Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμή σιδήρου


vagelis 1

Recommended Posts

Γιώργο αναφερόμουν σε μεταλλικές κατασκευές και όχι χάλυβα οπλισμού.

Επίσης στα νησιά είναι ακριβότερες οι τιμές όλων των υλικών και των εργατικών.

Link to comment
Share on other sites

Οι παρατηρήσεις του Spy είναι οδηγός.

Πολύ καλή αναφορά σε όλους τους παράγοντες.

 

Θα προσπαθήσω να δώσω και εγώ από τη μεριά μου μερικά ποσά μιας και τα έχω πρόσφατα, για ένα σύνηθες έργο.

 

Χάλυβας οπλισμού

0,63€/kg+ΦΠΑ (για Θεσσαλονίκη, π.χ. Θάσο που το έχω πρόχειρο υπολογίστε 50€ παραπάνω στον τόνο)

τοποθέτηση από 0,11€/kg-0,13€/kg

ένσημο 1,5/ton

 

Μεταλλική κατασκευή

1,20€/kg-1,50€/kg +ΦΠΑ

τοποθετημένο και βαμμένο.

Ένσημο δεν υπολογίζουμε έξτρα αφού αυτοί που τοποθετούν είναι στεγασμένη επιχείρηση άρα κολλάει ένσημο ο εργοδότης τους και το υπολογίζει μέσα στην τιμή που μας δίνει.

Σε περίπτωση πυράντοχης βαφής, περίπου 0,18€/kg πυράντοχης βαφής και όχι σιδήρου.

Πάνελ 19€/m2-22€/m2

μεταλλικές υδρορροές 24€/m-28€/m

ειδικά τεμάχια 10€/m

λαμαρίνα mini 10€/m

Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αναφερόμουν σε μεταλλικές κατασκευές και όχι χάλυβα οπλισμού.

Επίσης στα νησιά είναι ακριβότερες οι τιμές όλων των υλικών και των εργατικών.

Ναι έχει δίκιο δεν διάβασα προσεκτικά όλες τις αναφορές σου , με παρέσυρε το ελάχιστο 1 Ε /χλγ που για μεταλλικους φορείς είναι στην περιοχή μου μακριά από την πραγματικότητα , αφού όπως είπες οι τιμές είναι υψηλότερα λόγω κυρίως μεταφορικών και εργατικών

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Τhanks Hρακλάρα.

Να συμπληρώσω ότι η τιμολόγηση της πυράντοχης βαφής είναι αρκετά περίπλοκη και εξαρτάται :

 

1. Από τον απαιτούμενο δείκτη πυραντίστασης ( 30' , 60' , 90΄ , 120' )

Όσο αυξάνεται ο χρόνος πυραντίστασης αυξάνονται και τα μικρά που απαιτούνται για τη βαφή αλλά όχι αριθμητικά ανάλογα αλλά γεωμετρικά.

Επίσης το απαιτούμενο πάχος βαφής αλλάζει ανάλογα με τον τύπο και το μέγεθος της διατομής.

Υπάρχει ένας παράγοντας που λέγεται Ηp/A (περίμετρος/εμβαδόν) για να υπολογίσεις τα απαιτούμενα μικρά βαφής.

Για κάποιες μικρές διατομές είναι αδύνατον να πετύχεις πυράντοχη βαφή 60'.

2. Από τον τόπο εφαρμογής της , αν θα είναι εργοστασιακή ή εργοταξιακή.

Συνήθως η εργοταξιακή είναι ακριβότερη γιατί έχεις περισσότερες απώλειες και μπορεί να χρειάζονται σκαλωσιές , προστατευτικές κουρτίνες κτλ..

 

Π.χ. η τιμή για 60΄ συνήθως είναι 0,26-0,35Ε/χλγ. για εργοστασιακή εφαρμογή.

Συνήθως δεν βάφονται όλα τα μέρη του φορέα αλλά μόνο τα κύρια ( υποστυλώματα,ζυγώματα,χιαστί,κεφαλοδοκοί) και δεν βάφονται οι μηκίδες και οι τεγίδες.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα με το "μηκίδες και τεγίδες".

Οι λεπτότοιχες δε βάφονται ποτέ αφού αφενός μεν δεν πιάνει η βαφή πάνω σε αυτές (αν και κάποια φορά βρήκα ένα πυράντοχο χρώμα για γαλβανισμένη επιφάνεια), αφετέρου άμα προσπαθήσεις να βρεις το πάχος που απαιτείται (αναλογικά γιατί ο πίνακας κάπου σταματάει) προκύπτουν πάχη 2mm....

 

Η τιμή που δίνεις spy για τη βαφή είναι ανά κιλό σιδήρου;

Link to comment
Share on other sites

Η ορθοτερη εφαρμογη ειναι στο εργο.

Σκεφτειτε χτυπηματα στην μεταφορα και τοποθετηση, πονταρισιες και συγκολλησεις στο εργο, πραγματα που ειναι αδυνατο να τα αποφυγεις και φυσικα χαλανε την προστασια.

Link to comment
Share on other sites

Eργοστασιακή εφαρμογή δε σημαίνει ότι δε θα γίνουν επί τόπου διορθώσεις στο έργο στα σημεία που έχει φύγει η βαφή , συνήθως κατά την τοποθέτηση τους στη νταλίκα.

Επίσης υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που δεν επιτρέπεται η εργοταξιακή βαφή , όπως σε κατοικημένες περιοχές.

 

Προσωπική άποψη είναι ότι είναι υπερτιμημένη η αξία της. Αν πάρει φωτιά το κτήριο δύσκολα θα αντέξει ο μεταλλικός σκελετός.

Στην πράξη καλύτερα θα λειτουργήσουν ενεργητικά μέσα πυροπροστασίας , όπως springlers , αλλά κοστίζουν.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με spy. Πάντα σε μία μεταλλική κατασκεύη κάνεις τις διορθώσεις στο χρώμα (πυράντοχο ή όχι) από χτυπήματα τόσο κατά την κατασκευή όσο και από τη μεταφορά.

 

Spy

μου φαίνεται λίγο μεγάλο όμως το ποσό που δίνεις ανά κιλό σιδήρου.

π.χ. ένα IPE400 για στύλος και για 60 λεπτά θέλει νομίζω κάτι λιγότερο από 700 μικρά. (δεν έχω εδώ που είμαι τα χαρτιά).

Ας θεωρήσουμε 1000 μικρά δλδ 1mm.

Η διατομή αυτή έχει απαίτηση βαφής 1,47m2/m διατομής.

Δλδ 1,47x0,001=1,47 lt/m.

με βάρος διατομής 66,3kg/m έχουμε:

0,022 lt/kg διατομής.

Με ειδικό βάρος βαφής 1,35 προκύπτει ότι θέλουμε 0,03kg βαφής ανά kg σιδήρου.

Με μία τιμή 0,18€/kg (τόσο μου την έδωσε πριν λίγες μέρες ο μεταλλάς μου) προκύπτει ένα κόστος 0,005€ ανά kg διατομής (IPE 400 για στύλο).

 

Η τιμή των 0,30€/kg σημαίνει περίπου 25% του κόστους της συμβατικής δουλειάς δλδ της αγοράς, μόρφωσης, συμβατικής βαφής, μεταφοράς και τοποθέτησης.

Link to comment
Share on other sites

edit

τελικά η τιμή που μου είχε δώσει ο κατασκευαστής ήταν αλλού για αλλού.

Μιλάμε για 6€/kg βαφής.

Οπότε στον παραπάνω πίνακα πολλαπλασιάστε με 33 και θα βρείτε το πραγματικό κόστος της πυροβαφής.

Ενδεικτικά για ένα IPE 400 για στύλο, θέλουμε περίπου 0,17€/kg σιδήρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.