Μετάβαση στο περιεχόμενο

lemonita

Recommended Posts

Είχα κάποια προβλήματα ανάλυσης που τελικά τα έλεισα.

 

Αυτό που δεν μπορώ να βρω, είναι πώς εισάγεις προένταση στα καλώδια όταν έχεις φτιάξει φορέα με το Sofimeshb. Στα Sofimsha και Genf γίνεται εύκολα με το pre στην εντολή cabl. Στο Sofimshb απλά δηλώνω στο grp "c"....και μετά;;; Με restart από το Genf δεν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

- Εισάγεις φορέα στο Sofimshb

- Με gln φτιάχνεις μέλη και τους δίνεις ιδιότητα καλωδίου (grp 1c)

- Από το Sofiload δίνεις στα καλώδια την επιυθμητή προένταση (cabl type vx)

- Τρέχεις με ASE μη-γραμμική καλωδίων ΤΗ3b (αν την έχεις, ανήκει στο ASE 3 ή 4). Σε γραμμική ανάλυση ή ακόμα και στην ΤΗ2, τα καλώδια συμπεριφέρονται σαν μέλη δικτυώματος και δεν λαμβάνεται υπόψη η προένταση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου κάνει μια χάρη.

 

Θέλω να φτιάξω ένα γραμμικό μέλος με μεταβλητή διατομή στο Sofimshb. Αλλά δεν μπορώ καθόλου μέσα από την εντολή GLNP...κάτι κάνω λάθος.

 

Θέλω λοιπόν, κάποιος που δουλεύει Sofiplus, να φτιάξει ένα απλό δοκαράκι με μεταβλητή διατομή, πχ ΙΡΕ400-ΙΡΕ100, και να κάνει το αρχείο export για να δω πως εμφανίζεται στο Sofimshb. Θα του ήμουν ευγνώμων, το χρειάζομαι για τη διπλωματική μου.

 

ΥΓ. Γνωρίζω ότι σε πιο καινούργιες εκδόσεις από τις δικές μου, το κάνεις μέσα από το GLN κατευθείαν, αλλά έχω πιο παλιά έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες πώς μπορείς να παράγεις σεισμό στα θετικά και στα αρνητικά ενός άξονα μέσω του Dyna?

 

Επίσης είτε βάζω θετική επιτάγχυνση είτε αρνητική τα εντατικά μεγέθη και οι μετατοπίσεις κοιτάνε πάντα προς τα θετικά του άξονα....

Link to comment
Share on other sites

-Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς να έχεις και σεισμό στα θετικά και στα αρνητικά... λογικά παίρνεις το άθροισμά τους και αυτό εισάγεις στη διεύθυνση αυτή.

-Σου βγάζει μόνο θετικές τιμές μήπως γιατί προέρχεται από άθροιση CQC ή SRSS?

και έτσι σου δίνει μόνο τις μέγιστες τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.