Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

μου ζητηθηκε να βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης σε κτιριο που προορίζεται για καφενείο και έχει μια μικρη μεταβολή στις διαστασεις του χωρις να εχει μεγαλη υπερβαση δόμησης. αντι για 74,8 της αδειας ειναι 78. δικαιουμαστε '' νομιμη'' υπέρβαση 2% δηλ. για την περιπτωση μου 1,56 και εχω 1,496 υπερβαση. Στις διαστάσεις του κτιρίου πρεπει να ειναι 8,80*8,50 και ειναι 9,75*8!!!!(αθάνατοι ελληνες μάστορες). την εκδιδω η το παρακανω αν το κρινω αυθαιρετο προς τακτοποίηση???

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό

γ) Αντίγραφο οικοδομικής άδειας και σχεδιαγράμ−

ματα του καταστήματος εις τριπλούν, υπογεγραμμένα

από Μηχανικό, από τα οποία να προκύπτει ότι ο χώ−

ρος είναι κύριας χρήσης προοριζόμενος για ΚΥΕ, σε

κλίμακα που θα αναφέρεται ρητά επί του σχεδίου και

στο οποίο θα αποτυπώνονται όλοι οι χώροι του Κ.Υ.Ε.

περιλαμβανομένων και αυτών που προβλέπονται από

ειδικές διατάξεις του ισχύοντος νομικού πλαισίου (π.χ.

τουαλέτες για Α.Μ.Ε.Α.).

 

Στο τοπικ:

http://www.michanikos.gr/topic/28984-%CE%A7%CF%8E%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82/

που συμμετειχες και εσυ, βρηκα αυτο το κειμενακι που μου αρεσε:

 

" δηλώνω υπεύθυνα ότι:

σύμφωνα με τις διατάξεις του Γεν . Οικοδ. Καν/σμού και τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, ο παρουσιαζόμενος στο παρόν σχεδιάγραμμα, χώρος καταστήματος είναι νόμιμος, προοριζόμενος για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος ________________________ (είδος κατ/τος) σύμφωνα με την _________οικοδομική άδεια και ο χώρος του (ισόγειο - όροφος ή άλλος χώρος ανάλογα) σύμφωνα με αυτή είναι κύριας χρήσης, ενώ οι χώροι ____________________είναι βοηθητικοί"

Link to comment
Share on other sites

θα γράψεις το απλό κείμενο: "αυτό της ΚΥΑ"

(αυτό γραφώ και προτιμώ, πάντα το πιο "γενικό")

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα σας, ήθελα να ρωτήσω σε χώρους που έχουν ρυθμιστεί με 3843 και ο ιδιοκτήτης θέλει ΒΧΚΧ για κατάστημα υγειονομικου ενδιαφέροντος εάν εκδίδεται η βεβαίωση κανονικά από εμάς, και αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει. Λείπω στο εξωτερικό 6 μήνες και έχω σταματήσει να παρακολουθώ τις καινούριες εγκυκλίους. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανένας το νόμο που δίνει το δικαίωμα στους ιδιώτες μηχανικούς να χορηγούν βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης; Έχω υπόψιν μου μόνο το ΦΕΚ 2496/Β/2011 που αναφέρεται στα ΚΥΕ. Για τους υπόλοιπους χώρους (που δεν είναι ΚΥΕ) τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

για την περιπτωση τακτοποιημενων χωρων για ΚΥΕ η ΒΚΧ δινεται παλι απο την Υ.ΔΟΜ?

και επιπλεον γινεται και αυτοψια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.