Μετάβαση στο περιεχόμενο

lemonita

Recommended Posts

Γιατί να βάλεις μισό υποστυλώματος?????

 

Εννοώ αν παίρνεις την τιμή του αξονικού από την μέση του υποστυλώματος άνω και κάτω από τον κόμβο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αν παίρνεις την τιμή του αξονικού από την μέση του υποστυλώματος άνω και κάτω από τον κόμβο.

 

Τι προσπαθείς να κάνεις και παίρνεις αξονικές υποστυλωμάτων???

Να βάλεις συγκεντρωμένη μάζα στο κέντρο του διαφράγματος???

Γιατί??

 

Γενικά δεν βάζω μία μάζα ανά διαφράγμα, αφήνω τις μάζες κατανεμημένες ανά elment. Ούτε τις συγκεντρώνω στις κορυφές των υποστυλωμάτων. Αυτό θα μου βγάλεις συγκεντρωμένες σεισμικές δυνάμεις που δεν είναι ακριβώς σωστό. Πάντα έχω και τις πλάκες στο χωρικό μοντέλο, ώστε να μου βγαίνει η διαφραγματική ή μη λειτουργία από μόνη της (τα στοιχεία τα πλάκας τα βάζω και με membrane).

Τα γενικά βήματα είναι:

1) Στο material σκυροδέματος βάζω self weigth 0. ώστε να μην έχει μάζα.

2) Δημιουργώ τις φορτίσεις (απλοποιητικά εδώ)

g1 μόνιμα βάρη ισόγειο και κάτω (μη μετακινούμενων τμημάτων)

g2 μόνιμα βάρη πάνω από ισόγειο (μετακινούμενων τμημάτων)

ομοίως για κινητά q1, q2.

3)Για εύρεση ιδιομορφών κατά χ-χ

mass g2 1.0 0.0 0.0

mass q2 0.3 0.0 0.0

Μετά CQC, βλέπω συνολικό ποσοστό συνολικό, αν <90% περισσότερες ιδιομορφές. Κοιτάω από αποτελέσματα ποια είναι η κύρια και ξανατρέχω με CQCi όπου i αυτή που μου βγάζει κύρια, και επλίζω η κύρια να είναι μέσα στις πρώτες 9. Αλλίως χωρίς πρόσημα η σεισμική δύναμη, που σημαίνει ότι δεν μπορεί να τρέξει Sofikan σωστά (θά τρέξει αλλά με λάθος διευθύνσεις για ικανοτικό).

4)Για εύρεση ιδιομορφών κατά y-y

mass g2 0.0 1.0 0.0

mass q2 0.0 0.3 0.0

Ομοίως με πάνω στην συνέχεια.

 

5) Ακολουθούν οι επαλληλίες που θέλουν για Sofikan.

 

Ένα βασικό για τέλεια εφαρμογή διατάξεων ΕΑΚ είναι να τρέξεις ανάλυση στατικών φορτίων με ροπές αδρανείας γραμμικών ως υπολογίζει AQUA.

Πριν τις ιδιομορφές σώζεις διατομές σε μια ξεχωριστή βάση.

Σε ένα teddy κάνεις copy τις διατομές με μείωση δυσκαμψιών βάση ΕΑΚ.

Τρέχεις ιδιομορφές κάνεις επαλληλίες.

Και μετά κάνεις upload από εξωτερική βάση τις αρχικές διατομές για να επανέλθουν τα γεωμετρικά στοιχεία και πληροφορίες οπλισμού.

 

Άμα θέλεις κάποιο παράδειγμα έυκολο πες να σου στείλω σε pm.

 

Γενικά με sofiplus μόνο εισαγωγή γεωμετρίας, φορτίσεων και action, για όλα τα άλλα ελάχιστα χρησιμοποιώ τα έτοιμα του SSD, φτιάχνω δικά μου με teddy, απλά το SSD βολέυει για να τα κρατάει όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Το sofimshb τρέχει όταν χρησιμοποιούμε structural elements ενώ όταν χρησιμοποιούμε finite elements τρέχει το sofimsha.

 

Που έγκειτε η διαφορά μεταξύ Structural elements και Finite elements?

Link to comment
Share on other sites

Στα structural elements στην ουσία η διακριτοποίηση γίνεται αυτόματα από την γεωμετρία εσύ ορίζεις μόνο χαρακτηριστικά σημεία, ευθείες και συνθήκες. Είναι μια εφαρμογή των boundary elements θεώρημα green κλπ

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

Ξέρει κάποιος αν γίνεται στον teddy να βλέπεις το result file (*.erg) με κανονικούς αριθμούς και όχι με επιστημονική απεικόνιση (τύπου 1.00000ε-11 πχ)?

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις:

1. Υπάρχει η δυνατότητα (στο Sofistik) να οριστεί συγκεκριμένο ποσοστό διατμητικού οπλισμού, ώστε να ελεγχθεί για παράδειγμα μια δοκός εαν επαρκεί σε διάτμηση με συγκεκριμένο διατμητικό οπλισμό; (π.χ. Φ8/10) (Το μόνο που έχω εντοπίσει είναι ότι υπάρχει δυνατότητα για να οριστεί ποσότητα ελάχιστου διατμητικού οπλισμού (από το module aqua, με την εντολή CUT), δεν έχω βρει όμως κάποια επιλογή ώστε να εισάγει για παράδειγμα (όπως και στο διαμήκη οπλισμό ASMAX) ένα άνω όριο της τιμής αυτής.)

 

2. Υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησεις διαγώνιων διατμητικών συνδετήρων; (έστω για να κάνει design και να υπολογίσει τον απαιτούμενο)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

Μια ακόμα ερώτηση όχι και τόσου φιλολογικού περιεχομένου, όσο το προηγούμενο ποστ.

 

1. Υπάρχει δυνατότητα τα φορτία ενός Loadcase που έχουμε ορίσει, να περαστούν σε νέο Loadcase και να οριστούν με διαφορετική διεύθυνση?

Πιο συγκεκριμένα: Στο LC 10 έχω ορίσει ένα κατακόρυφο φορτίο στη διεύθυνση Ζ, στον κόμβο 5. και θέλω αυτό μετά να το συνυπολογίσω σε ένα νέο LC 20 όπου όμως το φορτίο αυτό θα παραμένει στον κομβο 5 αλλά με διεύθυνση παράλληλη στον καθολικό άξονα Χ!

 

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

Μέσω της εντολής copy στο sofiload εχω εντοπίσει πως μπορεί να αντιγραφεί το φορτίο, μπορώντας όμως μόνο να επηρεάσω την τιμή του, και όχι την κατεύθυνσή του

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιατί δεν ξαναγράφεις την φόρτιση βάζοντας και το νέο φορτίο ξανά δλδ.

 

+prog sofiload

lc 12 type g fact 1 titl "epikalypseis"

node 5 type pxx p1 5

node 5 type pzz p1 10

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο! Είναι μια καλή λύση, απλά επειδή είχα ένα σωρό φορτία, με διαφορετικούς ορισμούς, σκεφτόμουν μήπως μπορούσα να γενικεύσω τη διαδικασία!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Όταν κάνετε δυναμική ανάλυση και έχετε τοποθετήσει γραμμικά η επιφανειακά φορτία, υπάρχει τρόπος να μετατραπούν σε μάζες; (εκτός από το να τα δώσουμε σαν επικόμβια)

Link to comment
Share on other sites

>prog DYNA urs:5
head Ιδιοτιμές (100)
echo eige full
echo node

mass -12
mass -14                       
mass -31  0.3  0.3  0.3    

eige 100 type lanc lc 3001

end                              

 

Το - υποδυλώνει μετατροπή του επιλεγμένου LC σε μάζα.

 

Δες και documentation>Dyna>mass παρ 3.7 σελ 3-20 ver 12.31

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.