Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με αντλίας θερμότητας


jova

Recommended Posts

Τότε είναι ξεκάθαρο φίλε Stekka ότι θα πρέπει να απευθυνθείς σε έμπειρο ενεργειακό μηχανολόγο....

Ξερω ότι είναι δύσκολο να τον βρεις αλλά αν τον βρείς θα λύσεις το πρόβλημα σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το σπιτι απο οτι καταλαβα ειναι τουμπανο

το εργαλειο πολυ καλο, αδικαιολογητη συμπεριφορα

14 καλυπτει γκανιαν

 

η 24 μαλλον δε ειναι καλα σεταρισμενη

 

σκεφτομαι ακομα κ διαρροη ή λαθος θεση θστατη

 

να μην κοβει πολυ παραξενο.............. ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα έχω παει αδέλφια για μανουρα... Και εγω απο την πρώτη ημέρα φωνάζω ότι κάτι δεν παει καλα και η απάντηση ειναι ότι ειναι όλα οκ... Αν ειναι δυνατόν ρε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι αλλο που μου εχει κάνει εντύπωση .. Η μόναδα ειναι ρυθμισμενο να ζεσταινει στους 50 βαθμούς το νερό.. Οταν η θερμοκρασια του νερού φτάσει 51 μπορεί να κόψει για ένα λεπτό και πολύ λέω .. Και το νερό κατεβαίνει σφαίρα στους 46 και ξανά παίρνει μπροστά .. Λες και δεν συντηρεί καθόλου την θερμοκρασια νερού..

Link to comment
Share on other sites

ποσους δλδ?????????

 

μηπως το προβλημα ειναι στα φαν κοιλ???

να σε ρωτησω λιγο κατι

 

απο τον συλλεκτη πως πας στα φαν κοιλ?

κυκλικα ή ακτινικα???

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Stekka ο θερμοστάτης του χώρου κλείνει καθόλου? Σε τι θερμοκρασία είναι ρυθμισμένος? Γιατί αν παράδειγμα τον έχεις ρυθμίσει στους 28 Κελσίου είναι λογικό που η αντλία θερμότητας δουλεύει συνέχεια.

Ταν φαν κοιλ σταματούν να δουλεύουν?Σε τι θερμοκρασία σταματάν?

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε παιδιά να φριξετε! Οπως έχω πει έχω αντλια θερμοτητας με δοχείο αδράνειας 200 lt και μέσα στο ΣΠΙΤΙ funcoils... Ενώ μες στο ΣΠΙΤΙ δεν δούλευε κάποιο σωμα λόγω επίτευξης της ζητουμενης θερμοκρασίας η αντλια δούλευε φουλ... Μετά απο κάποια πράγματα που μου είπατε ... Συνομιλία με Mitsubishi... Ελεγχος απο ενεργειακό μηχανολο έχουμε τα εξής... Οπως κ να εχει η αντλια ειναι πολύ μεγάλη για το συγκεκριμένο σπιτι.. Θερμοστατης κεντρικός δεν υπάρχει αλλα σε κάθε ΣΩΜΑ funcoils .. Ομως οι θερμόστατες των σωμάτων δεν έχουν συνδεθεί με την αντλια!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Οσο και να κόβουν η αντλια δεν το διαβάζει και δουλεύει φουλ!!!!!!!! Δουλεύει για να ζεσταινει τα νερά στο δοχείο... Ομως ο αισθητήρας της αντλιας δεν ειναι στο δοχείο αλλα στο σωλήνα!!!!!!!!!!!!! Αρα όταν πιάσει θερμοκρασια σβήνει για 30 δευτερα χρόνος μέχρι να παγώσει ο σωλήνας.....!!!!!!!!!!!!! Αρα δεν υπάρχει αντιστάθμιση ........ ! Εξου και τα 100kw την ημέρα αφού η αντλια δουλεύει μεν inverter αλλα για να συντηρεί το νερό στους 50 βαθμούς σε ένα σωλήνα...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τότε το δοχείο αδράνειας γιατί το βάλαμε; Και γιατί χρειάζεται αν συνδεθούν οι θερμόστατες με την αντλια; Η altherma δεν δουλεύει νομίζω με αδράνειας..σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.