Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης από καταστημα σε ζαχαροπλαστείο με παρασκευαστήριο


Recommended Posts

Θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ζαχαροπλαστείο με παρασκευαστήριο και στην πολεοδομία μου ζήτησαν υπεύθυνες δηλώσεις από όλους τους ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας (όχι μόνο του καταστήματος) ότι συμφωνούν στην αλλαγή χρήσης. Ένας όμως αρνείται να υπογράψει. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι;

Link to comment
Share on other sites

για να βγάλεις άδεια εργαστηρίου σε ζαχαροπλαστείο με παρασκευαστήριοαπο την δ/νση ανάπτυξης, δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης, αρκεί ο χώρος που θα γίνει να λέει χώρος καταστήματος

συνεπώς προχώρα κανονικά την άδεια στο ανάπτυξης χωρις πολεοδομία

αρκεί να το επιτρέπει η χρήση γης και να μην το απαγορεύει ο κανονισμός του κτηρίου γι' αυτή τη δραστηριότητα

Link to comment
Share on other sites

για να βγάλεις άδεια εργαστηρίου σε ζαχαροπλαστείο με παρασκευαστήριοαπο την δ/νση ανάπτυξης, δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης, αρκεί ο χώρος που θα γίνει να λέει χώρος καταστήματος

συνεπώς προχώρα κανονικά την άδεια στο ανάπτυξης χωρις πολεοδομία

αρκεί να το επιτρέπει η χρήση γης και να μην το απαγορεύει ο κανονισμός του κτηρίου γι' αυτή τη δραστηριότητα

 

Το θέμα με ενδιαφέρει για δική μου υπόθεση. Το «ζαχαροπλαστείο με παρασκευαστήριο» δεν είναι «εργαστήριο ζαχαροπλαστικής». Πρέπει το παρασκευαστήριο να βγάλει άδεια από την Δ/νση Ανάπτυξης;

 

... μου ζήτησαν υπεύθυνες δηλώσεις από όλους τους ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας (όχι μόνο του καταστήματος) ότι συμφωνούν στην αλλαγή χρήσης. Ένας όμως αρνείται να υπογράψει. Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι;

 

Όπως είπε και ο dib, τι λέει ο κανονισμός της πολυκατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

..........Το «ζαχαροπλαστείο με παρασκευαστήριο» δεν είναι «εργαστήριο ζαχαροπλαστικής».....

 

δεν υπάρχει ζαχαροπλαστείο με παρασκευαστήριο αλλά εργαστήριο ζαχαροπλαστικής

η άδεια χορειγείται από την Δ/νση Ανάπτυξης

 

δες το ΦΕΚ

Ν. 3982_2011 (ΦΕΚ 143Α) - Αδειοδότηση δραστηριοτητων & επιχειρήσεων της Δ_νσης Ανάπτυξης.pdf

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

τα "κανονικα" ζαχαροπλαστεία (αυτα που πουλανε λιανικη στον κοσμο) βγαζουν αδεια απο το δημο.

νομιζω οτι τα λενε παρασκευαστηρια. Δεν παιρνω και ορκο. Το οτι βγαζουν απο το δημο είναι σιγουρο παντως

 

Το καλυτερο παντως είναι να βγαλεις απο Δ/νση αναπτυξης οπως σου ειπε ο dip. Βλεπεις χρηση γης αν επιτρεπεται . Η οικοδομικη αδεια οτι και να λεει εκτος απο κατοικια μας κανει...

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο ο ggeorge

μου διέφυγε αυτή η λεπτομέρεια

 

το ζαχαροπλαστείο με παρασκευαστήριο παίρνει άδεια απο τον Δήμο όταν κάνει λιανικό εμπόριο

 

το εργαστήριο ζαχαροπλαστικής παίρνει άδεια απο τη δ/νση ανάπτυξης οταν κάνει χοντρικό εμπόριο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το "ζαχαροπλαστείο με παρασκευαστήριο" με το "εργαστήριο ζαχαροπλαστικής" ειναι το ιδιο (τουλαχιστον ετσι γνωριζω).

Εκεινο που βγαζει αδεια αππο τοο δημο ως εμπορικο καταστημα υγ. ενδιαφεροντος ειναι το πρατηριο ζαχαροπλαστικης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συγνώμη δηλαδή για να καταλάβω, το αν χρειάζομαι άδεια από το Δήμο ή από το Ανάπτυξης καθορίζεται από το αν το κατάστημα μου θα πουλάει χονδρική ή λιανική;

Link to comment
Share on other sites

......... το αν χρειάζομαι άδεια από το Δήμο ή από το Ανάπτυξης καθορίζεται από το αν το κατάστημα μου θα πουλάει χονδρική ή λιανική;

 

Ναι και μόνο ναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.