Μετάβαση στο περιεχόμενο

lemonita

Recommended Posts

Καλώς ήρθες στο forum isaac68.

Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις του Κανόνες Συμμετοχής του forum καθότι απαγορεύονται τα κεφαλαία.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι αρχάριος χρήστης του Sofistik και τυγχάνει να είναι και το πρώτο πρόγραμμα ανάλυσης που έχει πέσει στα χέρια μου. Δεν ξέρω αν είναι καλή η αρχή που έτυχε να κάνω, αλλά μικρή σημασία έχει αυτό μπροστά στο γεγονός οτι με παιδεύει αρκετά η δομή του τώρα που προσπαθώ να το ''ψιλομάθω'' στα πολύ βασικά. Κυρίως με προβληματίζει η δυνατότητα γραφικής εισαγωγής στατικού συστήματος (Sofiplus), διατομών (WinAqua),φορτίσεων κλπ, και η δυνατότητα εισαγωγής όλων αυτών των δεδομένων με την γλώσσα CADINP. Με δεδομένη την άγνοια και για τις δύο προσεγγίσεις εξίσου,με τι θα με συμβουλεύατε να αρχίσω, ωστε σε ένα περίπου μήνα και κάτι, να μπορώ να κάνω 1-2 σοβαρές εφαρμογές (γέφυρες);

Ευχαριστώ, και χαιρετώ και το φόρουμ, μια που είναι το πρώτο μου ποστ.

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε με τη γλώσσα προγραμματισμού, χρησιμοποιώντας παράλληλα τη βοήθεια για την κατανόηση των εντολών έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή χρειαστεί στο φορέα σου. Κάνε πρώτα απλά παραδείγματα για να καταλάβεις πως δουλεύει το πρόγραμμα (για γέφυρες θα βρεις στη σελίδα της sofistik.gr).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος τα παιδιά στο sofistik κάνουν εκμάθηση εκέι. Δεν ξέρω όμως πόσο στοιχίζει.

Στην εισαγωγή πάντως να δεις με τι τρόπο θα κάνεις εισαγωγή. Με γεωμετρικά στοιχεία και to sofimsb ή κλασικά ραβδιά. Θα χρησιμοποιήσεις STAR που είναι σκέτα ραβδιά ή ASE που είναι πιο γενικός κώδικας. Εξαρτάται από πολλά, αλλά όπως είπα μήπως είναι καλύρτρη λύση να επικοινωνήσεις με τη sofistik?

Link to comment
Share on other sites

Εκμάθηση έξω, δεν νομίζω να χρειάζεται. Τελικά εγώ το χρειάζομαι για Γέφυρα με προκατασκευασμένα προεντεταμένα ανοίγματα, με μεταγενέστερη αποκατάσταση της συνέχειας πάνω απο τα βάθρα. Έχω αρχίσει με τα γενικά περι της γλώσσας, και με το AQUA για τις διατομές. Ποιά άλλα πιστεύεις θα μου χρειαστούνε; Έχω υπόψιν GENF και STAR ως τώρα..

 

Παραδείγματα γενικά κυκλοφορούνε πολλά και βοηθάνε αρκετά. Με αυτά θα πάει το πράγμα. Αλλά είναι τόσα πολλά τα manual που χάνω την μπάλα συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

Το Genf και το Star είναι παλιοι κώδικες που δεν τους εξελίσει πια τους κρατάει για ιστορικούς λόγους αν και είναι οι modules που έχουν χρησιμοποιηθεί πολύ στη γεφυροποιία.

Το genf έγινε sofimsha που είναι πιο γενικός κώδικάς και παίρνει και γεωμετρικά σχήματα και το star το αντικατέστησε με το ase. Από κει και πέρα sofiload για τα φορτία maxima για συνδιασμούς και aqb για διαστασιολόγηση.

Αυτά όλα για το sofistik23.

Αν δουλεύεις κάτι παλαιότερο τότε ισχύουν άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην είσαι χαμένος στο χάος πάρε το manual από οποίο πρέπει να ξεκινήσεις. Διαβάζεις από 3ο κεφάλαιο (τα 2 είναι εγκατάσταση).

Μια μεγάλη διαφορά είναι αν έχεις το SSD που είναι desktop διαχείρισης όλων των εφαρμογών.

Manuals και tutorials υπάρχουν όλα στη σελίδα http://www.sofistik.gr

sofistik_1_533.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω αυτό και είναι όλα τα manual στο dvd του πακέτου και στο πι-σι μετά την εγκατάσταση. Όλα στα Αγγλικά και στα Γερμανικά φυσικά, στο http://www.sofistik.gr μόνο μερικές σημειώσεις έχουν ανεβάσει στα Ελληνικά,χρήσιμες πάντως. SSD έχω αλλά πιο πολύ μέσω λυμένων παραδειγμάτων σε κώδικα συνεχίζω τώρα, μαθαίνω την γλώσσα και ένα ένα τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται. Σε ευχαριστώ Ματζάρα πάντως για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.