Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Το ΠΕΑ το βιάζονται, δεν ξέρω για ποιο λόγο, αλλά θέλουν να καταθέσουν στην εφορία.

Τα γραφεία αυτοί τη στιγμή είναι μάλλον σημαντικότερα από το κατάστημα (φαντάσου μία εισαγωγική εταιρεία που έχει και ένα μικρό μαγαζί λιανικής σαν πρατήριο), αλλά αυτό είναι δευτερεύον. Από ότι φαίνεται μετά την ενοικίαση θα είναι εξολοκλήρου γραφεία, αλλά και πάλι αν δεν το δεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να ρωτησω μια απορια που εχω ..σε διαμερισμα που η δυτικη του πλευρα συνορευει το ενα μερος της με αλλο διαμερισμα της ιδιας οικοδομης εν συνεχεια εχουμε τα δυο wc σε φωταγωγο και μετα ενα μερος με τον εξωτερικο διαδρομο του οροφου οπου δεν εχουμε υπαρξη καλοριφερ ,εξοπορτα διαμερισματος και απεναντι ανελκυστηρας .πως τα λαμβανουμε τα παραπανω??

Link to comment
Share on other sites

Τις αδιαφανείς επιφάνειες τις ομαδοποιούμε βάσει κοινού προσανατολισμού και κοινών σκιάσεων και φυσικά, ανάλογα με το είδος της επιφάνειας που βρίσκονται σε επαφή (εξωτερικός αέρας, ΜΘΧ κλπ). Οπότε ο τοίχος σου πρέπει να "κοπεί" σε κομμάτια, σύμφωνα με την παραπάνω ομαδοποίηση, δλδ Δ1 σε επαφή με εξωτερικό αέρα, Δ2 σε επαφή με ΜΘΧ κλπ. Το κομμάτι του τοιχου που είναι σε επαφή με αλλο διαμέρισμα του ίδιου κτιρίου, δε χρειάζεται να καταχωρηθεί.

Edited by a_pc1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! 

 

Αν και δεν είμαι σίγουρος αν είναι το σωστό θέμα για την ερώτησή μου,

 

Σε σύσταση για τη βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης για το πρόγραμμα εξοικονόμηση και στη δεύτερη επιθεώρηση, θεώρησα καλό να κάνω  μία ακόμα σύσταση αναφορικά με την εγκατάσταση ηλιακού.. Από λάθος μου και λόγω βιασύνης, στην τιμή έβαλα συνολικό ποσό, και όχι ποσό ανά m2.. Με αποτέλεσμα το κόστος να βγει μεγάλο αλλά και η εκτιμούμενη περίοδος αποπληρωμής, περί τις 3 γενεές.. :???:

 

Ανάκληση και διόρθωση μέσω buildingcert, ή απλά προσάρτημα ΠΕΑ με διόρθωση στο κόστος και  στην αποπληρωμή της παρέμβασης;;  

 

Ευχαριστώ!  :|

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά θα το έλεγα στον ιδιοκτήτη και θα σταμάταγα εκεί

 

ανάκληση με τίποτα, πολλώ δε μάλλον που διώκεται (άκουσον άκουσον)

 

 

edit: ΑΚΥΡΟ, νόμιζα ότι ήταν απλό ΠΕΑ

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

edit: ΑΚΥΡΟ, νόμιζα ότι ήταν απλό ΠΕΑ

 

Θα πάω με το προσάρτημα στο ΠΕΑ όπου και έχω διορθώσει το κόστος, αλλά και στα παροράματα όπου και έχω γράψει τα περί του λόγου ύπαρξής του.. Μόνο το κόστος έχει θέμα, όχι τα υπόλοιπα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.