Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λεβητοστάσιο για γεωθερμία


Recommended Posts

σε κτήριο που θα κτιστεί ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει γεωθερμία για τη θέρμανση.Το κτήριο θα έχει 4 διαμερίσματα...Για τις αντλίες θερμότητας που θα χρειαστούμε για τη γεωθερμία χρειάζετε να έχουμε κάποιο χώρο <<λεβητοστασίου>>????

Link to comment
Share on other sites

 

Σίγουρα χρειάζεται κάποιος χώρος για τις Α.Θ., τους συλλέκτες κλπ. με παροχή νερού και σιφώνι αποχέτευσης δαπέδου.

Δεν υπάρχει όμως απαίτηση εξαερισμού

Link to comment
Share on other sites

η εγκατασταση χρειαζεται και αδεια απο Δ/νση αναπτυξης

πρώτα πάω πολεοδομία και μετά δ/νση ανάπτυξης???μήπως πρέπει πρώτα να πάρω την έγκριση απο δ/νση ανάπτυξης και μετά να πάω πολεοδομία???

Σίγουρα χρειάζεται κάποιος χώρος για τις Α.Θ., τους συλλέκτες κλπ. με παροχή νερού και σιφώνι αποχέτευσης δαπέδου.

Δεν υπάρχει όμως απαίτηση εξαερισμού

δηλ. απλώς χρειάζεται ένας χώρος για όλα τα παραπάνω...δεν είναι υποχρεωτικές οι διαστάσεις του "λεβητοστασίου"...ούτε υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές?

Link to comment
Share on other sites

η εγκατασταση χρειαζεται και αδεια απο Δ/νση αναπτυξης

Συνάδελφοι, έχετε υπόψιν την διάταξη απ' όπου προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμάμαι αλλά επειδή έκανα το 2007 σε οικοδομή μου, πέρασα πρώτα από Ανάπτυξης

Μάλιστα πλήρωσα και 150 ευρώ σε κάποιο ταμείο

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

anton64

σε ενδιαφερει ο ν. 3175/03...Α 207/03

και ο ο 3855/10 ΦΕΚ Α 95/10

 

 

 

ΗΛΙΑ,

σου εστειλα στοιχεια με ΠΜ

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ...είχα κάνει και εγώ μελέτη γεωθερμίας, αλλά μετά που βγήκε η οικοδομική άδεια..στην πολεοδομία δεν είχα πάει τίποτα και ούτε το βιομηχανίας μου είχε ζητήσει χώρο σαν 'λεβητοστάσιο'

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.