Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Τρόπος Φορολόγησης Ελεύθερων Επαγγελματιών


ssouanis

Recommended Posts

Προφανώς η αύξηση των τιμών δεν παίζει. Ειδικά έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η "αγορά" σήμερα.

Αλλά δεν είναι ξεφτίλα τέτοια ΑΠΥ για τέτοια δουλειά.

Κι όσοι το κάνουν, ελπίζουν ότι κι "αύριο" θ' ασκούν το επάγγελμα του μηχανικού ελεύθερου επαγγελματία;;;;

Δημιουργούν έτσι πελατολόγιο;;;

Συμβάλλουν στη φήμη του γραφείου τους;;;

κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πελατολογιο εκανες ΕΥΚΟΛΑ με 3843 με μικρες διαφορες στην τιμη και αφου πηγαινες πακετα των 20 στις πολεοδομιες εκανες

οικονομια χονδρικης.....

 

 

4014 πελατης που δεν μουρθε για 150 ευρω διαφορα μου τηλ

αν μπορω να τον αναλαβω.......γιατι ο αλλος μηχανικος του ζητησε 150 για αεροφωτογραφιες , λεφτα για τοπογραφο (για εντος) κτλ.....

φυσικα του ειπα ΟΧΙ...

 

αλλος πελατης ενω μεχει πληρωσει και εξοφλησει με ρωτησε ποσα αλλα θα χρειαστουν για τα σχεδια!!! και τα λοιπα για τελικη περαιωση,,,\

τουπα οτι ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑ ΑΛΛΑ.........μα του γειτονα του ζητησαν και αλλα.....

 

 

η αγορα εχει απολα τα φρουτα και ολα χρησιμα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα δεν καταλαβαινε για ποιο λογο ξεφτυλιζεσαι στα ματια του πελατη κοβοντας του χαμηλη αποδειξη

Το ποσον της ΑΠΥ ειναι αυτο που θα κρατησει το πελατολογιο σου και οχι η ποιοτητα της δουλειας σου και το κατα ποσο θα μεινει ικανοποιημενος ο πελατης σου απο σενα σα Μηχανικο (δουλεια και αμοιβη)?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Inzaghi, εδώ που μας φτάνουν πλέον, δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Το μεγαλύτερο θέμα δεν είναι πλέον ο εξευτελισμός, αλλά το πιθανό ...κανόνι όπως έχουν γίνει τα πράγματα.

Επίσης, αν υπολογίσω τα τεκμήρια, τότε νομίζω δε χρειάζεται να αγχωθώ τόσο για τις αποδείξεις, γιατί ούτως ή άλλως με χρήση 1 αμαξιού 1400 κυβ, χρήση σπιτιού και διαβίωση, πιάνω το 9000χ 0,26 = 2340!!! (δε ξέρω αν άλλαξαν και τεκμήρια τελευταίο μήνα) Οπότε τί να σου κάνουν οι ΑΠΥ, αφού όντως λίγα έσοδα και πολλά έξοδα έχουμε, μαγικά χρειάζεται για να εξαφανίσεις τα τεκμήρια - ή ανάλωση κεφαλαίου, αλλά και αυτή για πόσο - 1,2 χρόνια και μετά?

Link to comment
Share on other sites

3000*26%= 780€ φόρος!!!! Τώρα μήπως το ξανασκέφτηκες??? :mrgreen:

 

Πάντως αυτό με το 26% στα τεκμήρια είναι μία τρέλα!!! "Κανονικά" θα έπρεπε όσοι ε.ε. φορολογηθούν βάσει τεκμηρίων, να φορολογηθούν με κλίμακα ως μισθωτοί. Αυτό το 26% ΣΕ ΤΕΚΜΗΡΙΑ είναι καθαρά ΚΛΕΨΙΑ!!!

 

Δηλαδή αν το τεκαρτό εισόδημα στο φορολογούσε με 22% , που είναι ο συντελεστής του πρώτου κλιμακίου της κλίμακας των μισθωτών, θα ήταν καλά ? Θα ήσουν ικανοποιημένος ?

Link to comment
Share on other sites

4% διαφορα στα 6,500€ τεκμηριων που θα εχω φετος ειναι 240€

Δε θα με χαλουσε ΚΑΘΟΛΟΥ να επρεπε να πληρωσω 240€ λιγοτερο φορο...

Δεν τρεχουν κι απο τα μπατζακια μου, ποσο μαλλον οταν ΔΕΝ βγαλω ουτε καν 6.500€ τεκμηριων (δηλαδη 6.500€+3.000€ ταμειων, 9.500€ συνολο), που δε θα τα βγαλω αλλα θα φορολογηθω για εντελως πλασματικο νουμερο...

Οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες φιλτατε πλεον....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν το τεκαρτό εισόδημα στο φορολογούσε με 22% , που είναι ο συντελεστής του πρώτου κλιμακίου της κλίμακας των μισθωτών, θα ήταν καλά ? Θα ήσουν ικανοποιημένος ?

 

Η ικανοποίησή μου θα ήταν να μην υπήρχε καθόλου φορολόγηση βάσει τεκμηρίων. Εάν θέλουν, ας έρθουν για έλεγχο στην επιχείρησή μου και αν φοροδιαφεύγω, ας μου κόψουν τον ... πισινό. Από τη στιγμή όμως που έχω α,β,γ κέρδος μικρότερο από τεκμήρια ή ακόμη και ζημία, ας με φορολογήσει με το κέρδος μου ή εάν έχω ζημία να μην φορολογηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.