Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία υπολογισμού ποσοστού συνιδιοκτησίας


argidion

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω στα χέρια μου μια διαθήκη ενος οικοπέδου στο οποίο περιέχεται ακίνητο. Υπάρχει ενα τοπογραφικό απο μηχανικό στο οποίο φαίνονται οι διαστάσεις τόσο του οικοπέδου, όσο και του κτίσματος. Όταν συντάχθηκε η διαθήκη, ο υπολογισμος του οικοπέδου ήταν λάθος (σύμφωνα με τα νέα σχέδια του μηχανικού) και συνεπώς δεν μπορεί να υπάρξει καθεστώς κάθετης ιδιοκτησίας του οικοπεδου (το οίκημα είναι χωρισμένο αναφορικά με τα δωμάτια, οπότε εκεί μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα).

Η ερώτηση είναι, τί ακριβώς χρειάζεται να κάνω έτσι ώστε να υπολογιστεί το ποσοστό συνιδιοκτησίας κάθε μέλους στο οικόπεδο; Χρειάζομαι νέο εξαρτημένο τοπογραφικό (το προηγ βγήκε αμέσως μετά τη διαθήκη, δεν μπορεί να γίνει χρήση αυτού; );

 

Μια πολύ πρόχειρη εικόνα για να γίνει πιο κατανοητό το σχέδιο (συγγνώμη για το σχέδιο αλλά δεν είμαι του επαγγέλματος και το έκανα μόνο για να γίνω πιο κατανοητός):

post-80079-0-94078000-1350305506_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ναι,

με διαθηκη μπορει να συσταθει και καθετη και οριζοντια ιδιοκτησία...

αρα ολα θα γινουν με βαση την διαθηκη, τι έγραφε ή τι εννοουσε...

και

με βαση τι έχει δηλωσει καθε κληρονομος στην εφορία

και με βαση τι αποδοχη έκανε καθενας...

ή με βαση πώς συμφωνησαν να ¨ερμηνευσουν" -απο κοινου και εκ συμφωνου- μερικες ασαφειες..

Αν στο προκειμενο σχεδιο συμφωνησαν οτι εγινε συσταση ΟΙ,

δλδ οτι εδωσε ενα δωματιο στον Α. εμβαδου....τμ. με.....% ποσοστο ή με τα " αναλογα" ποσοστα, και ενα αλλον χωρο στον Β με τα" αναλογα ποσοστα" ...θα βγαλεις την αντικειμενικη αξια καθε κτισματος...και θα την αντιλογισεις στην αξια ολης της οικοδομης.

Και φυσικα πρεπει να δεις τι λεει ο διαθετης για τον "αερα"

ειναι λιγο περιπλοκο..

Για να μην κανουμε υποθεσεις...και να μην καταληξουμε σε λαθος συμπερασματα...

Θα γινονταν πιο απλο αν ειχαμε μια περιληψη της διαθηκης.

ταλεμε

 

 

.

 

.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.