Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση στο ταβάνι


yiannakas

Recommended Posts

Γεια σας

 

Μένω στο τελευταίο όροφο της πολυκατοικίας. Η ταράτσα δεν έχει θερμομόνωση. Οι άλλοι ιδιοκτήτες αντιδρούν να βάλω μόνωση στην ταράτσα. Έτσι θέλω να βάλω στο ταβάνι. Δεν θέλω μόνο να κατεβεί

πολύ το ύψος του ταβανιού. Σκέφτηκα να κολήσω φελό, αλλά σε ένα υπνοδωμάτιο που έχω βάλει δεν

έφερε σημαντικά αποτελέσματα. Μπορώ να κολήσω dow και απλά να το βάψω?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ο φελλός έχει πολύ καλά αποτελέσματα στη μείωση του ήχου, κοινώς χρησιμοποιείται σαν ηχομονωτικό υλιό όχι σαν θερμομονωτικό.

 

προσωπικά θα σου συνιστούσα να βάλεις το υλικό που αναφέρεις με πάχος κατ' ελάχιστο 5cm (με ούπα) και απο κάτω (εσωτερικα) θα έλεγα να βάλεις γυψοσανίδα γιατί δεν ξέρω αν θα κρατησει το χρώμα

 

επίσης, ανάμεσα στο μονωτικό και το ταβάνι (εσωτερική επιφάνεια της οροφής) θα πρέπει να περάσεις 1-2 χέρια με ασφαλτικό υλικό για την αποφυγή διείσδυσης της υγρασίας στο μονωτικό, αλλοιώς θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου τζάμπα, γιατί η εισρροή της υγρασίας στο μονωτικό διώχνει τον εγκλωβισμένο αέρα απο τις κυψέλες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.