Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτονομία Σωμάτων Καλοριφέρ με την προσαρμογή ηλεκτρικής αντίστασης


koser

Recommended Posts

Είναι ένα τίμιο προϊόν, αυτά που λέει τα κάνει. Στις πολυκατοικίες με αυτονομία η οικονομία που αποδεικνύουμε ξεπερνάει το 70% σε σχέση με το κεντρικό λέβητα πετρελαίου.

 

Ε, το 70% θεωρώ ότι παραείναι αισιόδοξο..... Αλήθεια Climaman μας λες πώς προκύπτει????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιατι επιμενεις στο εγχεριδιο του κατασκευαστη της αντιστασης?

το χειροτερο πραμμα που μπορει να συμβει ειναι να ζεσταθει ο σωληνας σε βαθμο που αν τον ακουμπησεις να παθεις εγκαυμα αλλα απαξ και η μεγιστη θερμοκρασια δεν μπορει να υπερβει τους 65 βαθμους το θεμα αυτο παυει να ισχυει.

 

για την τοποθετηση οριζοντια εχω αντιθετη αποψη , νομιζω οτι ειναι πολυ αποτελεσματικοτερη απο οτι η κατακορυφη. στην κατακορυφη βλεπω πιο δυσκολο να μην σβηνει η αντισταση με τοσο λιγο νερο γυρω της (θα ηθελα διαμετρο 2"), αντιθετα η οριζοντια (σε σωμα φετες) εχει περισσοτερο νερο να θερμανει αμεσα και περισσοτερη επιφανεια να θερμανθει γυρω του, θα μπορουσα να φανταστω οτι η διαφορα θερμοκρασιας πανω με κατω να ειναι καμια 10αρια βαθμους με το ζορι.

θεωρω οτι το συστημα αυτο εχει μεγαλυτερη επιτυχια σε φετες και πιστευω οτι η αντισταση μπορουσε να ειναι μεγαλυτερη , μεχρι και τα 16Α μιας καλης πριζας. με 2,5αρι καλωδιο.

σε αυτο το θεμα εντοπιζω και το μεγαλυτερο προβλημα τις ολης ιδεας οσον αφορα τα μεγαλα σωματα, οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σωστη εγκατασταση στα σπιτια, ακομα και αν εχουν 2,5αρι καρε στις πριζες (απιθανο στις δεκαετιες 80 και πισω - 1,5 και αν υπαρχει γειωση τυχερος θα σαι) θα εχει φτασει εκει μετα απο 400 διακλαδωσεις, οποτε εκτος απο το οτι μπορει να βρεις 4 σωματα να ηλεκτροδοτουνται απο μια ασφαλεια, πιθανον να βρισκονται και στο ιδιο καλωδιο.

συνεπως το ολο εγχειρημα 80% θα περιλαμβανει και μπαλαντεζες απο τον πινακα. για να δουλεψει.

 

για το θεμα τις επαρκειας πιστευω οτι σε πολλες περιπτωσεις δε θα υπαρξει προβλημα.

 

και φυσικα δεν συμφερει να τροφοδοτεις κανενος ειδους αντισταση για να θερμανεις ενα σπιτι, σε τετοιες λυσεις ομως σε οδηγει η απουσια οποιασδηποτε εναλλακτικης.

 

εγω παντως τον κατω διακοπτη θα τον ειχα κλειστο , αντε σκασμενο στο ενα δεκατο μπας και...

Link to comment
Share on other sites

για την τοποθετηση οριζοντια εχω αντιθετη αποψη

 

Αναφέρθηκα στην περίπτωση που φαίνεται στη σελ 4 του αρχείου που έχει επισυναφθεί στο #50. Εκεί η αντίσταση δεν μπαίνει στο σώμα αλλά κάτω από αυτό.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω climamen αυτό το pdf και αυτή η περιγραφεί του προϊόντος μπάζει από παντού,

Ποιος το έχει γράψει αυτό το πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

70%οικονομια μπορώ να διασφαλίσω με θερμαινόμενες πυτζαμες κ ένα καλώδιο 30μέτρων για να έχουμε αυτονομία σε ολο το σπίτι ή με το να κρυώνουμε όλοι στο σπίτι.

Οι τεχνικες απορίες δεν απαντήθηκαν:

Τι γινεται αν δε λειτουργεί καθολου ο κυκλοφορητής κ το κυκλωμα της θερμανσης έχει αποσυνδεθει από το δύκτιο της υδρευσης; Πως θα γίνει πληρωση του σώματος, εξαέρωση κ έπειτα πως θα αφήσουμε το κάτω βανάκι ανοιχτο αφού θα διαφυγει όλο το ρευστό.

Τι γίνεται με τις βάνες μονωσωλήνιου;

 

Link to comment
Share on other sites

miltos, ο υδροστάτης ασφαλείας είναι ενσωματομένος στη ράβδο της αντίστασης, έτσι μόλις η θερμοκρασία στο περιβάλλον της αντίστασης ανέβει πάνω απο το επιτρεπτό σταματάει.

Ο κατασκευαστής το εφαρμόζει σε σώματα αλουμινίου, εκεί η αντίσταση εμβαπτίζεται μέσα στο σώμα. Η δικιά μας πατέντα είναι πως αυτή η αντίσταση θα προσαρμοστεί σε ένα σώμα panel.

όλα τα παραδείγματα σύνδεσης που αναφέρω στη περιγραφή του προϊόντως δεν είναι θεωρητικά, έχουν εφαρμοστεί με άψογα αποτελέσματα.

Όσο και αν κάποιοι αμφιβάλουν για την αποτελεσματικότητα του συστήματος εάν το δούνε στη πράξη σε ένα σπίτι να δουλεύει είμαι σίγουρος ότι θα πειστούν για την αποτελεσματικότητά του.

Φαντάζομαι όλοι αντιλαμβάνονται ότι πριν ξεκινήσει η προώθησή του έγιναν πολλές εφαρμογές.

 

astruh, το 70% δεν είναι αισιόδοξο είναι κατάντια.

Όταν κάνουμε μια εκτίμηση στο τι θα τοποθετηθεί σε ένα διαμέρισμα, ζητάμε εάν υπάρχει μια περσινή κατανομή δαπανών ώστε να δούμε το κόστος πετρελαίου ανα ώρα. Ετσι απο περιέργεια έλεγξε το. Εκεί που καταντήσαμε όπου σε μια πολυκατοικία ανάβει μόνο ο ένας ή άντε δύο τη θέρμανση το κόστος είναι τεράστιο και απαγορευτικό για αυτούς που τους περισεύουν λίγα ευρουλάκια για τη θέρμανση. Βλέπεις καταναλώσεις της τάξεως των 7 και 8 ευρώ ανα ώρα...

δυστυχώς λοιπόν αποδεικνύεται το 70% και μη σου πω και παραπάνω.

 

aithilenio, το πράγμα αυτό το έγραψα εγώ. Όταν λες μπάζει απο παντού;;; πες μου τι δε καταλαβαίνεις να στο εξηγήσω ή υπέδειξέ μου που λέω κουταμάρες προκειμένου να ανασκευάσω και να προστατέψω και την επιχείρησή μου.

να έχει υπόψη σου όμως ότι αυτή η περιγραφή δεν απευθύνεται σε επιστημονικό κοινό, απευθύνεται σε όλους, υδραυλικούς, ιδιώτες, μηχανικούς κτλ.

όποιες παρατηρήσεις έχει να κάνει κάποιος είναι δεκτές, αλλά αοριστίες και εξυπνάδες του στίλ "μπάζει απο παντού" και "ποιος έγραψε αυτό το πράγμα" δε νομίζω να μου αξίζουν.

 

pankrok, και όμως δουλεύει. Όλα τα παραδείγματα που βλέπετε στις φωτογραφίες εφαρμόζονται απο το φθινώπορο σε σπίτια με μεγάλη επιτυχία, έχουν πουληθεί πάνω απο 1000τμ. και μπορεί κάποιος να έρθει στην εταιρεία μου να του το αποδείξω, επειδή κρατάμε και αρχείο των πελατών που εμείς έχουμε τοποθετήσει, να πάει να δεί κιόλας.

 

s.a.k.i., καλή η ιδέα με τις πυτζαμούλες, με τη κρίση που βιώνουμε και αυτό ακόμα θα πούλαγε...

Γιατί δεν απαντήθηκαν οι τεχνικές απορίες;;

Ο κυκλοφορητής δεν έχει να κάνει με το σύστημα, η αντίσταση ζεσταίνει τοπικά μόνο το νερό του σώματος. Σε περίπτωση που ανοίξεις την ηλεκτροβάνα σου και θες να συμμετέχεις στο κεντρικό σύστημα θέρμανσης, το νερό που ζέστανες με τις αντιστάσεις θα το κάνεις δώρο στο σύστημα θέρμανσης.

Για το θέμα της πλήρωσης, θα πρέπει να ξέρεις ότι ακόμα και όταν ένα σύστημα θέρμανσης είναι ανενεργό, ο αυτόματος πλήρωσης κάτω δουλεύει.

Στη περίπτωση που δε θες να είσαι καθόλου υδραυλικά συνδεμένος με το δίκτυο κανένα πρόβλημα. Γεμίζεις το σωματάκι σου με νεράκι με μια κανατούλα, αντί για εξαεριστικό τοποθετείς μια βαλβίδα ασφαλείας και δουλεύεις άψογα, έτσι τα έχω και εγώ στη βιτρίνα της εταιρείας.

Ο διακόπτης μονοσωληνίου τι δουλειά έχει; το ζεστό νερό δε θα πάει ποτέ κάτω΄, άσε που η ηλεκτροβάνα είναι κλειστή...

Link to comment
Share on other sites

όλα τα παραδείγματα σύνδεσης που αναφέρω στη περιγραφή του προϊόντως δεν είναι θεωρητικά, έχουν εφαρμοστεί με άψογα αποτελέσματα.

Όσο και αν κάποιοι αμφιβάλουν για την αποτελεσματικότητα του συστήματος εάν το δούνε στη πράξη σε ένα σπίτι να δουλεύει είμαι σίγουρος ότι θα πειστούν για την αποτελεσματικότητά του.

Φαντάζομαι όλοι αντιλαμβάνονται ότι πριν ξεκινήσει η προώθησή του έγιναν πολλές εφαρμογές.

 

Από όλες αυτές τις δοκιμές μπορεί να βγει μια απάντηση για το ερώτημα που έθεσα εδώ περί duty cycle? Να θεωρήσω ότι τα "άψογα αποτελέσματα" σημαίνουν duty cycle 100%? Κάτι τέτοιο είναι προφανώς αδύνατο.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα που δεν είναι συναφή με το τεχνικό περιεχόμενο της συζήτησης θα διαγράφονται.

Διαγράφησαν και μηνύματα που συσχετίστηκαν με το προηγούμενο μήνυμα.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο που έχει δημοσιεύσει ο Climaman, η οικονομικότερη λύση για ένα σώμα τύπου panel, συμπεριλαμβανόμενου του κόστους της αντίστασης, του "βρόγχου" και της τοποθέτησης, είναι 160 Ευρώ. σε αυτό το κόστος πρέπει να προστεθεί και το κόστος επέκτασης και προσαρμογής της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης προς την αντίσταση του σώματος. Θεωρώ δεδομένο ότι η παροχή του καταναλωτή επαρκεί για το συνολικό φορτίο.

 

Στην καλύτερη περίπτωση το συνολικό κόστος υπερβαίνει τα 200 Ευρώ ανά σώμα. Γιατί να οδηγηθεί κάποιος σε αυτή τη λύση και όχι σε ένα κλασσικό σώμα λαδιού, αντίστοιχης ισχύος και στο 1/3 του κόστους?

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.