Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με αντλίας θερμότητας


jova

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τζίφος η δουλεια με το αισθητήριο στο δοχείο αδράνειας περίπου στο μεσαίο κεαφειο .. ΕβαλΑ το αισθητήριο th1 στην επιστροφή του εναλλακτη γιανα έχω 200 λτ αδράνεια . Καταναλωση με το th1 στο δοχείο περίπου 4 kwh ανά ωρα.. Πολύ δεν ειναι ρεγαμωτο; Θα δώ διάφορα με την επιστροφή;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εχεις 2 κυκλοφορητες ,ο ενας κυκλοφοριτης θα τραβαει τα αποθηκευμενα ζεστα νερα απο το τανκ προς την επιδαπεδια. θα ελενχετε αποκλειστικα απο τον θερμοστατη του δωματιου και ΚΑΜΟΙΑ σχεση δεν πρεπει να εχει με την αντλια.Η αντισταθμιση εδω θα ρυθμιζει τι θερμοκρασια στην εισαγωγη.Η συνθηκη κανονικα πρεπει να λεει να κυκλοφορουν νερα εως οτου α) πιασει θερμοκρασια το σπιτι ή β) κρυωσει πολυ το τανκ

Ο δευτερος κυκλοφοριτης (που θα βρισκετε συνυθως μεσα στην αντλια) σπρωνει τα νερα απο την αντλια προς την την σερμαντινα του τανκ . Η συνθικη του ειναι να αναβει οταν η θερμοκρασια sto tank ειναι χαμηλωτερη απο π.χ. 30 C και να κλεινει οταν ειναι μεγαλητερη απο 45 C .

Στην ουσια δεν θα εχει αντισταθμιση ,αλλα τουλαχιστον η αντλια δεν θα δουλευει συνεχεια .

Ολη αυτη η δουλεια πρακτικα γινετε με το σετακι αντισταθμισης της siemens.(den θυμαμε μοντελο αλλα ενα ειναι στο εμποριο) γιατι νομιζω οτι η αντλια σου εχει στο μενου της δυνατοτητα για υστεριση (30 να ανοιγει 45 να κλεινει)

Γενικα ειναι χαζη ιδεα αν δεν εχεις και καποιο αλλο τροπο να ζεστενεται το τανκ (ηλιακα ή πετρελαιο)

Edited by dalai
Link to comment
Share on other sites

Dalai καταρχάς σε ευχαριστώ που μπαίνεις στο κόπο εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά και ασχολείστε μαζί μου... Ετσι όπως λες ειναι το κύκλωμα μόνο που το μπαφερ δεν ξέρω αν εχει σερπαντινα. Έχω δεύτερο μποιλερ για ζεστα νερα χρήσης... Λέμε τωρα .. Το θέμα ειναι ότι παγώνουν γρήγορα τα νερα και σίγουρα δεν παίρνει μπροστά η αντλια όταν φτάσει 30 βαθμούς το νερό.. Η αντλια δουλεύει στο Eco mode με θερμοκρασια εξόδου στο εναλλακτη 50 βαθμούς. Δουλεύει κ καλα αντιστάθμιση... Αυτή την στίγμη που μιλάμε την έχω κλείσει τελείως με εξωτερική θερμοκρασια 5 βαθμούς η λιγότερο και έχω ανάψει το ενεργειακο τζάκι του σαλονιού κ εχει τούμπανιασει όλο το σπιτι. αυτο μου αποδεικνύει ότι δεν φταίει Τιποτα άλλο παρά η αντλια .. Χάλασαν ένα σωρό λεφτά για μονωσεις ., το ΣΠΙΤΙ ειναι αβαφτο, ούτε καθρέφτες στα μπάνια δεν έχω. Είπα να βάλω αντλια για περισσότερη οικονομία και έχω ξεφτιλιστει να πληρώνω την ΔΕΗ. Απο Πέμπτη πρώτα ο θεός τους την πακέταρω και την στέλνω πίσω.. Δεν θα βάλω πάλι έστω και μικρότερη Mitsu αλλα θα πάω για την altherma 12kw.. Μπας και σταμάτησα να μετράς της κιλοβατορες λες κ ΕΙΜΑΙ υπαλληλος της ΔΕΗ.. Ξέρεις πόσο κοστίζει γενικά η όλη εγκατάσταση χωρίς τον ηλιακό γιατί έχω;

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα φιλε μου αλλα περνας μεγαλο καναλι(ακριβως αυτο που φοβομουν οτι μπορει να περασω εγω).

Παντως δοχειο αδρανειας χωρις εναλακτες θερμοτητας δεν ειναι σωστο. Επισης η αντλια ειναι εργαλειο που απαιτει να γνωριζει τι εχει συνδεμενο πανω του ειτε ειναι βοιλερ αυτο ειτε ηλιακοι συλλεκτες. Εσυ βαζοντας ενα τανκ ετσι στα τυφλα το εχεις καταμπερδεψει το μηχανιμα. Ζεστενει το τανκ ,και μολις τραβιξεις ενα ποτιρι νερο απο μεσα ξεκιναει και παλι .

Υπαρχει μια επιλογη στο δικο μου μενου ,που του λες ποση ειναι η υστεριση.Δηλ πιασε 23C αλλα ξεκινα ξανα οταω πεσει 0,5 βαθμουσ κατω. ή 1 ή 2 ή3 . Αυτο στη θεση σου θα το εκανα μεγιστο.

Η εγκατασταση μου βγηκε 5200 .ηλεκτρολογικα εκανα μονος μου. για 8κw altherma η καινουργια σειρα με 0,3 COP καλυτερο απο την περσυνη σειρα. Αν εβαζα την περσινη σειρα που διναν προσφορα θα γλυτωνα 1 χιλιαρικο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβώς μου είπαν σήμερα ότι πρέπει να πειραξουμε το ντηφ αν το λέω σωστά ... Η αντλια κόβει και ξανά παίρνει μετά απο 1 λεπτό. Αφού δεν κάηκε πέρσι που δούλευε ασταμάτητα.. Πάντως τους είπα πως αν η μιτσουμπι δεν με διαβεβαιώσει γραπτώς για σωστή λειτουργία του συστήματος καθώς και σωστού σεταρισματος θα ζητήσω λεφτά πίσω κ θα πάω daikin που ήταν κ η πρώτη επιλογή ...

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι .. Ακρη δεν έχω βγάλει.. Κάνω συνέχεια δοκιμές με την υπάρχουσα αντλια μέχρι ν την αλλάξω.. Κατέβασε την θερμοκρασια εξόδου στους 45 c με εξωτερική θερμοκρασια 2 , 40c με θερμοκρασια 12 c . Th1 στην έξοδο του εναλλακτη.. Μια απορία όταν η Αντλια σταματάει ακούω ένα σφύριγμα απο τα σωματΑ.. Λέτε να υπάρχει αέρας στο δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.