Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έλα μου ντε! Χθες το πρόσεξα κι εγώ όταν έγραφα αυτό το μήνυμα και πήρα να διαβάζω γραμμή-γραμμή το Ν. 4122/2013 να δω που γράφει για τη διάρκεια ισχύος του ΠΕΑ (που το θεωρούσα δεδομένο ότι είναι δεκαετής εκτός κι αν στο ενδιάμεσο επέλθει ριζική ανακαίνιση, προσθήκη κλπ). ΠΑΠΑΛΑ ή ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΣΤΡΑΒΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ; Είπα μπας και το έγραφε και στον ΚΕΝΑΚ και μου είχε διαφύγει, αλλά τίποτα.

Τελικά πόσο χρόνο έχει ισχύ το ΠΕΑ. Απεριόριστο; Ένα ΠΕΑ για πάντα;

Και γιατί να είναι διαφορετικά. Αφού δεν έχει κανένα ερέθισμα για έκδοση ΠΕΑ κάποιος ιδιοκτήτης......

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια σοβαρή αλλαγή στη 10ετία.

Για τις τοπικές αερόψυκτες μονάδες αντλιών θερμότητας (διαιρούμενου ή ενιαίου τύπου), για τις οποίες δεν υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία, ο δείκτης αποδοτικότητας EER θα λαμβάνεται:

1.50 για συστήματα 20-ετίας και

2.00 για συστήματα 10-ετίας

οπότε αλλάζει και η ενεργειακή κατανάλωση κατά τη "μελέτη". :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέγεσε "χωνί" και πουλάς 10 φύλλα κάτι πρέπει να κάνεις για να αυξήσεις τις πωλήσεις......

 

Για πάντα υπάρχει μόνο ο Θεός...το ΠΕΑ έχει διάρκεια....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλά η απάντηση είναι θεϊκή. Το ξεχάσαμε βρε αδερφέ!!!! Ίδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Όπου μπλέκει μέσο ενημέρωσης είναι άμεση η απάντηση. Ακόμα και αν πουλάει 10 φύλλα.

Αν είχαν την ίδια σβελτάδα με τις εξετάσεις θα ήταν καλά τα πράγματα. 8-)

 

>Η μη κοινοποίηση των αποφάσεων, κατά το χρόνο έκδοσής τους (Σεπτέμβριος 2010) αποτελεί τυπική παράλειψη και σε καμία περίπτωση δεν θέτει σε αμφισβήτηση το θεσμό των Ενεργειακών Επιθεωρήσεων.

Δεν τα ξέρει καλά το χωνί. Έπρεπε να κοινοποιηθούν για διαβούλευση. Δεν κοινοποιήθηκαν γιατί πωλούνταν μαζί με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και στέλνονταν με mail. :confused:

Η 2η έκδοση βγήκε ελεύθερα (κλειστό το pdf λες και θα πάρουμε μαζί μας τίποτα εθνικά μυστικά) στη σελίδα του ΤΕΕ πολύ αργότερα.

 

Λόγω ειδικότητας λέω πως αν το ίδιο (διαδικασία διαβούλευσης) δεν τηρηθεί σε ΜΠΕ, ΣΜΠΕ, ΑΕΠΟ δεν έχει ισχύ η απόφαση (αποφάσεις ΣτΕ).

Έχει μια βάση η εφημερίδα αλλά όχι και έτσι όπως τα λέει. "Βόμβα στα θεμέλια 273χιλ ΠΕΑ". :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Μου ζητήθηκε από πολεοδομία γιά την προσθήκη ενός δωματίου σε παλιά οικοδομή του 1986, με περαιωμένο τον φέρ. οργαν. , θερμομονωτική επάρκεια.

Χρειάζεται σειριακός αριθμός ή μπορώ να την κάνω και με ένα λογισμικό που βρήκα στο διαδίκτυο δωρεάν χωρίς κωδικό?

Link to comment
Share on other sites

σειραικος χρειαζεται μονο στην ΜΕΑ, γιατι εκει βγαζεις ενεργειακη καταταξη και πρεπει να ειναι απο πιστοποιημενο προγραμμα που επικοινωνει με το προγραμμα του ΤΕΕ. Στην δικη σου περιπτωση μπορεις να το κανεις με οποιο προγραμμα freeware βρεις.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.