Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πατάρι καταστήματος προ 85 - αλλαγή σε κατοικία


Recommended Posts

Καλημέρα! Σε κτίριο κατοικιών του 80 με ισόγειο κατάστημα, το πατάρι του καταστήματος (απο σκυρόδεμα, νόμιμο βάσει Ο.Α., με επιφάνεια 50% του καταστήματος) επεκτάθηκε στο υπόλοιπο 50% και έγινε κατοικία.

1) Μπαίνει μειωτικός 0,50? Θεωρώ πως ναι, βάσει Γ21 (καθαρό ύψος 2,30 αν έχει σημασία)...

2) Μπαίνει συντελεστής αλλαγής χρήσης? Θεωρώ πως πρέπει να μπει, αλλά το κλασικό, πλέον, παράδειγμα της αλλαγής υπογείου σε κατοικία με έχει προβληματίσει - μήπως επειδή η κύρια χρήση του κτιρίου είναι κατοικία δεν μπαίνει ούτε εδώ?

3) Απαιτεί στατική επάρκεια? Με βάση αυτά που έχω διαβάσει θα έλεγα όχι, επειδή η κύρια χρήση του κτιρίου είναι κατοικία.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη, όσο περισσότερο το ψάχνω τόσο πιο πολύ απελπίζομαι :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, μπαίνει μειωτικός συντελεστής καθότι αναφέρεσαι σε πατάρι.

Ναι μπαίνει αλλαγή χρήσης διότι μάλλον το πατάρι (που ήταν στην οικοδομική άδεια) "αναφέρονταν" ως "πατάρι καταστήματος" και τώρα έγινε κατοικία. Δηλαδή, οπωσδήποτε βάζεις αλλαγή χρήσης τα τ.μ. του παταριού της άδειας. Έχω όμως κάποιες αμφιβολίες για τα τ.μ. του αυθαίρετου παταριού αν πρέπει κι αυτά να έχουν αλλαγή χρήσης...

Μάλλον δεν χρειάζεται στατική επάρκεια κ.λπ., δεν βιαζόμαστε όμως μέχρι να ανακοινωθεί κάτι επίσημο από το ΥΠΕΚΑ....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Για το 2ο είχα ακριβώς την ίδια απορία και κάπου διάβασα (δεν θυμάμαι όμως πού!) ότι μπαίνουν όλα τα μέτρα με αλλαγή χρήσης, επειδή και καλά πρώτα γίνεται η επέκταση του παταριού και μετά η αλλαγή χρήσης, κάτι το οποίο θεωρώ λίγο περίεργο....Αν το βρω θα το ανεβάσω... Επειδή για τη συγκεκριμένη περίπτωση δεν προκύπτει μεγάλη αλλαγή στο πρόστιμο (προ 83), μάλλον θα το βάλω όλο με αλλαγή χρήσης για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Ιάσονα. Αλλαγή χρήσης έχουμε σε νόμιμους χώρους όπου αλλάζει αυθαίρετα η χρήση. Αυθαίρετοι χώροι (όπως η επέκταση του παταριού σου) δεν είχαν νόμιμη χρήση για να εγκατασταθεί νέα αυθαίρετη.

Βέβαια έτσι προκύπτει το υπερπαράδοξο ο "νόμιμος" χώρος να στοιχίσει παραπάνω από τον αυθαίρετο. Αλλά τι να κάνουμε...;

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σε τίποτα...αλλά η λογική έχει πάει περίπατο από καιρό...θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα δω πώς θα προχωρήσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πανω σε αυτο το θεμα ·σε περιπτωση ενος τετοιου εσωτερικου εξωστη προ γοκ 85 που δεν μετρησε στη δομηση και εχει μετατραπει σε κατοικια απο βχ καταστηματος θα ηθελα να ρωτησω 1) αν η εισοδος σε αυτην την νεα κατοικια που προεκυψε απο το κλεισιμο του παταριου και την μετατροπη του σε κατοικια γινεται πλεον απο πορτα που ανοιχτηκε στον κοινοχρηστο ημιοροφο τησ οικοδομησ πυου ειναι στο ιδο επιπεδο με το παταρι και οχι απο το καταστημα χρειαζεται συναινεση των υπολοιπων ιδιοκτητων.; 2) Η αλλαγη χρησης θα παει με παλαιοτητα με οτι δημοσιο εγγραφο μπορω να βρω ανεξαρτητα αν αυτη εγινε απο την κατασκευη οπως υποστηριζει ιδιοκτητης ;

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν νομίζω να χρειάζεται συναίνεση συνιδιοκτητών. Μάλλον χρειάζεται και παράβαση με αναλυτικό.

2. Ναι και η αλλαγή χρήσης μπορεί να πάει με παλαιότητα. Δημόσια έγγραφα λίγο δύσκολο να βρεις. Υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη και υποστήριξη στην τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογραφος ομως για να του κανει πραξη ωστε να γινει ανεξαρτητη ιδιοκτησια απο το καταστημα ζητησε συναινεση λογω του οτι η νεα πορτα ανοιχτηκε σε επαφη με κοινοχρηστο χωρο της πολυκατοικιας. οσχυει κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εάν υπάρχει πατάρι σε κατάστημα κατασκευασμένο προ του ΓΟΚ85, που δεν έχει προσμετρηθεί στην

δόμηση.

Μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης του σε κατοικία με την έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης;

ή απαιτείται να έχω υπόλοιπο δόμησης;

Edited by annats
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το παταρι μονο με 4014 τακτοποιειται σε κατοικια αλλιως χρειαζεται υπολοιπο δομησης που δυσκολα θα εχει αφησει υπολοιπο δομησης ο εργολαβος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.