Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια καταστήματος τι να προσέξω;


garvanit

Recommended Posts

Βρίσκομαι σε διαδιασία για το άνοιγμα ενός καταστήματος.

Το κατάστημα θα είναι παντοπωλείο - εμπορία τροφίμων κατά κύριο λόγο - ενώ κατά την έναρξη στην εφορία θα προσθέσω δύο επιπλέον ΚΑΔ οι οποίοι δεν έχουν να κάνουν με την εμπορία τροφίμων αλλά με δευτερεύουσες απασχολήσεις μου. Το ένα είναι υπηρεσίες διαφήμισης στο internet και το άλλο εμπορία υδραυλικών - ξέρω ότι να ναι αλλά σκέφτηκα ότι έτσι θα μου κοστίζει λιγότερο η χρήση για τις δεύτερες απασχολήσεις μου.

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής μιας και δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με ενοικίαση καταστημάτων κτλ.

Μίλησα με το λογιστή μου και μου είπε ότι θα χρειαστεί έκδοση άδειας καταστήματος υγειονομικου ενδιαφέροντος όσον αφορά το παντοπωλείο. Η άδεια εκδίδεται από τον δήμο στον οποίο ανήκει το κατάστημα που θα ενοικιάσω.

Τι θα πρέπει να διαθέτει ένα κατάστημα έτσι ώστε εφόσον κρίνω ότι μου κάνει να προχωρήσω στην ενοικίαση του για να μπορέσω να πάρω την άδεια για το κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Ρωτώ μιας και επειδή δεν έχω εμπειρία φοβάμαι μην ενοκιάσω το κατάστημα, πληρώσω την εγγύηση για αυτό και στη συνέχεια δεν πάρω την άδεια, οπότε και όχι μονο θα έχω χάσει τα χρήματα μου, αλλά και το χρόνο μου.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Edited by garvanit
Link to comment
Share on other sites

Πριν νοικιάσεις, αναθέτεις σε μηχανικό να ελέγξει την πολεοδομική κατάσταση του ακινήτου αν έχει τις κατάλληλες χρήσεις, ή αν δεν τις έχει πόσο εφικτό είναι να αποκτήσει και ποιο το κόστος.

Οι πιθανοί συνδυασμοί είναι πολλοί και δεν μπορεί να δοθεί απάντηση πιο συγκεκριμένη.

Φρόντισε να ζητήσεις για το ακίνητο που θα σου νοικιάσουν, στέλεχος οικοδομικής άδειας, σχέδιο κάτοψης πολεοδομίας και διάγραμμα κάλυψης.

Κερδίζεις σε χρόνο και σε χρήμα με τον μηχανικό σου αν θα πρέπει να τα αναζητήσει ο ίδιος στην πολεοδομία.

Ο ιδιοκτήτης λογικά τα έχει.

 

 

Το θέμα μεταφέρεται στα των ιδιωτών.

Link to comment
Share on other sites

Χρήσημη η συμβουλή και ευχαριστώ.

Μια ακόμα ερώτηση.

 

Δεν έχω κάποιο γνωστό μηχανικό, μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να αναζητήσω μηχανικό που να ασχολείται με τέτοιες εργασίες;

Link to comment
Share on other sites

στα μητρωα του ΤΕΕ

 

http://teeserver.tee.gr/regdds/set_main.htm

 

στους τοπικους επαγγελματικους οδηγους (ή τηλεφωνικους καταλογους)

 

απο γνωστους/συστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Την άδεια μπορεί να την κάνει επίσης αρχιτέκτονας, τοπογράφος, ίσως και άλλες ειδικότητες. Ρώτα στην πιάτσα της γειτονιάς/πόλης σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.