Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Τρόπος Φορολόγησης Ελεύθερων Επαγγελματιών


ssouanis

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχω λάθος στον συλλογισμό μου αλλά νομίζω ότι το αφορολόγητο έχει την λογική πως μέχρι αυτό το ποσό είναι τα χρήματα που πρέπει να δαπανήσεις για να επιβιώσεις. Αλλά για να σου τύχεις αυτής της απαλλαγής φέρε μας το 25% σε αποδείξεις.

Για εμάς που δεν έχουμε αφορολόγητο γιατί να πρέπει να τους αποδείξουμε πως ξοδέψαμε χρήματα για να ζήσουμε αφού δεν έχουμε κανένα όφελος, βλ. αφορολόγητο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μπορούσε ν' απαντήσει ο ...Στουρνάρης "...διότι το παρόν φορολογικό νομοσχέδιο είναι εργαλείο ανάπτυξης της χώρας"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για εμάς που δεν έχουμε αφορολόγητο γιατί να πρέπει να τους αποδείξουμε πως ξοδέψαμε χρήματα για να ζήσουμε αφού δεν έχουμε κανένα όφελος, βλ. αφορολόγητο;

Για να έχεις και εσύ κίνητρο να ζητάς απόδειξη. Δεν το βρίσκω παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό του 25% μαζεύεται εύκολα, με τις αποδείξεις του Super Market (για όσους είμαστε με οικογένεια).

Πληρώνεις, δίνεις φοροκάρτα και δεν έχεις και τον μπελά με τα χαρτάκια.

 

Το θέμα είναι να δοθούν κίνητρα σε όλους, για να μαζεύουμε αποδείξεις παροχής υπηρεσίας από ελεύθερους επαγγελματίες και αποδείξεις λιανικής από φούρνους, μπουγάτσες, ζαχαροπλαστεία, ταβέρνες κτλ, δλδ σε μαγαζιά όπου τα τιμολόγια αγορών δεν ταυτίζονται λόγω φύσης των υλικών με τις αποδείξεις πώλησης. Στο μπλουζάδικο π.χ. σας έχουν κάνει ποτέ τσιριμόνιες για απόδειξη; όχι. Όσες μπλούζες αγοράζουν, τόσες πρέπει να πωλήσουν ή θα πρέπει να υπάρχουν στην αποθήκη τους.

Στο φούρνο όμως που αγοράζουν 500kg αλεύρι, δε μπορεί κανείς να πει ότι θα πρέπει να πωληθούν 2500 κουλούρια ή 1000 κουλούρια...

Link to comment
Share on other sites

Μια μέση οικογένεια θα έχει μηνιαίως από super market γύρω στα 200€, από κρέατα 50€, από βενζίνες 200€. Δηλαδή 450€/μήνα, δηλαδή 5.400€/ έτος, δηλαδή θα καλύψει φορολογητέο 21.600€

Σε όλες αυτές τις επιχειρήσεις κόβεται απόδειξη. Σιγά να μην μαζεύω και από τσιγάρα,καφέδες, ταβέρνες και λοιπά καθημερινά έξοδα....

 

edit. Μαζί γράφαμε ssouanis

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Στο φούρνο όμως που αγοράζουν 500kg αλεύρι, δε μπορεί κανείς να πει ότι θα πρέπει να πωληθούν 2500 κουλούρια ή 1000 κουλούρια...

 

και όμως μπορεί . :grin:

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που κάνει έναρξη για δεύτερη φορά μετά απο κλείσιμο βιβλίων ισχύει το 13% η πάει κανονικά με 26% ?

Link to comment
Share on other sites

Θα υπαχθεί στην ανάλογη κατηγορία δηλαδή σε αυτήν των επιχειρήσεων με το 26% και το 33%, ΑΦΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ , εκτός και αν είναι στην ιδιαίτερη κατηγορία που ονομάζεται κοινά απασχόληση με "μπλοκάκι", οπότε θα υπαχθεί στην ρύθμιση των μπλοκάκηδων, αν πληρεί τους όρους και τις προυποθέσεις της.

Link to comment
Share on other sites

http://www.gazzetta.gr/koinonia/article/356577-ypoxreotiki-xrisi-karton-eksetazei-i-kybernisi

 

 

Όπως αναφέρουν στελέχη του υπουργείου, το πρώτο τρίμηνο του έτους όλες οι επιχειρήσεις και κάποιοι ελεύθεροι επαγγελματίες θα πρέπει να προμηθευτούν το σχετικό μηχάνημα (POS) με το οποίο γίνονται οι συναλλαγές μέσω καρτών.

 

εμεις θα ειμαστε στους τυχερους που θα πρεπει να προμηθευτουν αυτο το μπλιμπλικι (POS) ?

Link to comment
Share on other sites

εμεις θα ειμαστε στους τυχερους που θα πρεπει να προμηθευτουν αυτο το μπλιμπλικι (POS) ?

 

Μάλλον απίθανο. Δε νομίζω ότι είναι εφικτό κάτι τέτοιο σε επαγγελματίες που σε πολλές περιπτώσεις έχουν έδρα στο σπίτι τους και συναλλάσονται με τους πελάτες ακόμα και σε ...καφετέριες. Τα POS είναι για εμπορική δραστηριότητα. Και να θέλουμε, αμφιβάλλω αν μας δίνουν οι τράπεζες. Φίλος μου με ενοικιαζόμενες κατοικίες, έκανε αιτήσεις για μηχανάκι (στη Eurobank και την Alpha αν θυμάμαι καλά μόνο και μόνο επειδή βρέθηκαν κάποιοι αλλοδαποί πελάτες που τους βόλευε η πληρωμή με πιστωτική) και του τις απέρριψαν και οι δύο με το αιτιολογικό ότι δεν είχε reception. Ας τους πείσει τέλος πάντων το στουρνάρι και βλέπουμε αν και δεν το νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.