Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ tetris! Απλά το ρωτάω γιατί από τα ΠΕΑ που έχω κάνει είναι προφανές ότι στα σενάρια που κάνουμε η αλλαγή της μόνωσης (πχ όταν κάνουμε εξωτερική θερμομόνωση) αναβαθμίζει σημαντικά το σπίτι, αρκετά περισσότερο από ότι τα τζάμια ας πούμε. Και είναι ένα από τα εύκολα πράγματα με το οποίο μπορώ να πειραματιστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η θερμομόνωση και ο σωστός προσανατολισμός, αερισμός κλπ, είναι τα βασικότερα στοιχεία για ένα βιοκλιματικό κτίριο.

Αν δεις πώς έφτιαχναν τα κτίρια κατοικιών κάποιοι λαοί στο απώτερο παρελθόν, θα εκπλαγείς από το πόσο ορθολογικά εκμεταλλεύονταν τις περιβαλλοντικές συνθήκες.     

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Θέλω να κάνω μια ερώτηση , γιατί άκρη δε βγάζω με την Πολεοδομία ..

Έχω μια άδεια για συγκρότημα κατοικιών , η οποία είχε βγει το 2010 με τον παλιό νόμο και έληξε πριν λίγες μέρες , στις 27-04-2014 .

Απ' ότι μου είπε ο υπάλληλος της Πολεοδομίας , παίρνει ΑΥΤΟΜΑΤΑ παράταση για 3 χρόνια - ίσως για 1 χρόνο , με νέα διευκρινιστική εγκύκλιο .. -

Αυτό προκύπτει και από το ΦΕΚ 94 Α / 14.04.2014 , Άρθρο 11 .

Λόγω απουσίας του επιβλέποντος μηχανικού και μη έγγραφης παραίτησής του , προχώρησα σε αναθεώρηση στην Πολεοδομία ΜΟΝΟ για την αντικατάσταση του επιβλέποντος μηχανικού. Οι εργασίες δεν έχουν ξεκινήσει μέχρι σήμερα.

Επείγομαι να ξεκινήσω , διότι έχω μπει σε επιδοτούμενο πρόγραμμα του ΕΣΠΑ και πρέπει να έχω ολοκληρώσει την επένδυση σε 1 χρόνο.

Και το ερώτημά μου είναι το εξής ..

Μου είπε ο μηχανικός της Πολεοδομίας ότι ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ να μη χρειάζεται ΚΕΝΑΚ για την αναθεώρηση μόνο για την αντικατάσταση του μηχανικού , μιας και δεν αιτούμαι παράταση χρόνου ισχύος - την έχω ούτως ή άλλως , βάσει του ΦΕΚ - και δεν κάνω καμία άλλη αλλαγή π.χ. αρχιτεκτονικά κλπ.

Υπάρχει περίπτωση να μη μπλέξω καν με ΚΕΝΑΚ και ελεγκτές δόμησης ?

Είναι μεγάλη φασαρία και επιπλέον θα με καθυστερήσει πολύ χρονικά..

Γνωρίζει κανείς να μου πει ?

Ευχαριστώ πολύ !!

Link to comment
Share on other sites

1ον δες καλά το θέμα με την αλλαγή επιβλέποντα. Αν δεν έχουν ξεκινήσει επίσημα οι εργασίες νομίζω είσαι οκ.

Εφόσον δεν κάνεις αλλαγές στα αρχιτεκτονικά ΚΕΝΑΚ δεν θέλει ελεγκτής όμως νομίζω πως θα περάσει κανονικότατα.

ΥΓ ο ελεγκτής δεν είναι και τόσο μεγάλη καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου !!

Μήπως έχεις κάποια εγκύκλιο ή κάτι τέλοσπάντων που να επιβεβαιώνει αυτό με τον ΚΕΝΑΚ , για να είμαι κι εγώ κατοχυρωμένη στην Πολεοδομία ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια άδεια για συγκρότημα κατοικιών , η οποία είχε βγει το 2010 με τον παλιό νόμο και έληξε πριν λίγες μέρες , στις 27-04-2014 ....

Λόγω απουσίας του επιβλέποντος μηχανικού και μη έγγραφης παραίτησής του , προχώρησα σε αναθεώρηση στην Πολεοδομία ΜΟΝΟ για την αντικατάσταση του επιβλέποντος μηχανικού. Οι εργασίες δεν έχουν ξεκινήσει μέχρι σήμερα. ...

Και το ερώτημά μου είναι το εξής .....

Υπάρχει περίπτωση να μη μπλέξω καν με ΚΕΝΑΚ και ελεγκτές δόμησης ?

 

Στην περίπτωση αναθεώρησης οικοδομικής υφιστάμενης οικοδομικής άδειας για παράταση ισχύος [ΚΑΙ ΜΟΝΟ] και εφόσον ΔΕΝ ΕΧΕΙ γίνει ΚΑΜΙΑ οικοδομική εργασία απαιτείται η υποβολή ΜΕΑ. [βλ. εγκ. οικ.1603/2010 ΥΠΕΚΑ παρ.4].

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο μου έχει διαφύγει εντελώς και ζητώ συγνώμη για την λάθος απάντηση που έδωσα. Απλά επειδή αν μπει κανείς στο διαύγεια θα δει πως σπάνια τις περισσότερες φορές   δεν ζητάει η πολεοδομία ΚΕΝΑΚ η εγκύκλιος όμως άλλα λέει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κανείς αν σε έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας (για ΜΕΑ) υπολογίζω θερμογέφυρα ανάμεσα σε:

- Τοιχοποιεία από Θερμομπλόκ και μονωμένο δοκάρι ή κολώνα

http://kebe-sa.gr/greek/orthoblock/

 

Το τούβλο θα το βάλω περίπου 6 ή 7 πόντους στον αέρα και θα έρθει η μόνωση από το δοκάρι περασία. Με κλασικό τούβλο (μόνωση σάντουιτς) σίγουρα θα έβαζα... με θεμομπλόκ που θεωρείται μονωτικό τι κάνω?... η συγκόλληση μεταξύ των τούβλων θα γίνει με θερμομονωτικό κονιαμα και ανάμεσα στο δοκάρι και τούβλο θα μπει αφρός πολυουρεθάνης!....

 

Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις σαν να είχες τοιχοποιία με μόνωση στον πυρήνα της, οπότε να πάρεις και τις αντίστοιχες θερμογέφυρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.