Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείνουν 127 εφορίες - Μάθε που πάει η δικιά σου


Kapa

Recommended Posts

Φοβερή μεταρρύθμιση!!! Κλείνουν οι ΔΟΥ Ιστιαίας και Καρύστου οι οποίες απέχουν περίπου 2,5 ώρες από Χαλκίδα έκαστη!!!! Οι υπάλληλοι δηλαδή θα πηγαινοέρχονται κάθε-μέρα στην Χαλκίδα?? Ή θα μείνουν στο "γραφείο εξυπηρέτησης φορολογουμένων"? Πόσοι??

 

Η μία πρόταση μετά την άλλη το επιβεβαιώνουν: Πάμε για οριστικό-καθολικό φούντο...

Link to comment
Share on other sites

Οταν στις περιοχές της Δυτ. Μακεδονίας θα έχει 1 μέτρο χιόνι στους δρόμους θα ήθελα να δώ πως θα κινηθούν οι πολίτες αποστάσεις 40 χλμ και πλέον για να διεκπεραιώσουν τις υποθέσεις τους....

Ελλάδα είναι μόνο στα γραφεία των εξουσιαστών τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Αν γινονται ολα ηλεκτρονικα γτ να πας 40χιλ αποσταση?

Οπως η γιαγια που περιμενει 4 ωρες στη ΕΤΕ για να κανει ενημερωση λογαριασμου?

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή μεταρρύθμιση!!! Κλείνουν οι ΔΟΥ Ιστιαίας και Καρύστου οι οποίες απέχουν περίπου 2,5 ώρες από Χαλκίδα έκαστη!!!! Οι υπάλληλοι δηλαδή θα πηγαινοέρχονται κάθε-μέρα στην Χαλκίδα?? Ή θα μείνουν στο "γραφείο εξυπηρέτησης φορολογουμένων"? Πόσοι??

 

Η μία πρόταση μετά την άλλη το επιβεβαιώνουν: Πάμε για οριστικό-καθολικό φούντο...

και Γιάννη υπολογίζεις την χρονική απόσταση από Κάρυστο Σκέψου αυτούς που θα εξυπηρετούνται από ΔΟΥ που απέχουν από Κάρυστο από 1 - 2 ώρες και μένουν στα γύρω χωριά του Καλλιανού ή του Γκαβο ντόρο Θα χρειάζονται από 4 - 4.5 να πάνε και άλλες τόσες να γυρίσουν από Χαλκίδα Και φοβάμαι ότι πολλές υποθέσεις δεν θα γίνονται από τα γραφεία εξυπηρέτησης θα αναγκάζονται πολλές φορές να πάνε στα κεντρικά

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εν έτει 2012 μιλάμε ότι οι πολίτες χρειάζονται να διανύσουν άπειρα χιλιόμετρα για να πάνε στις ΔΟΥ για τις πιο απλές δουλειές.

Αν όπως είπε και ο σύντεκνος terry όλες οι απλές εργασίες γίνονται ηλεκτρονικά (δεν το ξέρω) αυτή η γκρίνια είναι άνευ λόγου (εκτός από τις γνωστές επερωτήσεις και αναφορές των εθνοσωτήρων μας για μερικά ψηφαλάκια).

Κανονικά οι ΔΟΥ πρέπει να έχουν μόνο ελεγκτικό έργο και όλες οι άλλες εργασίες να γίνονται μέσω internet και όποιος δεν μπορεί/ξέρει σε λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

απλές διαδικασίες στις εφορίες εν έτη 2012....αυτό μαλλον θα πρεπει να είναι ανεκδοτο.

 

το 2011 έκανα αλλαγή έδρας απο Φλώρινα σε Θεσσαλονίκη.

το 2012 χρειάστηκα εκτύπωση της τελευταίας αλλαγής.

Μέσω ΓΓΠΣ δεν γίνεται.

επόμενο βήμα να πάω στην ΔΟΥ που υπάγομαι.

στο τμήμα του Μητρώου παίρνω νούμερο αναμονής 80 και εκείνη την στιγμή εξυπηρετούν το 20. Χάνω 2-3 ώρες να περιμένω.

έρχεται η σειρά μου...κάνω το αίτημα μου και η απάντηση του υπαλλήλου. Δεν μπορώ εγώ απο εδώ να στο τυπώσω πάρολο που το βλέπω στο σύστημα και επίσης οτι δεν χρωστάς κλπ κλπ...πρέπει να πάς στην ΔΟΥ ΦΛΩΡΙΝΑΣ για να πάρεις την εκτύπωση.

2012 και ενω με βλέπει το σύστημα...δεν μπορεί να μου δώσει μια Α4 κόλλα χαρτί.... και μετά μου λέτε για απλές διαδικασίες?

Αυτός είναι ο παραλογισμός του ελληνικού κράτους και των αγκυλώσεων που έχει!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εν έτει 2012 μιλάμε ότι οι πολίτες χρειάζονται να διανύσουν άπειρα χιλιόμετρα για να πάνε στις ΔΟΥ για τις πιο απλές δουλειές.

Αν όπως είπε και ο σύντεκνος terry όλες οι απλές εργασίες γίνονται ηλεκτρονικά (δεν το ξέρω) αυτή η γκρίνια είναι άνευ λόγου (εκτός από τις γνωστές επερωτήσεις και αναφορές των εθνοσωτήρων μας για μερικά ψηφαλάκια).

Κανονικά οι ΔΟΥ πρέπει να έχουν μόνο ελεγκτικό έργο και όλες οι άλλες εργασίες να γίνονται μέσω internet και όποιος δεν μπορεί/ξέρει σε λογιστή.

Μακάρι να μπορούσαν να γίνουν όλες οι δουλειές στην ΔΟΥ από ιντερνετ αλλά φοβάμαι ότι με τον τρόπο λειτουργίας που μας διέπει δεν θα έιναι όλες δυνατόν να γίνουν από εκεί Αλλά μερικές φορές είναι πρακτικό το πρόβλημα πχ πως θα θεωρηθεί δελτίο παροχής υπηρεσιών από ιντερνετ αφού η διατρητική θα είναι στην ΔΟΥ ;Επομένως η θα ξοδευτώ οικονομικά με ταχυδρομείο ή θα χάσω μια μέρα πηγαίνοντας Χαλκίδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.