Μετάβαση στο περιεχόμενο

ύψος περίφραξης με εφαπτόμενο κτίσμα


545

Recommended Posts

Γειά σας,

Θα ήθελα πληροφορίες για το ύψος του συμπαγούς τμήματος περίφραξης.Πρόκειται για ιερο ναό του οποίου το οικόπεδο απέχει 6μ απο το μπαλκόνι μου, όσο δηλ.είναι το φάρδος του δρόμου που μας χωρίζει(δεν υπάρχουν κράσπεδα,πεζοδρόμια).Είναι κατηφορικός δρόμος και υπήρχε κλιμακωτη περίφραξη 1μ με κάγκελο.Γκρεμίσαν τα κάγκελα και υψώσαν τοίχο ευθείας γραμμής χωρίς κάγκελο που ξεκινάει απο το 1μ και καταλήγει στα 3.5 μ μπροστά στο σπίτι μου.Επίσης εφαπτόμενο με το τοίχο χτίζουν κτίσμα 25 τ.μ με 4 κολόνες και κεραμοσκεπή ύψους 3,5 μ-κιόσκι-.

Ερώτηση 1.Απαιτείται άδεια απο τη πολεοδομία ή είναι θέμα ναοδομίας οπότε...........?

2.Αν είναι θέμα πολεοδομίας μπορεί να τούς δώσει άδεια για την παραπάνω κατασκευή ή είναι εντελώς παράνομη?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία φράση του 2 είναι , κατα τη γνώμη μου , πιο κοντά στην πραγματικότητα . Ήρθες σε επικοινωνία μαζί τους ; Εγώ γνωρίζω 1,00 μ, απο την οριστική στάθμη , ανεξαρτήτα απο την κλίση του δρόμου ή του εδάφους .

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία φράση του 2 είναι , κατα τη γνώμη μου , πιο κοντά στην πραγματικότητα . Ήρθες σε επικοινωνία μαζί τους ; Εγώ γνωρίζω 1,00 μ, απο την οριστική στάθμη , ανεξαρτήτα απο την κλίση του δρόμου ή του εδάφους .

επικοινωνία με παπάδες...δύσκολο.Το κιόσκι πιστεύεις οτι μπορεί να παρει αδεια? ..κάτι μουρμουρίζουν οτι πήραν άδεια.
Link to comment
Share on other sites

να πας να τους καταγγείλεις-άμεσα στην Υπηρ Δόμησης!!

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο!

 

Δεν μπορώ να κατανοήσω με τι λογική κάνουν τοίχο 3.5μ-φάτσα σου!!

τι διάολο φοβούνται οι αθεόφοβοι!!

μην τους κλέψει κανείς ή εσύ, το κιόσκι ή το ναό;

Αυτά είναι τρελά πράγματα..

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ύστερα απο την σχετική υπογραφή απο τον Υφ.ΕΠΕΚΑ οι ναοδομίες δεν υφίστανται πλέον!

 

καταγγελία στην ΥΔΟΜ της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

ύστερα απο την σχετική υπογραφή απο τον Υφ.ΕΠΕΚΑ οι ναοδομίες δεν υφίστανται πλέον!

 

καταγγελία στην ΥΔΟΜ της περιοχής σου.

Σταυρε για το κιοσκι που εφαπτεται της παρανομης περίφραξης και ξεπερνάει το ύψος της γνωρίζεις αν μπορούν να πάρουν άδεια?Είναι σύριζα με το δρομάκι.
Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν γνωρίζω την κατάσταση και μια εικόνα χίλιες λέξεις δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Καλύτερα να ζητήσεις να τα δει αυτα που κατασκευάζουν ενας μηχανικός δικός σου και να προχωρήσεις στην καταγγελία για τις αυθαιρεσίες (που σίγουρα θα υπάρχουν) το συντομότερο δυνατό, μην σου πω οτι έχεις αργήσει ήδη....!

Link to comment
Share on other sites

1. προσπάθησε να τους μιλήσεις. να σου δείξουν τα σχέδια της αδείας. Πες τους το πρόβλημα σου.

2. πάρε σχέδια, αν δεν σου τα δίνουν, από την πολεοδομία,

3. ξαναπλησίασε τους, απαίτησε την κατεδάφιση

4. κανε καταγγελία στην πολεοδομία.

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

1. προσπάθησε να τους μιλήσεις. να σου δείξουν τα σχέδια της αδείας. Πες τους το πρόβλημα σου.

2. πάρε σχέδια, αν δεν σου τα δίνουν, από την πολεοδομία,

3. ξαναπλησίασε τους, απαίτησε την κατεδάφιση

4. κανε καταγγελία στην πολεοδομία.

Επειδη δεν θελω να εκτεθώ απεναντί τους είμαστε και γείτονες,πριν προβώ σε καταγγελία θέλω να ξέρω αν μπορούν να βγάλουν νόμιμη άδεια για το κιόσκι..Νομίζω ,δεν έιμαι ειδικός ότι πρέπει να απέχει περίπου 3μ από το δρόμο το κτίσμα.Σε αυτό, εκεί που τελειώνει το κεραμίδι αρχίζει ο δρόμος.Πιστεύεις οτι μπορεί να τους δοθεί άδεια?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.