Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικού του Ν.4014/11 εκτός συστήματος ΤΕΕ


GEOPETH

Recommended Posts

Όχι βρε, γιατί να κάνουμε καταγγελίες.

Εμείς θα βγάλουμε το φίδι από την τρύπα.

 

Κανόνας:

Όταν αγοράζεις ακίνητο, έχε ως "δεξί χέρι" ένα δικηγόρο κι ως "αριστερό" χέρι ένα μηχανικό. Δώσε όσα χρειάζονται κι έχε το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Αλλιώς ..."φιλαράκο" κινδυνεύεις να την πατήσεις!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει, αλλά εάν μου συνέβαιναν αυτά που περιγράφει ο ΙΑΣΟΝΑΣ, θα σημείωνα διακριτικά τα στοιχεία της βεβαίωσης και το ονοματεπώνυμο του "συναδέρφου" και θα προχωρούσα σε επώνυμη καταγγελία δίχως τύψεις.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

....κι αν τα παιδιά του δεν έχουν γάλα να πιούν;;;; Θα μπορείς να κοιμάσαι με αυτή την απορία;;;

 

Μην ξεχνάς, υπάρχει Κάποιος που τα βλέπει όλα κι αναλόγως "πληρώνει" τον καθένα....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι έχεις άδικο? Δεν έχεις..

Σκέφτομαι όμως και εκείνους που αντιμετωπίζουν τα ίδια οικονομικά προβλήματα αλλά προσπαθούν να κάνουν τίμια τη δουλειά τους.

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου ετυχε περιπτωση "συναδελφου" που κακτοποιησε με 3843 κλειστους Η/Χ και επειτα εδωσε βεβαιωση νομιμοτητας για το ακινητο που τακτοποιησε.

Μονο που δεν εκανε αυτοψια ουτε στην τακτοποιηση ουτε στην εκδοση βεβαιωσης, με αποτελεσμα αφενος να μην εχουν τακτοποιηθει ολα και αφετερου να δωθει βεβαιωση ψευδης.

Ηταν για γονικη παροχη.

Δεν ασχοληθηκα περαιτερω.... Εγω απλως ενα ΠΕΑ εβγαζα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε μια κουβέντα με συναδέλφους, αναφέρθηκε πως έχει γίνει ήδη επώνυμη καταγγελία από συνάδελφο εναντίον άλλου συναδέλφου, περί ψευδούς βεβαίωσης (όταν ήταν ανοιχτό το σύστημα) στο ΤΕΕ. Προφανώς για πειθαρχικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να το κάνω περισσότερο ..."όμορφο";;; Μόνον έτσι θα ...κατανοήσουμε όλοι μας την ...κατάντια του επαγγέλματός μας!!!

 

Παζάρευα την αμοιβή μηχανικού για δήλωση 4014 (μια εβδομάδα) με ιδιοκτήτη σε διαμέρισμα που έχει κλείσει τους ημιυπαίθριους.

Βιάζετε να μεταβιβάσει το ακίνητο στο γυιό του.

Άλλος "συνάδελφος" παρεμβάλλεται, δεν κάνει αυτοψία, σε ένα απόγευμα δίνει χειρόγραφη βεβαίωση, εισπράττει 200 ευρώ, έγινε η μεταβίβαση!!!!

 

Εχω γραψει και αλλου οτι η βεβαιωση ειναι ενα κωλοχαρτο και τιποτα αλλο.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

 

Καταγγελια θελουν, αλλα κ παλι ξερετε τι θα γινει?

ΤΙΠΟΤΑ, αντε καμια επιπληξη μετα απο καμια 5ετια.

Link to comment
Share on other sites

"Συνάδελφος" μηχανικός έδωσε χειρόγραφη βεβαίωση για μεταβίβαση ακινήτου, στο οποίο εκκρεμεί οριστικοποίηση δήλωσης 4014 (που την χειρίζεται άλλος μηχανικός), το οποίο έχει και επιπρόσθετες αυθαιρεσίες που δεν δηλώθηκαν, χωρίς αυτοψία, για την οποία αμείφθηκε 150 ευρώ!!!!

 

Καταγγελία???

Είσαι σίγουρος περί ψευδούς βεβαίωσης? ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ!!!

 

Άλλος "συνάδελφος" παρεμβάλλεται, δεν κάνει αυτοψία, σε ένα απόγευμα δίνει χειρόγραφη βεβαίωση, εισπράττει 200 ευρώ, έγινε η μεταβίβαση!!!!

 

 

Καταγγελία???

Είσαι σίγουρος περί ψευδούς βεβαίωσης? ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ!!!

 

ξερω κι εγω πολλες τετοιες περιπτωσεις.δυστυχως..

 

 

Καταγγελία???

Είσαι σίγουρος περί ψευδούς βεβαίωσης? ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ!!!

 

....κι αν τα παιδιά του δεν έχουν γάλα να πιούν;;;; Θα μπορείς να κοιμάσαι με αυτή την απορία;;;

Μην ξεχνάς, υπάρχει Κάποιος που τα βλέπει όλα κι αναλόγως "πληρώνει" τον καθένα....

 

Κι αν αύριο δεν έχουν τα δικά σου παιδιά γάλα, επειδή δεν θα δεχτείς να κάνεις τα στραβά μάτια, αλλά κάποιος άλλος "συνάδερφος" θα δώσει τη βεβαίωση?

 

Ναι, μπορώ να κοιμάμαι!!!

 

Όσο για τη θεία δίκη... Μα ίσα ίσα, εάν φύγει από το σινάφι μας η ******, τότε οι σωστοί επαγγελματίες θα έχουν δουλειά!

 

Μου ετυχε περιπτωση "συναδελφου" που κακτοποιησε με 3843 κλειστους Η/Χ και επειτα εδωσε βεβαιωση νομιμοτητας για το ακινητο που τακτοποιησε.

Μονο που δεν εκανε αυτοψια ουτε στην τακτοποιηση ουτε στην εκδοση βεβαιωσης, με αποτελεσμα αφενος να μην εχουν τακτοποιηθει ολα και αφετερου να δωθει βεβαιωση ψευδης.

Ηταν για γονικη παροχη.

Δεν ασχοληθηκα περαιτερω.... Εγω απλως ενα ΠΕΑ εβγαζα

 

 

Καταγγελία???

Είσαι σίγουρος περί ψευδούς βεβαίωσης? ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ!!!

 

Εχω γραψει και αλλου οτι η βεβαιωση ειναι ενα κωλοχαρτο και τιποτα αλλο.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Καταγγελια θελουν, αλλα κ παλι ξερετε τι θα γινει?

ΤΙΠΟΤΑ, αντε καμια επιπληξη μετα απο καμια 5ετια.

 

Πάμε πάλι... η λύση είναι ΜΙΑ: Αφαίρεση άδειας για πάντα και αφαίρεση συντάξιμων χρόνων από την έναρξή σου έως και σήμερα που διαπιστώνεται η μαμούνια!!!

 

...Σε άλλη χώρα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

yian: "Εάν σε κάτι τέτοια κάνουμε καταγγελίες θα μας πουν ρουφιάνους ε?"

 

 

Απ'το στόμα μου το πήρες...

Edited by koozoop
Link to comment
Share on other sites

Και αντε τραβα να αποδειξεις οτι δεν κλειστηκαν μετα τη μεταβιβαση οι ημιυπαιθριοι...

Δε θα τα καταφερεις και στο τελος θα σε τραβηξει και μια μηνυση για συκοφαντικη δυσφημιση...

Και κερατας και δαρμενος...

Καληνυχτα μας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.