Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

επειδή κάτι πρέπει να βάλω. Ετσι κι αλλιώς ναι δεν παίζει ρόλο.

Τα άλλα δεδομένα σωστά δεν είναι?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, σωστα ειναι τα υπολοιπα

Προσωπικα παιζει και να το αγνοουσα πληρως και να εβαζα του ΚΑ το συστημα θερμανσης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tο ξύλινα πατώματα τύπου laminate πώς να τα θεωρήσω κατά ΤΟΤΕΕ; Κατεργασμένη ξυλεία γενικώς ή μήπως ινοσανίδες MDF. Ποιο κοντά στη δεύτερη περίπτωση δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

<<Από το ΤΕΕ:

 

Πώς ορίζεται η εξώθυρα ενός κτηρίου ή διαμερίσματος;

 

Η εξώθυρα του διαμέρισματος μπορεί να δηλωθεί:

1. Ως αδιαφανές δομικό στοιχείο της διαχωριστική επιφάνειας μεταξύ διαμερίσματος και κλιμακοστασίου. Στην περίπτωση αυτή ο συντελεστής θερμοπερατότητας για τις πόρτες πρέπει να υπολογιστεί προς μη θερμαινόμενο χώρο.Οι τιμές του πίνακα 3.12 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, αφορούν πόρτες σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα. Για εξωτερικές πόρτες χωρίς υαλοπίνακες και σε επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο, οι συντελεστές θερμομόνωσης είναι 4 [W/(m2.K)] για μεταλλικές και 3,7 [W/(m2.K)] για πλαστικές και ξύλινες.>>

 

Με αφορμή το παραπάνω χρησιμότατο που έγραψε ο πάντα ενημερωμένος συνάδελφος pggiotas σε άλλο θέμα:

 

Πότε θα αποφασίσει να μας ενημερώνει για τα update των ερωταπαντήσεων το ΤΕΕ;

 

#@@%!@@. Την τρέλα μου μέσα....

Edited by hkamp
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

σε πεα με επικαρπωτη και ψιλο κυριο ,δηλωνω στο buildingcert και τους δυο με πρωτο τον επικαρπωτη για να φαινεται ....

στις αμοιβες στο τεε τι δηλωνω?μαλλον ειμαι σε λαθος topic...

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή Ηλία χρησιμοποιούμε αυτές τίς τιμές? εγώ συνεχίζω να βάζω του πινακα 3.12 και για εξωτερικη και πρός ΜΘΧ (και για τμήμα κτιρίου με U/2 ). Τουλάχιστον μέχρι την επόμενη αλλαγή των τοτεε.

Αυτό που λέει στο FAQ ότι πέρνουμε αερισμο εννοεί σε επαφή με εξωτερικό περιβάλλον μόνο έτσι? δεν αλλάζει κατι

Link to comment
Share on other sites

Και μια και τόφερε...

Πόρτα ξύλινη προς εξ. περιβάλλον. Πιν. 3.12: U=3,5

Πόρτα ξύλινη προς μθχ:. Ερωταπαντήσεις: U=3,7

Πες με τι δεν καταλαβαίνω. Πες με τι δεν καταλαβαίνω.......

Εννοεί ότι είναι διαφορετικού πάχους κλπ.;

 

Mixyak790 προσωπικά δηλώνω αυτόν που φαίνεται. Αλλά και τον άλλο να βάλεις, δεν νομίζω ότι κάνεις κανένα λάθος.

 

Εγώ Γιώργο θα το αλλάξω. Να δείξουμε ότι διαβάζουμε και τις ερωταπαντήσεις. :smile:

Για τον αερισμό, όπως το λες.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλά λές.

μια και το 'φερε η κουβέντα με την ορθότατη παρατήρηση για την ξύλινη πόρτα!!! η μεταλλική πρός εξωτερ.περιβάλλον =6 (πιν 3.12) , αν όμως πάω από σχέση 3.3 έχω μόνο το Uf που στην παράγραφο 3.2.3.2 λέει =7 για μεταλ/χωρίς θερμοδ.Είμαι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω hkamp,

και δηλ βαζουμε 3.7/2=1.85

απορια:αυτοι του building θαχουν διαβασει ερ/απ...του τεε,μηπως ειναι παγιδα; :mrgreen:

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.