Μετάβαση στο περιεχόμενο

έναρξη εργασιών στο ΙΚΑ


Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι.

Μου έχει ζητηθεί να αναλάβω υπεργολαβικά την κατασκευή μερικών βάσεων από οπλισμένο σκυρόδεμα, επάνω στις οποίες θα τοποθετηθεί ΗΜ εξοπλισμός. αυτές θα είναι σε οικόπεδα του κυρίου του έργου. εγώ σαν υπεργολάβος συμβάλλομαι με τον εργολάβο που έχει τη μεγάλη σύμβαση με τον κύριο του έργου. Ποιος κάνει έναρξη στο ΙΚΑ, ώστε ο ένας οικοδόμος που θα χρησιμοποιήσω για μία μέρα να λάβει το ένσημό του? Ο,Α, δεν έχει εκδωθεί, γιατί δεν είναι απαραίτητη.

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριος του εργου. Απογραφη εργου στο ΙΚΑ μπορει να γινει με πινακα 3 απο μηχανικο και δεν απαιτειται ΟΑ.

Εαν ομως εισαι "εστεγασμενος" κανεις εσυ προσληψη στον εργατη σου για την επιχειρηση σου και μετα απολυση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι στεγασμένος. ένα καλούπι θα στήσω με 2 οικοδόμους και θα αλφαδιάσω ένα αγκύριο. το θέμα είναι ποιος φέρει την ευθύνη για την ασφάλισή τους? εν τέλει η απορία μου έχει να κάνει με το εξής. υποψιάζομαι πως δεν έχουν απογράψει το έργο. φέρω συνυπευθυνότητα εάν δεν έχει απογραφεί το έργο?

Το να κάνω εγώ απογραφή με το υπεργολαβικό μου πιστεύετε πως μπορεί να γίνει ή θα με πάρουν με την παντόφλα στο ΙΚΑ?

Edited by heartsp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Βγαζω μια αδεια δομησης και θελω να κανω εναρξη εργασιων στο ΙΚΑ (εφοσον μου ζητανε στον ελεγχο φορολογικων να πληρωσω ΙΚΑ).

 

Γνωριζει καποιος τι χαρτια πρεπει αν εχω και ποια η διαδικασια.

παιρνω το παρακατω εντυπο το συμπληρωνω και παω με αυτο στο ικα της περιοχης ...πληρωνω και κανω εναρξη...αυτα?

 

υπαρχει καποιο προτυπο συμπληρωμενο?

ΙΚΑ_2.rtf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.