Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Τρόπος Φορολόγησης Ελεύθερων Επαγγελματιών


ssouanis

Recommended Posts

Δηλαδή Γιώργο από ότι κατάλαβα λες ότι τα 583 ευρώ είναι αρκετά για την Ελλάδα του σήμερα και πως εκεί πρέπει να προσαρμοστούμε για να είμαστε όλοι μιά ωραία ατμόσφαιρα.....

Δεν ξέρω τι λες εσύ αλλά εμένα προσωπικά δεν μου φτάνουν...Και ούτε τη βρίσκω με το να κοιτάζω το ηλιοβασίλεμα και να να χαίρεται η φύση...Θέλω πολλά και θα προσπαθήσω να βρω όσα πιο πολλά μπορώ..Αν δεν το καταφέρω σαν μηχανικός θα βρώ άλλο επάγγελμα που να μου το εξασφαλίσει...Δεν έχω δει κανέναν άλλο πτυχιούχο να αμοίβεται με 583 ευρώ και να δηλώνει ευχαριστημένος. Τι στο καλό τόσο πολύ έχετε ρίξει τον πήχη οι μηχανικοί??

Αν θέλεις να βάλεις πλάτη για να σώσεις τον κόσμο, και να αλλάξεις την ανθρωπότητα....μπράβο σου. Εγώ σαν ρεαλιστής και κυνικός....δεν μπορώ να το κάνω. Θα κοιτάξω να αμοιφθώ όσο το δυνατόν περισσότερο. Οπως δεν μου μειώνει τις τιμές ο εστιάτορας όταν πηγαίνω στο μαγαζί του, αλλό τόσο εγώ δεν θα του μειώσω όταν μου ζητήσει τις υπηρεσίες μου...Θα μου κλαφτεί? Δεν με ενδιαφέρει...να σκιστεί να τα βρεί, αλλιώς δεν έχει....

Είμαι σε μιά ηλικία οπου πρέπει να σκεφτώ και την δημιουργία οικογένειας και πολλά άλλα.. Με 583 δεν μπορώ να έχω τέτοια όνειρα...και επειδή μια φορά ζούμε,....θα σκιστώ αλλά θα βρω τρόπο να περάσω όσο το δυνατόν καλύτερα.

Edited by ikaros13
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άρε μάρες κουκουνάρες Αν καταλάβες Ικαρε ότι εγώ είμαι ικανοποιημένος με τα 853 Ε όπως είναι σήμερα τα πράγματα τότε καλά κρασά Παρουσίασα την κατάσταση που το αστικό κράτος που εγώ δεν ψηφίζω από τότε που έχω δικαίωμα ψήφου έφερε τον εργαζόμενο και τον ρόλο που μας βάζει να εκτελούμε σαν μέρος μιάς επαγγελματικής ομάδας στον οποίο εγώ απέχω βλέποντας πρώτα το κοινό καλό και μετά το δικό μου προσωπικό Και αυτό το κάνω σαν στάση ζωής γιατί αν το σπίτι του γείτονα πέσει θα πέσει και το δικό μου Προσπαθώ να αρνηθώ να αλλοτριωθώ από το σύστημα και νομίζω το πετυχαίνω τουλάχιστον από τότε που είμαι εκτός του άστυ Και αν αναγκαστικά συμμετέχω σε αυτό το σύστημα σαν παραγωγική μονάδα , προσπαθώ να βλέπω όσο γίνεται από κοντά το εαυτό πρώτα σαν μέρος του εργαζόμενου λαού και μετά σαν μέρος μιας επαγγελματικής επιστημονικής ομάδας , ώστε να αντιμετωπίσω και τα φορολογικά μέτρα με ενιαίο μέτωπο με αυτούς που δεν σκέφτονται μόνο το άτομο τους και την επαγγελματική τους ομάδα

Αλλά ακόμα και με τους όρους του συστήματος που ζω να λειτουργήσω ξέρω ότι με τέτοιες πρακτικές πάλι στα ίδια προβλήματα θα φτάσω όταν θέλω να αυξήσω μόνο το δικό μου εισόδημα από μια παραγωγική διαδικασία που δεν δίνει χρήματα αφού και εγώ με την πρακτική μου την κάνω να μην δουλεύει και να αναστενάζει Τέλος πάντων εμένα η ηθική μου μου λέει ότι όταν ένας εργαζόμενος υποφέρει για να βρεί να μου φέρει και αυτό το ποσό των 200 Ε για ένα τοπογραφικό των 850 τ.μ εκτός σχεδίου τουλάχιστον αφού με αυτό μπορώ να είμαι στην ίδια μοίρα με αυτόν αλλά αξιοπρεπής , να μην τον επιβαρύνω άλλο σε τέτοιες οικονομικές συνθήκες που ζούμε ώστε να του δώσω την δυνατότητα να κινήσει και αυτός την οικονομία Γιατί αν αυτοκτονήσει δεν θα υπάρχει μηχανή να παράγει χρήμα για κανέναν

 

Και εγώ με την δουλειά μου έχω συμβάλει ώστε αρκετοί συντοπίτες μου να μπορούν ακόμα να μου δίνουν και περισσότερα από 200 Ε για το συγκεκριμένου τύπου τοπογραφικό , αλλά οι εκτός περιοχή μου δυστυχώς πολλοί δεν μπορούν

 

Υσ Ικαρε είπα να κάνουμε την Ελλάδα του σήμερα να μπορεί να ζήσει με τα 853 ευρώ έστω και με δυσκολία γιατί τώρα δεν μπορεί αφού όλα αυτά που ανάφερα ανακυκλώνουν το πρόβλημα του να μην μπορείς να ζήσεις με 853 Ε Και όταν στρώσουμε την παραγωγική μηχανή στην Ελλάδα τότε να ζητήσουμε από τον εργαζόμενο πελάτη μας μεγαλύτερα ποσα που θα μπορεί να δώσει Είναι απλό το ζήτημα του δίνεις την δυνατότητα σαν επιστήμονας να βγάζει χρήμα και αυτός σου επιστρέφει ένα τμήμα αν θέλεις τότε και πλουσιοπάροχα Και τότε επιβάλλονται και οι φορολογίες που πρέπει για όλους Και όπου επιστήμονας είναι γενικά ο επιστημονικός κόσμος της Ελλάδος που πρέπει να γίνει μοχλός ανάπτυξης και όχι ξεδουμίζης όπως το σημερινό κράτος Ενα μεγάλο λάθος που κάνουμε στην Ελλάδα και δυστυχώς οι νεοι περισσότερο έιναι ότι θέλουμε άμεσα χρήματα και δεν έχουμε υπομονή να περιμένουμε 5 -10 χρόνια ώστε να μπορούμε πραγματικά να ζήσουμε άνετα όλοι Αυτό ισχύει από μια επιχερηση ή τεχνικό γραφείο που ιδρύει κάποιος που θέλει από την πρωτη πενταετία να πλουτίσει , μέχρι την πολιτική του στάση που θέλει άμεσα αποτελέσματα για να στηρίξει μια σωστή κατεύθυνση

 

Και δεν γίνεται Ικαρε να είναι το 60 % σε μια περιοχή που παράγει πάρα πολύ λίγο προσφέροντας ελάχιστα στην Εθνική οικονομία και να έχει την απαίτηση να ζει εκεί και να αμοίβεται πάνω από τον μέσο όρο του υπόλοιπου Ελληνικού λαού

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω κάποια πράγματα:

1. Το τοπογραφικό που ανέφερα δεν είναι ένα τυπικό τοπογραφικό για χωραφάκι 850τμ εκτός σχεδίου.

Είναι ένα τοπογραφικό που βρίσκεται 30χλμ απο την έδρα μου, έχει οικοδομική άδεια με εκτεταμένες αυθαιρεσίες πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να ελεγχθεί και η Ο.Α, είναι δίπλα σε εθνικό δρόμο πράγμα που σημαίνει εφαρμογή ορίων απαλλορίωσης και τέλος μου ζητήθηκε και τεχνική έκθεση για δικαστήριο.

 

2. Αν ο ιδιοκτήτης ήταν ένας που πραγματικά είχε πρόβλημα θα του το έκανα και τσάμπα (με την προϋπόθεση φυσικά να με έπειθε..). Όχι όμως σε φαρμακοποιό ή σε κάποιον που ξέρω ότι απλά εκμεταλεύεται την κατάσταση.

 

3. Φίλε Γιώργο όταν λες "200€ είναι εύλογη αμοιβή σήμερα" φαντάζομαι εννοείς καθαρά γιατί είναι και το ΦΠΑ και ο φόρος στη μέση. Άρα πρέπει να ζητήσεις στον πελάτη περίπου 330€ για να πάρεις αυτά που είπες. Εδώ όμως μιλάμε για πελάτες οι οποίοι θέλουν να πληρώσουν 200€ και να κάνουν τη δουλειά τους ανευ φόρων και ΦΠΑ.

 

Εγώ με πρόχειρους υπολογισμούς χρειάζομαι τουλάχιστον 300€ ελάχιστη αμοιβή (καθαρή) και 3 τοπο το μήνα για να βγάλω ΜΟΝΟ τα έξοδα. Αν ήξερα τρόπο να έχω 20 τοπο το μήνα ναι πιθανόν να έριχνα εκεί την τιμή όπως και το κάνω σε περιπτώσεις που θα έρθει ένας για να του κάνω πολλά τοπο μαζί.

Αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάτι τέτοιο γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει τόσο αντικείμενο στην περιοχή μου.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως εσύ φίλε μου πολύ καλά έκανες και είπες όχι αφού δεν ειναι ουσιαστικά στην έδρα σου , που σημαίνει και έξοδα μετακίνησης και έρευνα για στοιχεία από την περιοχή και άλλα πολλά Και εγώ έτσι που το λες όχι θα έλεγα και το έχω κάνει για τοπογραφικά εκτός της περιοχή μου όπου σίγουρα οι αμοιβές μου είναι αυξημένες επομένως τους οδηγώ στο να πάνε σε ντόπιους συναδέλφους αν θέλουν μικρότερο κόστος . Εγώ θεώρησα το ποσό 200 Ε συν το ΦΠΑ % και την προκαταβολή φόρου ίσως και ανάφερα αν είναι στην έδρα σου Και πέσαν όλοι να με φάνε Αλλά ήθελα να τονίσω και καποια στραβώς κείμενα που συμβαδίζουν με την γενικά στρεβλή κατάσταση και της παραγωγικής δομής μας και του φορολογικού μας συστήματος

 

Να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλους και σε αυτούς που στεναχώρησα - εξόργισα με τις αναρτήσεις μου Είχα χρόνο τις μέρες αυτές αφού έκανα σημάζεμα - σκανάρισμα εκτυπώσεις των εγγράφων - διαγραμμάτων του Ν4014 των πελατών μου και μπορούσα και να γράψω κάποια πράγματα που με έπνιγαν

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

200 € με αποδειξη σημαινει 160 καθαρα.

 

160 καθαρα σημαινουν 130 μετα φορων.

Με το νεο τσμεδε, φευγουν και αλλα 25 ευρω τη μερα. ας πουμε οτι το τοπογραφικο παραδιδεται εντος της μερας, κ ας πουμε οτι οροι δομησης κλπ ανακτωνται αμεσως. Μενουν μεχρι στιγμης 105 ευρω.

 

Στο σημειο που ειμαστε (105 €), δε νοειται ενοικιαση gps και plotter (ολα τα τοπογραφικα πλεον σε εγσα) μιας και ενοικιαση σημαινει 123 και εκτυπωση αλλα 10, επομενως μιλαμε για καποιον που εχει εξοπλισμο. Αποσβεση εξοπλισμου ας πουμε αλλα 60 € για καποιον που δεν εχει αποσβεσει, και 0 για καποιον που εχει αποσβεσει. Επομενως μιλαμε για ημερησια αμοιβη + κερδος max 45€ για καποιον που εχει ιδιοκτητο γραφειο, διοτι αν βγαλουμε ενοικια, βενζινες τηλεφωνα κλπ τοτε στην καλυτερη μιλαμε για στρογγυλο μηδενικο, στη χειροτερη μιλαμε για ζημια, ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΩ, εκτος κ αν υπαρχουν ακομη ταλιμπαν στις μερες μας που δινουν σφραγισμενα τοπογραφικα χωρις αποδειξη.

 

Αρα το νουμερο αυτο καταρριπτεται εκ των πραγματων, εκτος κ αν προκειται

1. για πελατη που τα εχει σκασει στο παρελθον

2. για καλο γνωστο

3. για εξαιρετικα φτωχο ανθρωπο

 

Κ εγω εχω σκοτωσει αμοιβες στο παρελθον, γι αυτο αποφασισα οτι το 2013 ειναι η τελευταια μου φορολογικη χρονια ως ελευθερος επαγγελματιας χωρις να δουλευω σε εταιρεια. Μονο κ μονο απο τα νουμερα, ή θα πρεπει να κλεισω κ να αλλαξω τομεα, ή να δουλευω καπου με μισθο κ το απογευμα να σφραγιζω σαν αρχοντας.

 

Επομενως, χωρις κανενα απολυτως ειρωνικο σχολιο, τα νουμερα για ελευθερο επαγγελματια απλα δεν βγαινουν, πρεπει να κλεισει εκ του αποτελεσματος. Κατα τη γνωμη μου, απο τη σιτγμη που μιλαμε για ΕΓΣΑ και μονο, οριακο κοστος για τοπογραφικο που βγαινει μεσα σε μια ημερολογιακη μερα ειναι τα 500 ευρω. Μιαλω για οριακο κοστος, δηλαδη marginal cost για οσους δεν καταλαβαινουν.

 

Αυτα

 

GRTOPO: Sorry zavi, πήγα να σου δώσω +1.... και μου βγήκε -1!!!!

θα προσπαθήσω να σε αποκαταστήσω!!!

Edited by GRTOPO
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολυ εύκολο να έχουμε ειρωνική διάθεση για τέτοια θέματα Αλλά γύρω μας αυτοκτονούν συνάνθρωποί μας γιατί δεν μπορούν να προσφέρουν στην οικογένεια τους αξιοπρεπή διαβίωση Και σε αυτην την κατάσταση συμβάλουμε όλοι μας με τον τρόπο μας , αφού ανάπτυξη για να γίνει απαιτεί θυσίες από όλους και όχι από λίγους και εννοώ τους μισθωτούς και συνταξιούχους Εγώ προσωπικά εξοργίζομαι όταν βλέπω γιατρούς , δικηγόρους αλλα δυστυχώς και μηχανικους να ζητούν αμοιβές σε επίπεδα προ πενταετίας και μάλιστα πολλοί και περισσότερα μην βλέποντας πως δυνοπαθεί ο κόσμος γύρω μας

 

ΥΣ Αν ήξερα ότι από αυτό το τοπογραφικό , μπορούσε μακροπρόθεσμα να οδηγήσει σε δουλείες 5 ή και περισσότερα ατομα μεταξύ των οποίων και εγώ τότε ναι και τσάμπα θα το έκανα Δεν κοστολογούνται όλα με το άμεσο χρήμα και κάθε χρονική στιγμή έχει τις ιδιαιτερότητες της Ελπίζω να έγινα κατανοητός

 

GEORGE MICHAEL, για να κάνεις τοπογραφικό θες γεωδαιτικό σταθμό και/ή GPS. Πώς θα βγάλουν οι συνάδελφοι τα χρήματα για την αγορά τους; Οι εταιρίες που τα εμπορεύονται μείωσαν λίγο τις τιμές τους από τα κέρδη που είχαν. Κατασκευάζονται όμως στο εξωτερικό και οι τιμές τους καθορίζονται από τη ζήτηση που υπάρχει παγκοσμίως (και είναι αυξημένη).

Άλλο τώρα ο δικηγόρος που δεν έχει κόστη αγοράς εξοπλισμού.

Κατά συνέπεια 200 € για οποιοδήποτε τοπογραφικό είναι απλά κοροϊδία. Προτιμώ να σφουγγαρίζω σκάλες για τα προς το ζείν.

Βγες από τις ιδεολογίες που σου έχουνε ταϊσει.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου Καίσαρα , πάλι μιλάμε με την νοοτροπία ότι πρέπει ένας επαγγελματίας να αποκτησει χρήματα και κέρδος από την πρώτη στιγμή Αυτό μας οδήγησε στο να μην επενδύουμε τίποτα στην Ελλάδα αφού όλοι θέλουν να γίνουν εύρωστοι οικονομικά από τα πρώτα λεπτά αν γίνεται Και αυτό τελικά μεταφέρεται στον πελάτη , όπου σε κάποιους επαγγελματίες είμαι και εγώ πελάτης με αποτέλεσμα να μην με φτάνουν τα χρήματα , ενώ θα μπορούσαν αν ήταν οι τιμές λογικές.

 

Εγώ σε πληροφορώ ότι όχι μόνο αγόρασα τον εξοπλισμό μου μόνος μου και σε δυσκολότερες από σήμερα καταστάσεις , και είμαι αυτοδημιούργητος αφού δεν έλαβα από κανένα ούτε μια δραγμή τότε ειτε λεγοταν γονείς, είτε πεθερός , είτε κράτος Ολα με την εργασία μου από τοτε που βγήκα στην παραγωγή και μπορώντας να λεω ότι είμαι πολιτικά . Και αυτά όλα με την λογική που περιγράφω που πάντοτε οι αμοιβές μου ήταν σε σεβασμό προς τον πελάτη μου ούτε υψηλές ούτε χαμηλές κατά την γνώμη μου με το σκεφτικό που περιγράφω στα πιο πάνω ποστ και που προκάλεσαν αντιδράσεις Βέβαια για να τα αγοράσω όλα έκανα μια δεκαετία σκληρής δουλειάς

 

Είμαι σίγουρος ότι αν λειτουργούσαμε με τέτοιες σκέψεις από το παρελθόν και φορολογούμασταν τότε όπως έπρεπε και αναφέρομαι περισσότερο σε άλλους κυρίως επαγγελματικούς κλάδους , αλλά σε ένα μικρό ποσοστό και σε εμάς , τώρα δεν θα φτάναμε να ακούμε για εξοντωτικό φορολογικό νομοσχέδιο Εκεί πρέπει να επικεντρώσουμε το ενδιαφέρον μας , ώστε να μην εξοντωθεί ο μηχανικος που δούλευε όπως και εγώ και που με τα νεα μέτρα που ακούγονται ίσως να εξοντωθεί αντί να είναι μοχλός για την ανάπτυξη όπως μέχρι σήμερα Που σημαίνει να φορολογηθούμε όπως έπρεπε να φορολογηθούμε και δεν γινόταν μέχρι σήμερα , αλλά να μην φτάσουμε στην αντίθετη πλευρά της εξόντωσης Γιατί αν αυτά τα μέτρα μεταφερθούν στα πλευρά του Ελλήνικού λαού (και με τοπογραφικά ακριβότερα) δεν θα δούμε ανάπτυξη ούτε σε 20 χρόνια , ενώ και σε περιοχές όπως την δική μου το θαύμα που καταφέραμε θα καταρρεύσει και θα γυρίσουμε στην κατάσταση του παρελθόντος που κάναμε αγώνα να αντιστρέψουμε

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφομαι καλύτερα, ο Γεώργιος Μηχαήλ ίσως ένα έχει κάποιο δίκιο. Τα ΠΕΑ, οι νομιμοποιήσεις, τα τοπογραφικά, βιομηχανικά προϊόντα είναι, σε αυτήν την τιμολογιακή πολιτική εντάσσονται. Τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει η ποιότητα κτλ. θέλει απλά να γίνεται η δουλειά του. Γι'αυτό και οι αεριτζήδες, οι δολοφόνοι τιμών, οι George Michael κτλ. κτλ.

Τώρα αν είσαι σοβαρά ασθενής και ξέρεις έναν "καλό γιατρό" θα του δώσεις όσο-όσο. Ο καλός γιατρός δε φοβάται γιατρουδάκια που σκοτώνουν τιμές. Αν κατηγορείσαι για ληστεία και ξέρεις έναν "καλό δικηγόρο" το ίδιο.

Μάλλον λάθος επάγγελμα διαλέξαμε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ένα φτωχό ζευγάρι αποφασίσει να παντρευτεί....θα πληρώσει τα καθοριζόμενα παράβολά και θα δώσει το προβλεπόμενο φακελλάκι στον παπά της ενορίας αβλεπή...

Ο ενάρετος μηχανικός όμως θα το κάνει τσάμπα στον αντίστοιχο πελάτη για να μην στεναχωριέται και που ξέρεις...μπορεί έτσι να σωθεί και η χώρα..

Λυπάμαι πραγματικά αυτούς που συνεδητά επιλάγουν να είναι ελεύθεροι επαγγελματίες μηχανκοί... Εχω δηλώσει προ πολλού άνεργος-ελεύθερος επαγγελματίας αναγκαστικά κατά ΤΣΜΕΔΕ.. Εύχομαι το 2013 να μου φέρει κάποια θέση σε οποιαδήποτε εταιρεία σε οποιοδήποτε πόστο γιατί τσάμπα δε δουλεύω..

Καλή χρονία σε όλους..

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.