Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

Στον 4014 έχει δηλωθεί ως βοηθητικός χώρος το πατάρι και εκεί έχω σκοπό να τοποθετήσω WC,αποθήκη,stuff room,και ένα γραφείο και όχι τραπεζοκαθίσματα.

εξαρτάται τι εννοείς με αυτό και τι εννοεί και ο 4014 με το βοηθητικό πατάρι

Link to comment
Share on other sites

Myri έχεις απόλυτο δίκιο..άστοχη η διατύπωση μου!Επειδή είναι πατάρι πήρε τον μειωτικό συντελεστή 0,5 αυτό εννοούσα!Καμία σχέση με την χρήση του χώρου.Στην τεχνική έκθεση έχω αναφέρει ότι χρησιμοποιήται σαν κύριος χώρος καταστήματος!

ΚΑΝΑ φταίω εγώ που ΔΕΝ καταλαβαίνω την διατύπωση και το συμπέρασμα από την Α-1 της εγκυκλίου???Αν κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος καταλάβει ας μου εξηγήσει και μένα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαντάστηκα πως θα εννοούσες τώρα που το ξαναδιάβασα. Θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.

----

Νομίζω πως επειδή έχεις ρυθμισμένο χώρο πρέπει να πάρεις ΒΚΧ από πολεοδομία, όπως παλαιά.

Εγώ αυτό κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό κατάλαβα μετά από εκτενέστερη ανάγνωση!Και επειδή το πατάρι είναι μεταλλικό θα μπλέξουμε και με στατικά και ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι!!

Καήκαμε!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα ποσταρίσματα στο θέμα "Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος" και ταυτίστηκε το πρόβλημα μου με του ιδιώτη που ρωτούσε!!Η πιό έξυπνη ιδέα δώθηκε από τη Myri θεωρώ!Θα βάλω (εκτός του αυθαίρετου παταριού) σε άλλη δήλωση όλο τα κατάστημα και σε κατάσταση "υπό έκδοση οικοδομικής αδείας" και θα βγάλω κανονικά άδεια λειτουργίας για το ΚΥΕ.Στο παράλληλο θα τρέχω και την αλλαγή χρήσης του καταστήματος σε ΚΥΕ στην πολεοδομία!!Άρα και ο ιδιοκτήτης καλύπτεται,και ο ενοικιαστής θα κάνει την δουλειά του και εγώ θα είμαι καλυμένος!

Ακούω μήπως έχω ξεχάσει κάποια παράμετρο...μην τρέχω μετά!!

-----

Ξέχασα ότι παράλληλα θα κάνω και αίτηση για ΒΚΧ γαι το ρυθμισμένο πατάρι!

-----

Myri σώσε με!!!

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Η λύση θεωρητικά δεν έχει πρόβλημα, αλλά δεν το έχω εφαρμόσει.

Η μόνη ένσταση που έχω είναι ως προς είναι ως προς το παράλληλο με τη ΒΚΧ.

Επίσης κάποιες πολεοδομίες κάνουν αυτοψίες.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω και ο θεός βοηθός!!Και αυτοψία να μου κάνουν σε τί μπορεί να την πατήσω??Αφού θα καλύπτομαι από τον 4014 σε όλα!

Το μόνο πρόβλημα είναι η βεβαίωση που θα γράψω στα σχέδια για την άδεια στο Δήμο!θα είναι ετεροχρονισμένα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο ιδιοκτήτης μπορεί να κάνει την αίτηση στο Δήμο χωρίς τη δική σου βεβαίωση, με ΥΔ δική του πως θα την πάει αργότερα, στο μεταξύ θα βγάλεις την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση η οποία μπορεί να είναι και λίγο χαζή; Δε χρειάζεται βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για πρώην βοηθητικούς χώρους κατοικίας ή για χώρους που προορίζονται για επαγγελματική στέγη, π.χ. λογιστικό γραφείο έτσι δεν είναι; Εννοείται πως έχουν υπαχθεί στο Ν.4014 για αλλαγή χρήσης και έχουν δηλωθεί ως κύριοι χώροι. Υποθέτω πως ισχύει μόνο για ΚΥΕ;

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 ώρες προσπαθώ να βγάλω άκρη και δεν είναι δυνατόν. Αυτό που συμβαίνει και με τις βεβαιώσεις ΧΚΧ είναι απίστευτο.

 

Σε 2όροφο με υπόγειο εκτός σχεδίου με χρήση συνεργείου αυτοκινήτων σύμφωνα με την άδεια, ο ιδιοκτήτης θέλει να ενοικιάσει το ισόγειο για να ανοίξει super market (ΚΥΕ). Στο υπόγειο υπάρχει αυθαιρεσία (extra μέτρα) τα οποία μπορούν να μπουν στον 4014, χώρια του ότι στο υπόγειο υπάρχει ξεμπάζωμα και λειτουργεί σαν συνεργείο αυτοκινήτων. Επομένως, έχουμε αυθαιρεσία στο κτίριο, αλλά όχι στον όροφο που θέλει βεβαίωση ΥΕ.

 

Μου έχουν δημιουργηθεί 2 ερωτήματα:

1. Μπορώ σε χώρο με χρήση συνεργείο αυτοκινήτων να δώσω βεβαίωση για χώρο ΥΕ, ή πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης;

2. Από τη στιγμή που υπάρχουν παρανομίες στο κτίριο (αλλά όχι στον όροφο που με ενδιαφέρει), μπορώ να δώσω βεβαίωση σύμφωνα με την Εγκ. 1/2012, ή με δεσμεύει πλέον η Εγκ. 7/2012;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.