Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με nova


kostassid

Recommended Posts

Σπίτι στο Χαλάνδρι. Νοβα τα τελευταία 5-6 χρόνια και από το 2011 παρουσιάστηκαν περίοδοι όπου το σήμα έπεφτε στο μηδέν και δεν έβλεπα για 2-3 ώρες.

 

 

Ήρθε ο ηλεκτρολόγος τεχνίτης και άλλαξε καλώδιο καθώς το σήμα κοβόταν τελείως ανεξάρτητα από καιρό. Ευθυγράμμισε και λίγο την δορυφορική κεραία.

 

Το πρόβλημα συνέχισε.

 

Μίλησα με nova και μου είπαν ότι φταίει ο αποκωδικοποιητής. τον άλλαξα υπογράφοντας 1 χρόνο ακόμα.

Τα ίδια ακριβώς.

 

Έχω εντοπίσει ότι το σήμα κοβεται μόνο μεσημέρι-απόγευμα. Πρωί και βράδυ δεν κόβεται εκτός από μερικές φορές με γρήγορες σκηνές (ίσως να είναι τυχαίο). Ο καιρός δεν παίζει ρόλο. Μπορεί να έχει 9 μποφόρ και καταιγίδα αλλά να βλέπω και με κανονικό καιρό να μην έχω σήμα για 2-3 ώρες.

 

Κάποια βοήθεια;

 

Μην αναφέρω την εντελώς ανύπαρκτη τεχν. υποστήριξη της nova καθώς και την αναμονή κάθε φορά στο τηλ. που ξεπερνάει τα 30 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή καταλαβαίνω ότι ο δέκτης χάνει το σήμα RF από τον δορυφόρο και δεν κάνει λήψη....σαν να μην έχει κεραία.

Ο δέκτης είναι ήδη αλλαγμένος....

Μετά το καλώδιο, θα άλλαζα το LNB.

Link to comment
Share on other sites

Να την κόψεις και να βγαίνεις γιά κανένα καφέ γιά να δείς το μάτς .

Δεν με παίρνει κανένας μηχανικός συνάδελφος γείτονας για καφέ βλέπεις, μόνο για δουλειές :smile:

 

LNB? ok πες ότι αλλάζω και δεν έχω σήμα πάλι. Τι κάνω μετά;

Link to comment
Share on other sites

Με την κρίση παίζει να βλέπουμε το ματς και στο PC . :smile:

 

Επί της ουσίας , το πρόβλημα το έχεις μόνο στα προγράμματα της νόβα η και στα ελεύθερα δορυφορικά ?

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα όταν τα βλέπω μέσω nova. Από την κεραία της πολυκατοικίας είμαι ok.

Link to comment
Share on other sites

Η κεραία της πολυκατοικίας είναι VHF-UHF δεν βλέπεις δορυφορικά . Ο δέκτης της νόβα εκτός από τα προγράμματα της πρέπει να έχει και ελεύθερα δορυφορικά . Αυτά τα βλέπεις ?

Link to comment
Share on other sites

Μού είχε συμβεί και μένα παλιά (γιατί η τώρα η κάρτα αναπαύεται σε χωματερή, ο εξοπλισμός μου είναι ιδιόκτητος και ακριβός). Το εύρος του bandwidth είναι μικρό. Τα κακά της συμπίεσης του DVB-MPEG, σε συνδυασμό με το κόστος της ενοικίασης δορυφορικού transporter από την Νονα. Τεσπα κοίτα την μπάρα "ποιότητα σήματος" στο κανάλι που έχει πρόβλημα αν είναι τουλάχιστον 50%.

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.