Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο με κτίσμα και λάθος όρους δόμησης


Recommended Posts

Συνάδελφοι, στην περίπτωση όπου, έχει εκδοθεί μια Ο.Α. με λάθος όρους δόμησης (αντί για ζώνη των 800, με προ του 1923) τότε με τι μεγέθη συγκρίνω την αρτιότητα καθώς και τις υπερβάσεις των αυθαίρετων κτισμάτων, στην περίπτωση όπου συγκρίνω με τα μεγέθη που ίσχυαν κατά τον χρόνο κατασκευής τους;;;;

 

της άδειας που είναι λάθος ή τα κανονικά;;;;;

 

Και επιπλέον εκεί που έχω υπερβάσεις των επιτρεπόμενων της Ο.Α., περίπτωση όπου θα πάω με τα μεγέθη της άδειας (προ του 1923) θα πρέπει να συγκρίνω με τα επιτρεπόμενα της περιοχής, δηλαδή με τα τωρινά (ζώνη των 800μ);;;;;;

Link to comment
Share on other sites

η ΟΑ ειναι δημοσιο εγγραφο και ισχυει

μεχρι να ακυρωθει ή να ανακληθει "ως ο νομος οριζει"

 

Εχεις μια ΟΑ....σε ισχύ...

...πάς με αυτην

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με την πολεοδομία και μου είπαν ότι έχει γίνει λάθος στους όρους δόμησης με τους οποίους έχει εκδοθεί η άδεια( σαν προ του 1923) ενώ με βάση ΦΕΚ του 1983 ο οικισμός έχει χαρακτηρισθεί ωε ζώνη των 800μ( η Ο.Α. είναι του 1992)....Οπότε σκέφτομαι, για να είμαι πιο ''σίγουρος'' (όσο γίνεται! :smile:) να συγκρίνω με τους σημερινούς σωστούς όρους δόμησης, και στην τεχνική έκθεση, να αναφέρω ότι έχει εκδοθεί με λάθος όρους, αλλά δεν έχει ανακληθεί...

 

Για να δούμε!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.