Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμός προστίμων Ν.4014 με παλαιά του Ν.1337/83


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω τον εξής προβληματισμό:

Σε τακτοποίηση του Ν.4014/11 πρέπει να υποβάλλω παλαιά πληρωμένα πρόστιμα του Ν.1337/83.

Στην καρτέλα των "πρόσθετων αρχείων" εισάγω τιμή σε δρχ ή μετατρέπω σε ευρώ??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να αναγράψεις τα παραστατικά σε δραχμές, στο τέλος να τα αθροίσεις σε δραχμές και να μετατρέψεις το αθροισμα σε ευρώ.

Στο κουτάκι του ποσού θα συμπληρώσεις φυσικά σε ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ sagiasd, αλλά μου φαίνεται πολύ άδικο μια πληρωμή 10.000δρχ το 1983 να "ελαφρύνει" τον ιδιοκτήτη σήμερα κατά 30€!!!!

Μήπως υπάρχει κάποιος συντελεστής στην ισοτιμία τους....??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον οικνμλόγο για να σου κάνει τον αποπληθωρισμό...!

 

Πέρα από την πλάκα, δεν βρίσκω τρόπο να εξοικονομήσεις κάτι περισσότερο. Προφανώς και οι 10Κ δραχμές τότε δεν έχουν καμία σχέση με τα σημερινά 30€.

Έχουμε όμως να επωφελούμαστε από τη σημαντική μείωση του προστίμου λόγω παλαιότητας.

 

Αλήθεια τα πρόστιμα του 1337 γιατί τα συμψηφίζεις; Επανεντάσεις τους ίδιους χώρους στον 4014;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει τον κόπο ν' αφαιρέσεις τέτοια ποσά!

Άσε που πιστεύω ότι, δεν μπορείς διότι οι συγκεκριμένοι χώροι δεν πρέπει να ξαναμπούν στη δήλωση του 4014.

Ο νόμος δεν μιλάει για ..."αποπληθωρισμό".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.