Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

οσο αφορα την απορια για ψυξη...αλλους μηνες λειτουργιας εχει το κτηριο δευτεροβάθμιας , αλλους το τριτοβάθμιας. εκπαιδευσης....

αναλογα με την περιοχη που σε ενδιαφερει ,πολλες φορες δεν χρειαζεσαι ψυξη  στα σχολεια για πεα ....

απλως προσεξε τον μηνα σεπτεμβριο....διαβασε την τοτεε και πραξε αναλγα με την περιοχη που εισαι....

στην τριτοβαθμια απλως εκτος από σεπτεμβρη ,εχει και ιουνιο αν θυμαμαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!!!

Σε διώροφο κτίριο, με ισόγειο και Α' όροφο, κατω των 50τμ έκαστος, που δεν επικοινωνούν, (κάθενα ένα έχει δική του ξεχωριστή είσοδο), απαιτείται κενάκ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας συνάδερφοι,να σας ρωτήσω ήθελα,ζήτησε πελάτης να μπεί σ εξοικονόμηση αλλά μόνο αν είναι δυνατόν να βάλει τέντες..είναι δυνατόν??το διαμέρισμα είναι απο το 1980 όπως το υπολογίζω .

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν, αλλά όχι μόνο τέντες, δεν νομίζω να ανεβεί κατηγορία μόνο με τέντες.

 

Οι τέντες επιδοτούνται (συστήματα σκίασης).

Link to comment
Share on other sites

 Απο την προσωπικη πείρα που έχω αποκτήσει σχεδόν 2 χρόνια που κάνω επιθεωρήσεις πάρα πολυ δύσκολο έως αδύνατο να ανέβεις κατηγορία μόνο με τέντες !

Κάνε την επιθεώρηση κανονικά και συννενοήσου μαζί του να γίνει και μια ακόμα επέμβαση τουλάχιστον. Προτεινέ του μια εξωτερική θερμομόνωση , ειδικά εάν έχει βορινούς τοίχους κλπ αν δε θέλει να μπεί σε πολύ μεγάλα έξοδα. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, προσπαθώ σε πειραματικό στάδιο να σχεδιάσω ένα μικρό σπιτi με τη βοήθεια ενός φίλου που είναι αρχιτέκτονας, προκειμένου να κάνω τη ΜΕΑ του μετά και να το βγάλω ενεργειακής κλάσης Α.  Μπορεί κάποιος που έχει τη σχετική εμπειρία να μου πει σε πόσο μεγάλο βαθμό θα με επηρεάσει η αύξηση της μόνωσης κατά 1 ή 2 ας πούμε πόντους (ή και παραπάνω) από το ελάχιστο επιτρεπόμενο;

 

Ξέρω πώς γενικά η ενεργειακή κατάταξη ενός σπιτιού είναι συνδυασμός απείρων παραγόντων (προσανατολισμοί, ανοίγματα, γειτνιάσεις, σκιάσεις, μονώσεις και υλικά που χρησιμοποιούνται, η/μ, σύστημα θέρμανσης και ψύξης, χρήση γεωθερμίας, ηλιακά για ΖΝΧ ή θέρμανση και άλλα πράγματα) αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με βιοκλιματικό σχεδιασμό προσπαθώ να κάνω μία δοκιμή μόνος μου. Είναι λοιπόν το πάχος της μόνωσης και το U των τοίχων αρκετά σημαντικό; (καθαρά εμπειρικά ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως. Κι επειδή είσαι σε πειραματικό στάδιο, μπορείς άνετα να το επαληθεύσεις.

Θα πρέπει όμως να συνδυαστεί η ενεργειακή επάρκεια με το εφικτό (από τεχνική άποψη) της κατασκευής.

Στο τέλος, και για να έχεις μια ολοκληρωμένη μελέτη-άποψη, μπορείς να κάνεις οικονομική ανάλυση του έργου.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.