του ακινήτου απεδέχθη την κληρονομία και - κακώς - τα συνένωσε.

Αυτό "φοβάμαι " κ εγω, ότι ο χρόνος δημιουργίας είναι το 82 με την αποδοχή κληρονομιάς.Οπότε χάνεται η παρέκκλιση. Παρόλ' αυτα, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος και επειδή η ευθύνη είναι μεγάλη καθώς υπάρχει ενδιαφέρον για αγοραπωλησία, σε μία τέτοια περίπτωση τί γίνετε, δεν θα ήταν σωστή κ μία επίσκεψη του πελάτη σε δικηγόρο?

Οσο για την πολεοδομία σίγουρα αρνητική θα είναι η απάντησή τους. οταν αμφιβάλουν για κάτι προτιμούν να πούν όχι, παρά να το ψάξουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

ακριβώς το αντίστροφο μου έτυχε εμένα, ο διαθέτης τα είχε αποκτήσει ένα-ένα χωριστά και στη διαθήκη τα περιέγραφε ως έναν αγρό. Μάλιστα ένα κομμάτι ήταν κληροτεμάχιο.

Η συμβ/φος επέμενε οτι πρέπει να το αντιμετωπίσουμε ενιαίο και μαλιστα έκανε σχετικό ερώτημα στο Συμβ/φικό Σύλλογο που τελικά έδωσε ανάλογη γνωμοδότηση. Ο δικηγόρος του αγοραστή (κι εγώ) πεταχτήκαμε στο ταβάνι, ειδικά για το κληροτεμάχιο.

Τελικά η αγοραπωλησία ακόμη εκκρεμεί και δεν είμαι 100% σίγουρος οτι οι συμβ/φοι εχουν δίκιο επί του προκειμένου. Είχα σκοπό να πάω να συμβουλευτώ καλό δικηγόρο ή κάποιον Υποθηκοφύλακα.

Link to comment
Share on other sites

ps

ίσως λυνόταν αν βγάζατε άκυρη την διαθήκη γιατί αλλιώς χαραμίζεται δικαίωμα οικοδομησιμότητας κι αυτό αποκλείεται να ήταν στη βούληση του παππού :twisted: :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.