Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

Καλημέρα. Για συστεγαση νέου φαρμακείου Βεβαιωση Χωρου Κυριας Χρησης δίνει ο μηχανικός (όπως στα ιατρεία) ή πρέπει να πάμε πολεοδομία με σχέδια και τη βεβαιώση.Ισχύει το άρθρο 25 του Ν4178/2013 σε όλες τις περιπτώσες?
Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by taniag
Link to comment
Share on other sites

Στο φύλλο της αδείας, την έχει ο ιδιοκτήτης, λέει πως υπάρχουν 4 καταστήματα. Εγώ βλέπω δύο. Άρα έχει γίνει αλλαγή, προφανώς από την αρχή της κατασκευής, που σημαίνει ανασύσταση και ν4178.

 

Πως λοιπόν έδινε η πολεοδομία ΒΧΚΧ; Ε, πως;

 

Έχω παρόμοια περίπτωση αλλά ενώ η άδεια δείχνει 3 είναι 1. Επειδή και η δικιά μου η άδεια είναι παλιά, προσωπικά το αποδίδω στο γεγονός ότι α) παλιότερα δεν χρειαζότανε ΒΧΚΧ

και β) τους αρκούσε μια οποιαδήποτε κάτοψη (όχι επικυρωμένη) υπογεγραμμένη από μηχανικό.

 

Εδώ στον Δήμο Θεσ/νίκης για υγειονομικού πλέον θέλουνε επικυρωμένα και αντίγραφο της ΟΑ και κατόψεις, προφανώς πονηρευτήκαν πλέον γιατί ο καθένας προσκόμιζε ότι να 'ναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μηχανολόγος Μηχανικός μπορεί να εκδόσει ΒΧΚΧ?

Και αν ναι ή όχι που υπάρχει η σχετική νομοθεσία?

Από το Δήμο Ηρακλείου δεν έχουν απάντηση και σε γραπτή ερώτημά τους στο ΥΠΕΚΑ, το ΥΠΕΚΑ απάντησε τηλεφωνικά ότι εμπίπτει στη νομοθεσία των δικαιωμάτων της κάθε ειδικότητας, χωρίς ωστόσο να απαντάει σαφώς, και χωρίς, εγώ τουλάχιστον, να έχω βρει κάτι επ' αυτού!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε υφιστάμενο ισόγειο κατάστημα του 1972 θέλω να βγάλω ΒΚΧ για υγειονομικό. Έχει πατάρι στην μισή επιφάνεια του και το καθαρό ύψος κάτω από αυτό είναι 2,60.

 

Το ύψος για να είναι Κ.Χ. με τι το ελέγχω ? Με τον ΓΟΚ του 55 ? Ο ΓΟΚ 55 αναφέρει : 

 

4.Το ελεύθερον ύψος ισογείου προς χρήσιν καταστήματος εις τας οικοδομάς των πόλεων δεν επιτρέπεται να είναι μικρότερον των τεσσάρων (4) μέτρων. Εις περίπτωσιν καταστήματος επιφανείας χρησίμου ουχί μείζονος των είκοσι (20)μ. 2 και βάθους ουχί μείζονος των 4,5 μ.επιτρέπεται ύψος τριών (3) μ. (Σχ. 70).
Εις περίπτωσιν κατασκευής ανοικτού εξώστου εντός του καταστήματος (πατάρι) τα ως άνω ελεύθερα ύψη αυξάνονται αντιστοίχως εις πέντε (5.00) μέτρα και τέσσαρα (4.00) μέτρα, ο τοιούτος δε εξώστης δεν επιτρέπεται να καλύπτη πλέον των 2/3 της επιφανείας του καταστήματος. Το υπό τον ως άνω εξώστην ελεύθερον ύψος δεν επιτρέπεται να είναι έλασσον των 3.00 μέτρων (Σχ. 70).
 
Θέλω δηλαδή 3 μέτρα κάτω από πατάρι ??! 
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω ένα πρόβλημα  που επείγει και η πολεοδομία δεν βοηθάει.

 

Έχω μια περίπτωση όπου το κτίριο ανήκει σε Ο.Τ. γενικής κατοικίας και στην άδεια ο ισόγειος χώρος περιγράφεται ως κατάστημα.

Ο πελάτης μου το έχει μετατρέψει σε μικροβιολογικό, χωρίς να έχει βγάλει άδεια. Υπάρχει αυθαίρετο πατάρι που έχω νομιμοποιήσει με το 4014 και θέλει να του δώσω βεβαίωση ΚΧ για μικροβιολογικό.

 

1) Τα μικροβιολογικά εργαστήρια σε ποια κατηγορία χρήσεων ανήκουν, με ποιο χαρακτηρισμό χρήσεων γης μπορούν να χαρακτηριστούν? σαν ιατρεία, σαν καταστήματα παροχής προσωπικών υπηρεσιών?

 

3) Η πολεοδομία δεν είναι υποχρεωμένη ακόμα και αν δεν υπάρχει ξεκάθαρα ο όρος μιρκοβιολογικό στις ΧΓ να μου δώσει βεβαίωση ότι επιτρέπεται η χρήση αυτή αν το ζητάει ο φορέας του ιατρικού συλλόγου για να βγάλει την άδεια στον μικροβιολόγο και δεν δέχεται άλλο χαρακτηρισμό?

 

2) πρέπει να κάνω αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε μικροβιολογικό με αναθεώρηση αδείας ή μπορώ και μέσω 4178/13 με κάποιο τρόπο, αφού θα δηλώσω ξανά και το πατάρι αναγκαστικά? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησε η πολεοδομία για την χρήση γης; 

Κανονικά κάνεις αίτηση και σου απαντάει.

Αλλά σύμφωνα με το Εγγρ-2389/20-1-05 που έχει αναρτήσει  συν. Armenopoulos κατατάσσονται στα καταστήματα παροχής προσωπικών υπηρεσιών της παρ.Β3 του Αρθ-1 του ΠΔ/23-2-87 και επιτρέπονται σε περιοχές γενικής κατοικίας.

 

υ.γ. Τελικά το σχέδιο ΠΔ του 2011, για τις χρήσεις γης έχει γίνει ΠΔ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σε έναν χώρο που θα γίνει ΚΥΕ και πρέπει να δώσουμε ΒΧΚΧ, ελέγχουμε και το ύψος, σωστά ?

 

Το ελέγχουμε με βάση τον ΓΟΚ που ίσχυε τότε ή ισχύει σήμερα ή τον κτιριοδομικό ?

 

Σε υφιστάμενο ισόγειο κατάστημα του 75 :

 

1) ΓΟΚ 73 - ελάχιστο ύψος 2,70

2) ΝΟΚ 2012 - ελάχιστο ύψος 2,65

3) Κτιριοδομικός  - ελάχιστο ύψος 2,40

 

Τι από όλα αυτά ισχύει ?! 

Link to comment
Share on other sites

nik

αν λάβω υπόψη ότι το ΥΠΕΚΑ παλιά σχετικά με το ύψος κύριων χώρων για καταστήματα προ του 55

είχε γνωμοδοτήσει για επιτρεπτό ύψος 2.20μ τότε μάλλον πρέπει να ισχύει αυτό του ΓΟΚ του χρόνου κατασκευής του

και επομένως πας με το 2.70μ αν και με τον μετέπειτα  κτιριοδομικό που επέτρεψε ύψος 2.40μ δόθηκε πλήθος βεβαιώσεων

σε αντίστοιχες περιπτώσεις 

Κάτι είχαν πει για την αναντιστοιχία ΝΟΚ (2,65) και κτιρ/κού (2,40) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε διαμερισμα στο κεντρο της Θεσσαλονικης, κατασκευης 1956, παω να εκδοσω ΠΕΑ για επαγγελματικη στεγη

Ολα τα προηγουμενα χρονια χρησιμοποιουνταν ειτε ως γραφειο ειτε ως φροντιστηριο ο χωρος

 

Δεν εχω στα χερια μου κανενα αποδεικτικο στοιχειο αλλαγης χρησης, το βλεπω διαμερισμα

Θα πρεπει να γινει αλλαγη χρησης με καποιον τροπο για να βγει ΒΚΧ αν και εφοσον ζητηθει?

 

Εγω να βγαλω το ΠΕΑ που ζητανε ως γραφεια, το θεμα ειναι αν θα τους επιτραπει να το νοικιασουν ως επαγγελματικη στεγη η κολλησει το θεμα στη ΒΚΧ

Link to comment
Share on other sites

Ποιους εννοεις?

Η εφορεια αδιαφορει για την πολεοδομικη χρηση που θα βαλεις στο ΠΕΑ.

Το μονο προβλημα θα ειναι για την οποιαδηποτε αδεια λειτουργιας.

Εκει θα απαιτηθει οικοδομικη αδεια, οποτε θα αναγκαστει να την βγαλει την αλλαγη χρησης εκ των πραγματων. 

Την αλλαγη χρησης ομως θα την αναλλαβει ο ενοικιαστης, οποτε ασε την καρτα σου για να εχεις προβαδισμα! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.