Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακοπτόμενη (μη συνεχής) φόρτιση καλωδίων


GeorgeS

Recommended Posts

Αφου χαιρετήσω όλες τις παλιοσειρές ;) , θέτω μια ερώτηση και ψάχνω την απάντηση.

 

Ολοι οι πίνακες επιτρεπόμενων φορτίσεων καλωδίων αναφέρονται σε ΣΥΝΕΧΗ ΦΟΡΤΙΣΗ. Ψάχνω, (κάποτε τα είχα φυλάξει αλλά δεν τα βρίσκω πια), αν υπάρχει πουθενά η επιτρεπόμενη φόρτιση καλωδίων για ΜΗ ΣΥΝΕΧΗ ΦΟΡΤΙΣΗ ή κάποιος τύπος. Θυμάμαι πριν χρόνια σε κάποιο εγχειρίδιο, είχα δει ότι ο χρόνος που καθορίζει τη συνεχή από τη ΜΗ συνεχή φόρτιση ήταν Τ=3 ώρες και πως για διακοπτόμενη χρήση μπορούσες να φορτίσεις το καλώδιο παραπάνω. Ομως επειδη δεν εχω πια τα βιβλία και τα κιτάπια μου διαθέσιμα (λόγω αλλαγής χώρου) αν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει.

Edited by GeorgeS
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βρεις πληροφοριες γι αυτο που ζητας στην "οδηγια 26 (ΔΕΗ) <<ικανοτητα υπερφορτωσης καλωδιων>>''

Πρεπει να ψαξεις στο διαδικτιο για να βρεις το εγγραφο.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

το καλώδιο σε διακοπτόμενη φόρτιση μπορεί να υπερφορτιστεί κατά τον συντελεστή υπερφόρτισης που ορίζεται ως η=sqr(1-exp(-t0/T))/sqr(1-exp(-tb/T)) ή η=sqr(1-exp(-t0​/T))/sqr(1-exp(-DC/100 * t0/T))

όπου to η περίοδος φόρτισης

tb η περίοδος ροής του σταθερού ρεύματος

DC το duty cycle=tb/t0*100

Τ η σταθερά χρόνου του καλωδίου

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

Παίδες να 'σται καλά, αυτό που ψάχνω όμως είναι ένας εμπειρικός τύπος που θυμάμαι πως είχα βρει κάποτε. Τα παραπάνω χρήσιμα και πολύ καλά είναι για να ξέρουμε τι μας γίνεται αλλά ουδεμία πρακτική αξία έχουν. Νομίζω πως αναλύοντας όλες τις παραπάνω εξισώσεις καταλήγεις τελικά στην απλοποιημένη μορφή. Άλλωστε κάπως έτσι προέκυψε και ο κλασσικός πίνακας, 2.5άρι καλώδιο, μέγιστη συνεχής φόρτιση (υπό ιδανικές συνθήκες) 20Α κλπ κλπ κλπ.... Είμαι σχεδόν βέβαιος πως υπάρχει αντίστοιχη προσέγγιση και για διακοπτόμενη λειτουργία με πίνακα που χωρίζεται σε ώρες ...1 ωρα , 2 ώρες κλπ για τα συνηθισμένα καλώδια ήτοι ΝΥΜ, ΝΥΑ, ΝΥΥ κλπ και αν ενθυμούμαι καλά, οι 3 ώρες ήταν το όριο που μετά θεωρείτω πως είσουν σε συνεχή φόρτιση.

Edited by GeorgeS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.