Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με αντλίας θερμότητας


jova

Recommended Posts

Το δοχείο αδράνειας το χρειάζεσαι. Τον λόγο θα στον πει ο μηχανολόγος. Σύνδεσε έναν θερμοστάτη χώρου με την αντλία ή αγοράζεις το χειριστήριο της mitsubishi που συνδέεται ασύρματα με την μονάδα και ελέγχει την εσωτερική θερμοκρασία. Μετά από αυτά πρόβλημα δεν θα έχεις. Φαινόταν εξ αρχής ότι το πρόβλημα ήταν στον θερμοστάτη.

Edited by woody
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Slekka47

 

αν είναι ακριβώς έτσι όπως τα περιγράφεις.... δεν ξέρω ποιος από τους δύο έκανε την μεγαλύτερη μ@@@κια, ο μελετητής ή ο εγκαταστάτης....

 

όπως και να έχει, θα πρέπει να στείλεις τους λογαριασμούς της ΔΕΗ να τους πληρώσουν αυτοί.... θα βρουν ποιος από τους 2 έκανε την μεγαλύτερη....

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετησα κεντρικο θερμοστατη σε ουδετερο σημειο του σπιτιου....επιτελους αρχισε να κοβει η αντλια....θα ενημερωσω για καταναλωση ...

Ειναι καλυτερα να ελεγχω την αντλια απο κεντρικο θερμοστατη ή απο τους θερμοστατες των funcoils ? Υπαρχουν γραμμες που κατεβαινουν στο μηχανοστασιο 2 ζωνων...καθε ζωνη τρια funcoils και να τις συνδεσω στην αντλια?Οταν κοβει η αντλια ο κυκλοφορητης που γυριζει τα νερα απο δοχειο αδρανειασ στο σπιτι ειναι καλυτερα να σταματαει ή να συνεχιζει να τα γυριζει?αφου υπαρχει δοχειο ο αισθητηρας τησ αντλιας πρεπει να διαβαζει την εξοδο του εναλλακτη ή την θερμοκρασια στο thermobox?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιος ειναι ο ιδανικός αυτοματισμοί της αντλιας; Να δουλεύει για να ζεσταινει το νερό στο κύκλωμα ανεξάρτητα απο θερμόστατες; Να διαβάζει κεντρικό θερμόστατη και αν δεν υπάρχει ζήτηση να μην δείνει; Να ελέγχεται απο τους θερμόστατες των funcoil αλλα τι γίνετε αφού δεν ειναι δυνατόν ολα τα δωμάτια να έχουν την ίδια θερμοκρασια άρα ένα να δουλεύει θα παίρνει η αντλια. Και τι γίνετε με τα συνβατικα πάνελ που έχω στα μπάνια όταν κόβει η αντλια που ψιλό παγώνουν αφορμή πλέον η αντλια δουλεύει ελάχιστα λόγω της καλής μονωσης; Με τον κεντρικό θερμόστατη στο 19,5 η αντλια δουλεύει ελάχιστα και καταναλώνει περίπου 2 kw την ωρα! Δίνει μόνο όταν πέσει η εσωτερική θερμοκρασια.εχω ψιλοπελαγωσει......

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τον κεντρικό θερμόστατη δεν δουλεύει σωστά το σύστημα.. Εχασα την απόδοση ... Διαφορετικές θερμοκρασίες ανά δωμάτιο ... Παγωμένα σώματα στα μπάνια .. 2 kw περίπου ανά ωρα... Θα δοκιμάσουμε να μπουν τα αισθητήρια της αντλιας στο δοχείο αδράνειας και να ελέγχουμε τα νερά απο εκεί .. Θα δουλεύει η αντλια να ζεσταινει τα νερά στους 50 βαθμούς μέσα στο δοχείο και να κόβει αναλόγως τις ανάγκες .. Πρέπει να συνδέσω τους θερμόστατες των funcoils επίσης στην αντλια ; Έχω γραμμές .. Θα έχω αποτέλεσμα; Ιδωμεν η θα την ξηλωσω!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, γιατί δεν απευθύνεσαι σε ένα μηχανολόγο μηχανικό να σου εκπονήσει αρχικά μια μελέτη θερμικών απωλειών του σπιτιού σου και κατόπιν να αναλάβει την ρύθμιση και την εγκατάσταση των όποιων επιπλέον αυτοματισμών/εξαρτημάτων χρειάζεται, ώστε να γίνει η εγκατάσταση αποδοτική?

 

Το ότι άλλοι χώροι είναι κρύοι και άλλοι υπερθεμαίνονται είναι αποτέλεσμα έλλειψης μελέτης θερμικών απωλειών, ώστε να γνωρίζουμε επακριβώς τι σώμα, fancoil, κτλ θα εγκαταστήσουμε σε κάθε χώρο. Δεν στο λέμε με συντεχνιακή λογική. Αυτή είναι η απαραίτητη πορεία αν θες να έχεις οικονομικό σύστημα. Οι υδραυλικοί και οι ψυκτικοί κάνουν την εγκατάσταση μόνο. Όχι την διαστασιολόγηση και την ρύθμιση των συστημάτων θέρμανσης και ψύξης.

 

Έχεις δαπανήσει μεγάλα ποσά και είναι κρίμα και ατελέσφορο να προσπαθείς να λύσεις τα προβλήματά σου διαδικτυακά.

 

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο.. Αλλα και μηχανολογικη μελέτη έγινε και ολα τα προβλεπόμενα ... Ο μηχανολογος και έμπορος ειναι φίλος. Μελέτη ήταν για 17000 θερμίδες και είχε αποφασίσει να χρησιμοποιηθεί μια αντλια 14 kw .. Οι άσχετοι στηνMitsubishi είπαν ότι δεν με καλύπτει και ότι πρέπει να μπει 23 kw.. Απο εκεί ξεκινούν τα προβλήματα .. Η Mitsubishi εχει χάλια τεχνική υποστήριξη... Ο φίλος δουλεύει χρόνια αντλίες άλλων εταιρειών και του έχουν αλλάξει όσα ξέρει.. Εγω απο το forum και τις απόψεις σας δημιουργό αντιλογο.. Και ήδη τα πράγματα πανε καλύτερα .. Θα γίνει αλλαγή της αντλιας .. Κανονικά θα έπρεπε να με αποζημίωση η ΕΤΑΙΡΕΙΑ αλλα την παίρνει την ευθύνη ο φίλος..

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, αλλά οι διαφορετικές θερμοκρασίες ανά δωμάτιο δείχνουν ότι είτε δεν έγινε μελέτη είτε δεν εφαρμόστηκε. Εξισορρόπηση δικτύου έγινε? Τοποθετήθηκαν ρυθμιστικές βάνες στους συλλέκτες? Ρυθμίστηκαν βάσει μελέτης?

 

Όλα αυτά και πολλά άλλα προκύπτουν από τη μελέτη. Δεν σχετίζεται με το ότι τοποθετήθηκε μεγαλύτερη αντλία από αυτή που απαιτούνταν.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον ο φίλος σου δεν τα λέει καλά.... θεωρώ ότι η Mitsubishi πρότεινε την αντία 23kw με σκοπό να σε "καλύψει" σε μια πολύ κρύα ημέρα, που πιθανόν το σπίτι σου είχε μέρες να θερμανθεί.... (τα 14kw είναι λίγα για 17000 θερμίδες) Άλλωστε, μια υπερδιαστασιολογημένη αντλία, έχει βεβαίως μεγαλύτερο κόστος απόκτισης, αλλά εργάζεται λιγότερο, αποδίδει γρηγορότερα στην έναρξη και δεν έχει ουσιώδη διαφορά στην κατανάλωση, αν μιλάμε για της ίδιας τεχνολογίας αντλίες με περεμφερές COP.

 

Τα προβλήματά σου εντοπίζονται στο σύστημα ελέγχου (αυτοματισμού) των θερμοκρασιών...

 

Α. Επιγραμματικά, εντολή για να ενεργοποιηθεί η αντλία πρέπει να παίρνει:

1. από το on/off του κεντρικού διακόπτη

2. από την θερμοκρασία του νερού στο δοχείο αδρανείας (μέσα στο δοχείο αδρανείας)

Έτσι η αντλία θα ενεργοποιείται όταν βάζεις τον διακόπτη στο on και βλέπει θερμοκρασία στο δοχείο μικρότερη από την ρυθμισμένη....

 

Β. Τα fancoil πρέπει να τα ρυθμίσεις, ανά δωμάτιο, στην θερμοκρασία που θες ανά δωμάτιο στο κάθε θερμοστάτη του αντίστοιχου fancoil.

Και με δεδομένο ότι έχεις γραμμές ελεύθερες, κάθε θερμοστάτης πρέπει να δίνει εντολή στον κυκλοφορητή.... Έτσι, αν έστω και ένας θερμοστάτης ενός fancoil δίδει εντολή, θα γυρνά ο κυκλοφορητής τα νερά και θα ζεσταίνεται το συγκεκριμένο δωμάτιο.(όσο δεν λειτουργεί ο ανεμιστήρας σε ένα fancoil η αποδιδώμενη θερμότητα είναι σχεδόν μηδενική)

 

Άρα, όλα αυτά που σου συμβαίνουν δεν είναι θέμα αντλίας αλλά ελλειπούς-λανθασμένης εγκατάστασης... Θεωρώ πως είναι πολύ εύκολο να ληθεί αν συνάδελφος μηχανολόγος, γνώστης τους αντικειμένου, δώσει στις κατάλληλες οδηγίες στον ηλεκτρολόγο που σου έφτιαξε τα ηλεκτρολογικά της οικίας σου και ξέρει τι καλώδια σου έχει περάσει....

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Τα νερα τα ελέγχει τωρα κεντρικός θερμοστατης χώρου. Πιάσει θερμοκρασια κόβει η αντλια ... Αλλα έτσι δεν δουλεύουν σωστά οι θερμόστατες των funcoils... Η Mitsubishi επιμένει και αυτό γίνεται μέχρι τωρα που μιλάμε το αισθητήριο της αντλιας ότι μπαίνει στην έξοδο των ζεστων του εναλλακτη και όχι στην επιστροφή με την αιτιολογία ότι αν μπει στην επιστροφή δεν θα έχω ζεστά νερά χρήσης.. Ωραία... Και για αυτο δούλευε όλη μέρα η αντλια αφού μόλις έπιανε την θερμοκρασια έκοβε για ένα λεπτό . Μου είπε ότι θα δοκιμάσει να μπει το αισθητηριο της αντλιας στο δοχείο .. Σημειωτέον ότι έχω 200λτ δοχείο και να ελέγχουμε απο εκεί τα νερα .. ΕΙΜΑΙ άσχετος και μπορεί να σας κούραζω αλλα έχω θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.