Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός με μπλοκάκι πότε θεωρείται μισθωτός


Recommended Posts

Συναδέλφοι,

ο digitalex είναι διαφωτιστικότατος. Πέραν της ενημέρωσής του, οφείλουμε να γνωρίζουμε ότι όταν κόβονται Αποδείξεις Παρ. Υπ. πέραν του τριμήνου σε ένα μόνο εργοδότη, αυτό θεωρείται εξαρτημένη σχέση εργασίας και πρέπει να υπογραφεί σύμβαση έργου αλλιώς υπάρχει πρόβλημα. Όπως και να έχει, σύμβαση πρέπει να υπάρχει ώστε να καλύπτει, έστω και στον ελάχιστο βαθμό, τον εργαζόμενο.

 

Όπως έχω αναφέρει σε ένα άλλο θέμα του Forum, το μπλοκάκι οφείλει να πεθάνει ή τέλος πάντων να περιοριστεί μόνο σε λίγες περιπτώσεις σύμβασης έργου σε ερευνητικά προγράμματα για παράδειγμα.

Το μπλοκάκι παλιά συνέφερε και την επιχείρηση και τον εργαζόμενο, πλέον δε συμφέρει κανένα από τους 2 (ειδικά τον εργαζόμενο).

 

Επίσης εχω ενα ερώτημα για προβληματισμό όλων μας:

"με ποιο τρόπο εμείς θα δηλώσουμε ότι "ναι είμαστε με μπλοκάκι αλλά πληρουμε τις προϋποθεσεις για το αφορολογητο των μισθωτων" και πως το κράτος θα διασταυρώσει οτι λέμε αλήθεια;"

 

σας χαιρετώ

Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφοι,

ο digitalex είναι διαφωτιστικότατος. Πέραν της ενημέρωσής του, οφείλουμε να γνωρίζουμε ότι όταν κόβονται Αποδείξεις Παρ. Υπ. πέραν του τριμήνου σε ένα μόνο εργοδότη, αυτό θεωρείται εξαρτημένη σχέση εργασίας και πρέπει να υπογραφεί σύμβαση έργου αλλιώς υπάρχει πρόβλημα.

 

Που το στηρίζεις αυτό σχετικά με το ότιο του τριμήνου; έχεις κάποιο link σε νομολογία;

 

Όπως και να έχει, σύμβαση πρέπει να υπάρχει ώστε να καλύπτει, έστω και στον ελάχιστο βαθμό, τον εργαζόμενο.

Όπως έχω αναφέρει σε ένα άλλο θέμα του Forum, το μπλοκάκι οφείλει να πεθάνει ή τέλος πάντων να περιοριστεί μόνο σε λίγες περιπτώσεις σύμβασης έργου σε ερευνητικά προγράμματα για παράδειγμα.

Το μπλοκάκι παλιά συνέφερε και την επιχείρηση και τον εργαζόμενο, πλέον δε συμφέρει κανένα από τους 2 (ειδικά τον εργαζόμενο).

 

Επίσης εχω ενα ερώτημα για προβληματισμό όλων μας:

"με ποιο τρόπο εμείς θα δηλώσουμε ότι "ναι είμαστε με μπλοκάκι αλλά πληρουμε τις προϋποθεσεις για το αφορολογητο των μισθωτων" και πως το κράτος θα διασταυρώσει οτι λέμε αλήθεια;"

 

σας χαιρετώ

 

Η διασταύρωση των ποσοτικών κριτηρίων μπορεί να γίνει από τις συγκεντρωτικές καταστάσεις. Οι συμβάσεις και αυτές αποστέλλονται στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφοι,

ο digitalex είναι διαφωτιστικότατος. Πέραν της ενημέρωσής του, οφείλουμε να γνωρίζουμε ότι όταν κόβονται Αποδείξεις Παρ. Υπ. πέραν του τριμήνου σε ένα μόνο εργοδότη, αυτό θεωρείται εξαρτημένη σχέση εργασίας και πρέπει να υπογραφεί σύμβαση έργου αλλιώς υπάρχει πρόβλημα. Όπως και να έχει, σύμβαση πρέπει να υπάρχει ώστε να καλύπτει, έστω και στον ελάχιστο βαθμό, τον εργαζόμενο.

 

Όπως έχω αναφέρει σε ένα άλλο θέμα του Forum, το μπλοκάκι οφείλει να πεθάνει ή τέλος πάντων να περιοριστεί μόνο σε λίγες περιπτώσεις σύμβασης έργου σε ερευνητικά προγράμματα για παράδειγμα.

Το μπλοκάκι παλιά συνέφερε και την επιχείρηση και τον εργαζόμενο, πλέον δε συμφέρει κανένα από τους 2 (ειδικά τον εργαζόμενο).

 

Επίσης εχω ενα ερώτημα για προβληματισμό όλων μας:

"με ποιο τρόπο εμείς θα δηλώσουμε ότι "ναι είμαστε με μπλοκάκι αλλά πληρουμε τις προϋποθεσεις για το αφορολογητο των μισθωτων" και πως το κράτος θα διασταυρώσει οτι λέμε αλήθεια;"

 

σας χαιρετώ

 

Aπό που προκύπτει αυτό με το τρίμηνο ?

Ενα άλλο σημαντικό που μάλλον δεν το καταλαβαίνεις είναι η ασυμβατότητα μεταξύ προτεινόμενης φορολογικής διάταξης (για την φορολόγηση του μηχανικού) και ισχύουσας ασφαλιστικής διάταξης (για τις εισφορές του εργοδότη) καιισχύουσας φορολογικής διάταξης για την φορολόγηση του εργοδότη. Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να προκύψουν επιβαρύνσεις στον εργοδότη με εισφορές στο ΙΚΑ και με φόρους από μη αναγνώριση δαπάνης. Αυτό προβλέπω ότι θα έχει επιπτώσεις στην απασχόληση των μηχανικών , απασχόληση που γίνεται με το συγκεκριμένο τρόπο. Αν οι επιπτώσεις είναι θετικές μένει να αποδειχθεί στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοινό μυστικό ότι στο μπλοκάκι δεν κοβεις περιοδικές αποδείξεις στον εργοδότη σου διότι μπορεί, σε έλεγχο, οι περιοδικά κομμένες ΑΠΥ να θεωρηθούν μισθοί.

Επίσης αν για κάμποσο χρονικό διάστημα κόβεις μόνο σε έναν, αυτό το γεγονός υποκρύπτει εξαρτημένη σχέση. Στο http://www.sate.gr/nea/%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%A3%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%91_INGR.pdf στη σελίδα 2 το ορίζει στο 9μηνο αυτό το χρονικό διάστημα. Ανέφερα 3μηνο διότι το είχε εξαγγείλει ο Λοβέρδος όταν ήταν ακόμα Υπουργός Εργασίας, δε γνωρίζω ομως αν το πέρασε, δε βρήκα κάτι στο δίκτυο, ούτε μου ανέφερε κάτι ο λογιστής που ρώτησα πριν λίγο. Επιφυλάσσομαι για το αν ισχύει ή όχι, απολογούμαι όμως για το ότι ανέφερα 3μηνο. Όπως και να έχει, χρονικό διάστημα υφίσταται.

 

Όσο αφορά τις επιβαρύνσεις που αφορούν τον εργοδότη σε περίπτωση πρόσληψης, για αυτές έχω να πω:

  • πλέον οι μισθοί εχουν πέσει τόσο που οι εταιρείες προτιμούν και οφείλουν να προτιμούν να προσλάβουν κανονικά. Το μπλοκάκι άλλωστε ήταν και είναι και για αυτές ένα ρίσκο σε περίπτωση καρφιού από ανταγωνιστή ή γενικότερου ελέγχου.
  • Από κει και πέρα, εμείς ως μηχανικοί οφείλουμε να έχουμε κατά νου ότι το μπλοκάκι είναι προσωρινή λύση και οφείλουμε να αναζητουμε τη μετάβάσή μας σε μισθωτή εργασία ή έστω στη σύμβαση έργου ώστε να υπάρχει μια κάποια κάλυψη. Πλέον, δεν υπάρχει κανένα κίνητρο για τους μηχανικούς.
  • Οι εισφορές στο ΙΚΑ (ΙΚΑ ασθενειας) είναι ελάχιστες σε σχέση με όλα τα άλλα (μισθοι, ΤΣΜΕΔΕ), νομίζω ότι δε μπορεί να αποτελέσει θέμα αποτροπής πρόσληψης από εταιρεία.
  • Αντίθετα οι φόροι είναι πράγματι ένα κίνητρο για την εταιρεία να αναζητήσει σήμερα τη λύση "μπλοκάκι". Σας παραπέμπω όμως στο πρωτο bullet του παροντος.

όσο αφορά τη διαστάυρωση μέσω των συγκεντρωτικών καταστάσεων, έχω την εντύπωση ότι δε γίνεται μιας και οι συγκεντρωτικές καταστάσεις κατατίθενται το Σεπτέμβριο του τρέχοντος για το προηγούμενο έτος ενώ η δήλωση στην Εφορία προηγείται χρονικά μιας και γίνεται τον Απρίλη. Από τις συμβάσεις, ναι πράγματι γίνεται αν και με ανησυχεί η χαρτούρα της Εφορίας.

 

Συμπερασματικά, συνάδελφοι, φοβούμαι ότι η υπαγωγή στην κλίμακα των μισθωτών θα ισχύσει μόνο για το 2013 και το 2014 θα μπουνε όλοι στη κλίμακα των ελεύθερων επαγγελματιών. Ας προνοήσουμε.

 

καλημέρα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.