Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Τα W.C. και οι εντός της ζώνης διάδρομοι είναι ΄΄κύριοι΄΄ χώροι, με την έννοια της λειτουργικής εξάρτησης με τους υπόλοιπους κύριους χώρους και είναι θερμαινόμενοι κατά ΚΕΝΑΚ.

Δεν είναι μθχ.

Το νόημα είναι αυτό που λέει στο πρόγραμμα του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ''θερμαινόμενος όγκος κατά ΚΕΝΑΚ''. Αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά με την έννοια του θερμαινόμενου όγκου που παίρνουμε κατά κατά το σχεδιασμό του συστήματος. Ο ΚΕΝΑΚ δεν ασχολείται για τη θεώρηση των τμημάτων των ζωνών με το πως σχεδιάστηκε το σύστημα θέρμανσης:

 

<<Στο πεδίο "Θερμαινόμενος όγκος", εισάγεται ο συνολικός όγκος των υπό εξέταση θερμικών ζωνών, όπου σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ, θεωρείται ότι θερμαίνονται πλήρως.>>

 

Παρόλα αυτά μπορεί να έχουμε διαφορετικές απόψεις.

 

Στα ΠΕΑ όμως, τα περισσότερα πράγματα, δεν είναι θέμα άποψης.

Αν δεις τις οδηγίες προς ενεργειακούς επιθεωρητές, τις οποίες αυτή τη στιγμή δε τις βρίσκω αλλά υπάρχουν, σαφέστατα μας ορίζει ότι ο επιθεωρητής είναι καλυμμένος ως προς τις επιλογές του, μόνο όταν ακολουθεί πιστά τις ΤΟΤΕΕ και οι επιλογές τους βασίζονται σ' αυτές.

 

Δεν κάνεις μια ερώτηση στην ΕΥΕΠΕΝ;

Αν τώρα κανείς πει ότι και η ΕΥΕΠΕΝ δεν είναι ευαγγέλιο και ακολουθούμε ότι νομίζουμε, νομίζω ότι η κουβέντα ξεφεύγει.

Δεν έχω δει πουθενά οδηγία προς επιθεωρητές στο στυλ ''μηχανικοί είστε, κάντε ότι καταλαβαίνετε καλύτερα''.

 

 

Και κάτι ακόμα. Το κτίριο αναφοράς έχει ακριβώς τους ίδιους χώρους που έχει και το κτίριό μας. Αν θεωρήσω μθχ ένα χώρο (λανθασμένα ή ορθά), μθχ θα είναι και για το κτίριο αναφοράς.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσπάθησα να εκφράσω έναν συγκεκριμένο προβληματισμό μου:

Μήπως, και εμείς και οι ΤΟΤΕΕ, το παρακάνουμε λίγο με την θεώρηση Κτιρίου Αναφοράς, όπου αυτό δεν υπάρχει.

 

Ίσως το έκανα με πιο έντονο και ανατρεπτικό τρόπο απ’ ότι έπρεπε.

 

 Ζητώ συγνώμη αν έγινα ενοχλητικός (κάτι τέτοιο διαισθάνομαι...)

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω να θεωρείται ενοχλητικός όποιος εκφράζει μια άποψη, πολλώ δε μάλλον όταν το κάνει με κόσμιο τρόπο

παρά ταύτα είναι λίγο "επικίνδυνο" να λέμε ότι εφαρμόζουμε νόμους του κράτους "κατά το δοκούν"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αν και σίγουρα έχει συζητηθεί, ξέρει κανείς αν υπάρχει εμπορικά διαθέσιμο μονωτικό σωληνώσεων (τύπου armaflex) πάχους 11 ή 21 χιλιοστά ;;;

καλά  αυτοί που γράψαν τον ΚΕΝΑΚ ήθελα να ξέρα ώρες ώρες...

Link to comment
Share on other sites

έχει και 25

ο ΚΕΝΑΚ έχει τα εξής:

 

9

11

13

19

21

25

 

ψάξτε εσείς να βρείτε μονωτικό πάχους 11 ή 21 mm στο εμπόριο (ή στο internet)

 

wanking.gif

Link to comment
Share on other sites

εδώ είσαι:

http://www.heathledgerplanet.com/forum/images/smilies/wanking.gif

κάνεις insert image, paste το link και voilas

 

δια πάσαν νόσο και πάσαν ....

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Τα πάχη της μόνωσης που αναφέρονται στον πίνακα είναι ελάχιστα και δεν είναι σίγουρο ότι αφορούν  υλικά που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά, ίσως ούτε καν κάπου αλλού. Είναι ίσως πάχη που βγαίνουν με κάποιους θεωρητικούς υπολογισμούς (λέω εγώ τώρα... ).

Υπάρχουν πάχη πέρα από τα τυποποιημένα (όπως το Armaflex FX-2-10) που δεν φοριούνται βέβαια σε διαμέτρους σωλήνων 1'' έως 1 1/2''.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.