Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοριφέρ λαδιού ή θερμοπομπός με πολυτεκνικό ρεύμα


manosxt

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μόλις γράφτηκα στο forum σας προκειμένου να βγάλω άκρη με το θέμα της θέρμανσης.

 

Μένω στο ενοίκιο σε μεζονέτα 4 επιπέδων στα Μεσόγεια. Ημιυπόγειο (με 1 Υ/Δ κι έναν ενιαίο χώρο που χρησιμοποιείται ως playroom και καθιστικό), υπερυψωμένο ισόγειο (κουζίνα, σαλόνι, τραπεζαρία), 1ος (3 Υ/Δ) και 2ος ( σοφίτα που δεν πολυχρησιμοποιείται).

 

Κάθε επίπεδο είναι περίπου 40-45 τμ και μέχρι πέρσι χρησιμοποιούσαμε πετρέλαιο για θέρμανση (περίπου 1800lt) με 24χ7 χρήση. Για τους γνωστούς λόγους ψάχνω τρόπο να ζεσταθούμε χωρίς να ξεπουγκιστούμε. Επειδή ήδη έχω 2 ηλεκτρικά καλοριφέρ λαδιού που χρησιμοποιούνταν όταν ξεμέναμε από πετρέλαιο, αυτά θα χρησιμοποιηθούν και φέτος αφού ζεσταίνουν υπέροχα τα 2Υ/Δ.

 

Η ερώτηση λοιπόν προς εσάς είναι αν είναι πιο συμφέρον από άποψη κατανάλωσης το λαδιού ή κάποιος θερμοπομπός για τα άλλα 2 Υ/Δ (μέγεθος δωματίου 10-12τμ).

Και η άλλη ερωτηση είναι (α) τον ενιαίο χώρο του playroom (περίπου 30 τμ ημιυπόγειο) και (β) τη σαλοτραπεζαρια με την κουζίνα (υπερυψωμένο ισόγειο-ξεχωριστοι χώροι αλλά όχι με πόρτα αλλά με άνοιγμα 2 μέτρα) με τι θα τους ζεστάνω? Για καλοριφέρ λαδιού θα χρειαστώ 2 εώς 3 σώματα για κάθε έναν από τους χώρους (α) και (β), όπως το υπολογίζω "επιστημονικά"... με το μάτι δηλαδή. Για θερμοπομπούς δεν ξέρω αφού δεν έχω εμπειρία.

 

Να σημειώσω εδώ ότι λόγω πολυτεκνίας έχω μειωμένο τιμολόγιο ΔΕΗ http://www.dei.gr/De...97&nt=18&lang=1

και γι αυτο το λόγο προσανατολίζομαι στην θέρμανση με ρεύμα.

 

Τώρα το τι θα μου στοιχίσει αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Ευχαριστώ εκ των ρποτέρων για τη βοήθεια σας.

 

Μάνος

 

Ξέχασα να σας πω ότι είμαι με 4 παιδιά άρα ισχύουν αυτά από το τιμολόγιο της ΔΕΗ:

Ενέργεια:

Για πολύτεκνους με 4 προστατευόμενα παιδιά

– οι πρώτες 2400 kWh ανά τετράμηνο 0,01330 €/kWh

– οι επόμενες 1100 kWh ανά τετράμηνο 0,04471 €/kWh

– οι υπόλοιπες kWh ανά τετράμηνο 0,12619 €/kWh

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια κατανάλωση θα έχουν, για την ίδια ισχύ. Ότι συσκευές λειτουργούν με αντιστάσεις και θερμαίνουν μέσω αυτών τους χώρους, καταναλώνουν το ίδιο.

 

Να προσέξεις να έχουν ρυθμιζόμενο θερμοστάτη οι θερμοπομποί, αν τυχόν κατευθυνθείς σε αυτή τη λύση.

 

Επίσης συνοπολόγισε στα κόστη που αναφέρεις και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, το ΦΠΑ και το πρ. τέλος ΑΠΕ.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ nikmmech που ασχολήθηκες με το θέμα μου. Αυτό που προσπαθώ να καταλαβω καιρό τώρα ψάχνοντας τα διάφορα forum είναι αν ο τρόπος θέρμανσης του ενός σε σχέση με το άλλο υπερτερεί κάπου. Το καλοριφερ λαδιού αργεί να ζεσταθεί αλλά και να κρυώσει ενω ο θερμοπομπος ζεσταίνει γρήγορα και μόλις σβήσει χάνεται η θερμότητα που εκπέμπει (αν και αυτό δεν το έχω ξεκαθαρισμένο).

 

Αν ισχύουν τα παραπάνω τελικά πιο λειτουργεί λιγότερο ανά ώρα για την ίδια ζέστη?

 

Επίσης, το να υπολογίσω τον λογαριασμό της ΔΕΗ από το τιμολόγιο μου είναι μάλλον αδύνατο.

 

Τέλος, έκανα έναν υπολογισμό για να δω τις kwh που θέλω για να καλυφθεί το σπίτι. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

Τα 4 Υ/Δ από ένα θερμοπομπό 1000w x 17 ώρες x 4=68kwh

Το σαλόνι/τραπεζαρία/κουζίνα 2x25000w x12 ώρες=60Kwh

To playroom 2x2000w x 7 ώρες=28Kwh

 

Σύνολο ημερήσιας κατανάλωσης= 156kwh x 30 ημέρες= 4680 kwh το μήνα. Έστω ότι λόγω θερμοστάτη θα λειτουργούν στο μισό της ισχύος τους οι θερμοπομποί. Άρα πάμε στις 2340 kwh το μήνα!!! Στο τετράμηνο δηλαδη πάμε στις 9360kwh κι αν βάλω άλλες 2000kwh την υπόλοιπη κατανάλωση πάμε αισίως στις 11360kwh το τετράμηνο!!!!!

 

Τώρα αυτό πόσο βγαίνει σε ευρώ δεν ξέρω να το υπολογίσω.

 

Δεν ξέρω αν έχω κάνει κάπου λάθος (ελπίζω!) αλλά μου φαίνονται πολλά, πάρα πολλά.

 

Και η ερώτηση είναι η εξής: ΝΑ ΦΟΥΝΤΑΡΩ ΤΩΡΑ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ???

 

Καταρχήν ευχαριστώ nikmmech που ασχολήθηκες με το θέμα μου. Αυτό που προσπαθώ να καταλαβω καιρό τώρα ψάχνοντας τα διάφορα forum είναι αν ο τρόπος θέρμανσης του ενός σε σχέση με το άλλο υπερτερεί κάπου. Το καλοριφερ λαδιού αργεί να ζεσταθεί αλλά και να κρυώσει ενω ο θερμοπομπος ζεσταίνει γρήγορα και μόλις σβήσει χάνεται η θερμότητα που εκπέμπει (αν και αυτό δεν το έχω ξεκαθαρισμένο).

 

Αν ισχύουν τα παραπάνω τελικά πιο λειτουργεί λιγότερο ανά ώρα για την ίδια ζέστη?

 

Επίσης, το να υπολογίσω τον λογαριασμό της ΔΕΗ από το τιμολόγιο μου είναι μάλλον αδύνατο.

 

Τέλος, έκανα έναν υπολογισμό για να δω τις kwh που θέλω για να καλυφθεί το σπίτι. Έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

Τα 4 Υ/Δ από ένα θερμοπομπό 1000w x 17 ώρες x 4=68kwh

Το σαλόνι/τραπεζαρία/κουζίνα 2x25000w x12 ώρες=60Kwh

To playroom 2x2000w x 7 ώρες=28Kwh

 

Σύνολο ημερήσιας κατανάλωσης= 156kwh x 30 ημέρες= 4680 kwh το μήνα. Έστω ότι λόγω θερμοστάτη θα λειτουργούν στο μισό της ισχύος τους οι θερμοπομποί. Άρα πάμε στις 2340 kwh το μήνα!!! Στο τετράμηνο δηλαδη πάμε στις 9360kwh κι αν βάλω άλλες 2000kwh την υπόλοιπη κατανάλωση πάμε αισίως στις 11360kwh το τετράμηνο!!!!!

 

Τώρα αυτό πόσο βγαίνει σε ευρώ δεν ξέρω να το υπολογίσω.

 

Δεν ξέρω αν έχω κάνει κάπου λάθος (ελπίζω!) αλλά μου φαίνονται πολλά, πάρα πολλά.

 

Και η ερώτηση είναι η εξής: ΝΑ ΦΟΥΝΤΑΡΩ ΤΩΡΑ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ???

 

Υπάρχει κάποιος ρε παιδιά που μπορεί να μου υπολογίσει την κατανάλωση σε χρήμα? Αν βέβαια οι παραπάνω ισχυρισμοί μου είναι σωστοί.

 

Κάθε άποψη θα φανεί ιδιαίτερα χρήσιμη.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

manosxt

 

τα έχεις μπερδέψει λίγο.... το ότι θα έχεις οποιοδήποτε θερμαντική συσκευή (με θερμοστάτη) σε λειτουργία δεν σημαίνει ότι καταναλώνει ηλεκτρικό ρεύμα συνεχώς.... το πόσο θα κατανάλωσει έχει να κάνει με την ρύθμιση του θερμοστάτη... (άλλο στους πραγματικούς 19οC και άλλο στους πραγματικούς 25οC)

 

μέχρι πέρσι χρησιμοποιούσαμε πετρέλαιο για θέρμανση (περίπου 1800lt) με 24χ7 χρήση.

Να σημειώσω εδώ ότι λόγω πολυτεκνίας έχω μειωμένο τιμολόγιο ΔΕΗ http://www.dei.gr/De...97&nt=18&lang=1

και γι αυτο το λόγο προσανατολίζομαι στην θέρμανση με ρεύμα.

 

Ξέχασα να σας πω ότι είμαι με 4 παιδιά άρα ισχύουν αυτά από το τιμολόγιο της ΔΕΗ:

Ενέργεια:

Για πολύτεκνους με 4 προστατευόμενα παιδιά

– οι πρώτες 2400 kWh ανά τετράμηνο 0,01330 €/kWh

– οι επόμενες 1100 kWh ανά τετράμηνο 0,04471 €/kWh

– οι υπόλοιπες kWh ανά τετράμηνο 0,12619 €/kWh

 

Με αυτά τα δεδομένα... και με την προϋπόθεση ότι θα έχουμε τις ίδιες καιρικές συνθήκες... και εσύ τις ίδιες ανάγκες για θέρμανση (ώρες, θερμοκρασία)... τότε τα 1800lt πετρελαίου αντιστοιχούν 1800*11,9KWh/lt=21420KWh*0,9(περίπου ο βαθμός απόδοσης του υπάρχοντος συστήματος)= 19,000KWh

 

Άρα θα χρειαστείς περίπου 19,000KWh με δεδομένο ότι τα ηλεκτρικά καλοριφέρ και οι θερμοπομποί έχουν συντελεστή απόδοσης περίπου 0,97-0,99...

 

το κόστος αυτό σε ηλεκτρική ενέργεια μπορείς να το υπολογίσεις έχοντας ως παράδειγμα το http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31157&nt=18&lang=1

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα δεδομένα... και με την προϋπόθεση ότι θα έχουμε τις ίδιες καιρικές συνθήκες... και εσύ τις ίδιες ανάγκες για θέρμανση (ώρες, θερμοκρασία)... τότε τα 1800lt πετρελαίου αντιστοιχούν 1800*11,9KWh/lt=21420KWh*0,9(περίπου ο βαθμός απόδοσης του υπάρχοντος συστήματος)= 19,000KWh

 

Φίλε astrah δεν έτσι ακριβώς.

1800*10kWh/lt=18000kWh*0,7=12600kWh. περίπου.

Το 11,9KWh/lt δεν είναι ανά λίτρο αλλά ανά κιλό.

Το 0.7 συνολικού βαθμού απόδοσης μην σε παραξενέψει.

Και αισιόδοξο είναι.

 

Τα καλοριφέρ λαδιού έχουν θερμική συμπεριφορά περίπου την ίδια με τα κλασσικά σώματα (φέτες) που όλοι γνωρίζουμε.

Πολλοί τα θεωρούν σαν την πιο γλυκιά θέρμανση που συνδυάζει και μεταφορά και ακτινοβολία.

Νομίζω ότι κάποιος πριν αποφασίσει τι τον συμφέρει περισσότερο θα πρέπει να εξετάσει και την επιστροφή φόρου για το πετρέλαιο.

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27340&subid=2&pubid=129197607

 

Για τους έγγαμους διαμορφώνεται στα 35.000 ευρώ από 23.350 ευρώ και προσαυξάνεται κατά 3.000 ευρώ για κάθε ένα παιδί έως και τρία. Δηλαδή το εισοδηματικό όριο για μια οικογένεια με ένα παιδί φτάνει στα 38.000 ευρώ, με δύο παιδιά στα 41.000 ευρώ και με τρία παιδιά φτάνει στα 44.000 ευρώ.

Επίσης αυξάνεται και το όριο της ακίνητης περιουσίας. Ετσι δικαιούχοι του «επιδόματος» θα είναι οι άγαμοι με ακίνητη περιουσία συνολικής αντικειμενικής αξίας έως 150.000 ευρώ (αντί 100.000 ευρώ) καθώς και οι οικογένειες με ακίνητα αντικειμενική αξίας έως 200.000 ευρώ (αντί 150.000 ευρώ). Εάν η επιφάνεια της θερμαινόμενης κύριας κατοικίας δεν υπερβαίνει τα 120 τ.μ., τότε θα καταβάλλεται ολόκληρο το ποσό της επιστροφής, ενώ εάν υπερβαίνει τα 120 τ.μ., τότε το ποσό της επιστροφής θα περιορίζεται μέχρι το τμήμα εκείνο που αντιστοιχεί στα πρώτα 120 τ.μ.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά αδυνατώ να υπολογίσω τα χρήματα που θα δώσω στη ΔΕΗ. Anyway, που λέμε στην Ελλάδα ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε με το θέμα μου.

 

Είδα ψάχνοντας και αυτό http://www.climaland.gr/page.php?id=86

Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται? Αξίζει ή είναι μούφα?

 

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά αδυνατώ να υπολογίσω τα χρήματα που θα δώσω στη ΔΕΗ. Anyway, που λέμε στην Ελλάδα ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε με το θέμα μου.

 

Είδα ψάχνοντας και αυτό http://www.climaland.gr/page.php?id=86

Ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται? Αξίζει ή είναι μούφα?

Οκ παιδιά, ψάχνοντας στο forum σας κατάλαβα ότι πρόκειται για μούφα.

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.