Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπαγγελματικά δικαιώματα! Εξωτερικό Vs Eλλάδα!


thanoss

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μενα!

 

Καινούριος στο michanikos.gr, αλλά και σαν πτυχιούχος!

 

Τα ερωτήματά μου πολλά !

 

Καταρχας να ξεκινήσω με το βασικό οτι έχω τελειώσει Πολ. στο εξωτερικό (οχι κολέγιο, ουτε Ιδ. Πανεπιστήμιο) !

Βρίσκομαι σ'ενα στάδιο αναμονής (έκδοσης των χαρτιών μου) και μετά στην αδικαιολόγητη-απαράδεκτη διαδικασία του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. !

(το οποίο πληροφορίες δεν δίνει τηλεφωνικώς, σου λέει ελα απο εδώ,χωρίς να τους ενδιαφέρει αν πήγαινε-ελα είμαι στα 700χλμ περίπου)

Η διαδικασία της απόφασης μόνο μπορει να διαρκέσει 6 μήνες!

Είχανε πει οτι θα το καταργήσουνε....ΔΕΝ.....

Το πανεπιστήμιό μου ειναι οπως είπα και παραπάνω 5ετες και η ειδηκότητα μου είναι :

(Construction

civil

Industial

agricultural)

 

Γνωρίζει κανεις τι γίνεται με τις αποφάσεις του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ?

Αν σου βγάλουν απόφαση να δώσεις 2 μαθήματα π.χ.(σ'ενα Πολ. της Χώρας) και δεν δεχτείς τι γίνεται??

Ισότιμος είμαι! Ισάξιος είμαι???

Τα ρωτω όλα αυτα διότι 1ον είμαι πελαγωμένος, 2ον πληροφορίες δεν βρίσκω-δίνουν, 3ον δεν έχω πατέρα ή τεσπα κάποιον άλλο συγγενή στον χώρο,4ον οι περισσότεροι παλιά μου λέγαν <<Έλα μωρε μην αγχώνεσαι....θα την βρεις την ακρη..>> !

 

Απλα αυτά που έχω ακούσει είναι πολύ γενικά απο άλλες σχολές του στυλ,(απο φίλο μου) είσαι Ισότιμος αλλά όχι Ισάξιος! Δώσε 2 μαθήματα...πάει να δώσει τα μαθήματα στο ΔΟΑΤΑΠ, του λένε ΔΕΝ ΞΕΡΩ, πάει στην σχλή ....η γραματεία του λεει τα ίδια ΔΕΝ ΞΕΡΩ :shock:

Πάει να πάρει σημείωσεις απο βιβλιοθήκη ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ επειδή δεν φένεται σαν φοιτητής ...δεν έχει πάσο...οπότε πιάνει πρόεδρο της ΔΑΠ :mrgreen: :confused: ο οποίος τον περιέπαιζε στο τηλέφωνο....

 

 

 

 

Περι Εξωτερικού!! Στο εξωτερικό είμαι αναγνωρισμένος (το ξέρω απο άλλα παιδιά που φύγαν απο την σχολή μου) !!

Έχω φίλο που έφυγε απευθείας στο Dubai !

Όντως το έψαξα και είδα οτι υπάρχουν κάποια sites τα οποία καταθέτεις το CV σου και όντως 1 εταιρία επικοινώνησε μαζί μου παρόλο που έβαλα without experience , απλά για το Dubai χρειάζεται κάποιο DM Exam approval στο Municipality of Dubai !!

 

Γνωρίζει κανείς το οτιδήποτε ?

 

Σκέφτομαι να φύγω στο εξωτερικό διότι φως στο τούνελ δεν βλέπω, απλά αυτό που με τρομάζει είναι η 0 προυπηρεσία !!

 

Ελλάδα λιγο δύσκολα να αποκτήσω εμπειρία-προυπηρεσία....! ΕΙΔΙΚΑ τώρα τέτοιες εποχές!!

 

Ακούω γνώμες-απόψεις-σχόλια-κριτικές (αρνητικές-θετικές) εως και κράξιμο :lol: !!

ή και συμβουλές αν υπάρχουν κάποια σεμινάρια, το οτιδήποτε!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by thanoss
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Επειδη λες πως δεχεσαι και κραξιμο, εγω θα ξεκινησω απο αυτο!!!!!

Απο ολο αυτο το κατεβατο που εγραψες εγω κολλησα στο "Πολ.".

Τι ειναι αυτο? Το παλιο συγκροτημα?

Εμεις εδω στην Ελλαδα λεμε πως πηγαμε πολυτεχνειο και οχι "πολ."

Κατα τα αλλα στην 3η γραμμη βαρεθηκα να διαβαζω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

2ον πληροφορίες δεν βρίσκω-δίνουν

 

Εγώ θα κράξω! Υπάρχουν στο φόρουμ, 1000000000 απαντήσεις, και άλλα τόσα θέματα σχετικά με ΔΙΚΑΤΣΟΔΟΑΤΑΠ, ΣΑΕΠ, Επαγγελματικά Δικαιώματα Μηχανικών εξωτερικού, εσωτερικού, ΤΕ, ΠΕ. Άλλα τόοοσα θέματα σχετικά με εργασία στο εξωτερικό. Ντουπάγια, Αγγλίες, Γερμανίες, Κύπρους, κτλ κτλ κτλ! Τρόπο ζωής, συνθήκες εργασίας, αμοιβές, τρόπο εύρεσης εργασίας, κτλ κτλ.. Θα βρεις πολλά, πολλά, πάρα πολλά θέματα σχετικά με τους νέους συναδέφλους. Υπάρχει μέλλον για νέους Μηχανικούς; Τι είναι το ΤΕΕ, Τι είναι το ΤΣΜΕΔΕ; Πόσα πληρώνεις;;

 

Ψάξε στο φόρουμ!!! Χρησιμοποίησε την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ! 10000δες θέματα!!!! :P :P

 

http://www.michaniko...

http://www.michaniko...

http://www.michaniko...

Δεν βρήκες τίποτα;;

Πλάκα κάνεις..

 

Ισότιμος είμαι! Ισάξιος είμαι???

 

τιμή = αξία =>

=> ισότιμος = ισάξιος

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Επειδη λες πως δεχεσαι και κραξιμο, εγω θα ξεκινησω απο αυτο!!!!!

Απο ολο αυτο το κατεβατο που εγραψες εγω κολλησα στο "Πολ.".

Τι ειναι αυτο? Το παλιο συγκροτημα?

Εμεις εδω στην Ελλαδα λεμε πως πηγαμε πολυτεχνειο και οχι "πολ."

Κατα τα αλλα στην 3η γραμμη βαρεθηκα να διαβαζω!

Ok! πολυτεχνείο! γραψε λάθος!

 

 

Καλησπέρα!

 

 

 

 

 

 

 

τιμή = αξία =>

=> ισότιμος = ισάξιος

οσο για το ισότιμος-ισάξιος! αυτές είναι απαντήσεις του ΔΟΑΤΑΠ !!

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/topic/20131-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%A0%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%BF-%CE%95%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page__st__90

 

Απο αυτο το θεματάκι που διάβασα μπορώ να πω οτι περισσότερο μπερδεύτηκα..... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Να στο πω απλά και τη συνέχεια το συζητάμε (και εγώ Αγγλία τελείωσα και έδωσα κάποτε ΔΙΚΑΤΣΑ-ΔΟΑΤΑΠ..). Για το εξωτερικό ισχύει όπως τα λες, τελεία και παύλα.

Για Ελλάδα, αν δεν μπεις στην διαδικασία ΔΟΑΤΑΠ είσαι απόφοιτος λυκείου..Οπως στο λέω.. Η διαδικασία είναι το ίδιο χρονοβόρα για όλους. Εγώ έκανα γύρω στο 6μηνο να πάρω απόφαση (5 μαθήματα στο ΕΜΠ). Στη συνέχεια τα έδωσα και τέλος...Βάλε άλλο ένα χρόνο στην καλύτερη. Χωρίς αυτό δεν.....

Και εγώ κάποτε είχα σπαστεί και έλεγα πότε θα καταργηθεί αυτό το πράγμα αλλά....μην φτάσεις 30 και ακόμη αναρωτιέσαι...

Link to comment
Share on other sites

Να στο πω απλά και τη συνέχεια το συζητάμε (και εγώ Αγγλία τελείωσα και έδωσα κάποτε ΔΙΚΑΤΣΑ-ΔΟΑΤΑΠ..). Για το εξωτερικό ισχύει όπως τα λες, τελεία και παύλα.

Για Ελλάδα, αν δεν μπεις στην διαδικασία ΔΟΑΤΑΠ είσαι απόφοιτος λυκείου..Οπως στο λέω.. Η διαδικασία είναι το ίδιο χρονοβόρα για όλους. Εγώ έκανα γύρω στο 6μηνο να πάρω απόφαση (5 μαθήματα στο ΕΜΠ). Στη συνέχεια τα έδωσα και τέλος...Βάλε άλλο ένα χρόνο στην καλύτερη. Χωρίς αυτό δεν.....

Και εγώ κάποτε είχα σπαστεί και έλεγα πότε θα καταργηθεί αυτό το πράγμα αλλά....μην φτάσεις 30 και ακόμη αναρωτιέσαι...

οπότε θα πρέπει να μπω στην διαδικασία να περάσω το λουκι του ΔΟΑΤΑΠ!!

γιατί αν φύγω στο εξωτερικό και δουλέψω , σε περίπτωση μελλοντικής επιστροφής θα τραβάω τα μαλιά μου αν δεν έχει καταργηθεί....!

 

Απλα αυτο που με τρομάζει είναι η (χρονοβόρα) διαδικασία του ΔΟΤΑΠ και το γεγονός να ξαναμπώ σε Πανεπιστήμιο σαν ΦΟΙΤΗΤΗΣ...είχα φίλο που έδωσε απο άλλη σχολη και ο 1 καθηγητής απο τους 2 τον ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ να κάνει και ΟΛΛΕΣ τις παρακολουθήσεις!!

(αυτό στην δική μου περίπτωση δεν ξέρω κατα πόσο θα είναι εφικτό)

Ψυχολογικά και μόνο που το σκέφτομαι να ξαναμπώ στο τριπάκι της παρακολούθησης , πήγαινε για μάθημα , κράτα σημειώσεις, , αυτό και μόνο με ρίχνει.....! + οτι πλέον δεν είμαι 20-22 χρονών.......!

 

τι μας θύμησες τώρα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

ψαράκι??? :D :P

Edited by thanoss
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω...μου θυμίζει εμένα πριν από πολλά χρόνια. Δεν ήθελα με τίποτα. Μην σου πω ότι το είχα παρατήσει μόλίς έμαθα για τα μαθήματα και στράφηκα αλλού..

Με την πορεία όμως κατάλαβα πως σαν μηχανικός θα πρέπει να πέρναγα την δοκιμασία, αλλιώς θα ήμουν ακόμη μηχανικός πωλήσεων με βίσμα!!

 

Δεν είναι υποχρεωτικές οι παρακολουθήσεις (άσχετα αν βοηθούν)...εκτός αν υπάρχει κάποιο εργαστήριο.

Προσωπικά, έπιασα όλους τους καθηγητές για ύλη...δεν πάτησα ούτε 5' στη σχολή, παρά μόνο στις εξετάσεις και σε 1 εργαστήριο ΜΕΚ (της πλάκας).

Νταξ, το καταλαβαίνω είναι κάπως, αλλά μην μασάς θα με θυμηθείς μιά μέρα....

 

ΥΓ. Πήρα ανάποδες όταν με γράψανε κάποτε στον ΟΑΕΔ σαν ΔΕ...Ελεος ρε συ

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ναι ΟΚ ! το καταλαβαίνω αυτό που λες 100% !

για το γαμώτο και ΜΟΝΟ θα πρέπει να παρθούν τα μαθήματα !

Αν και ξέρω οτι αυτό το θέμα έχει 1000συζητηθεί αλλά είναι και άδικο άλλες σχολές να αναγνωρίζονται (βλέπε Ιατική,Οδοντιατρική, Φαρμακευτική) και Πολυτεχνείο ΟΧΙ !! στην τελική είναι τεχνική σχολή !

Το μόνο που είχα ακούσει κάποτε παλιά (περί αναγνώρισης) και είχα συμφωνήσει ήταν η Νομική ! άλλοι οι Νόμοι του εκάστοτε κράτους και άλλο το Ελλαδισταν...!!

 

τεσπα επειδή ξέρω οτι οι απόψεις διίστανται και οτι κάποιοι που έχουν τελειώσει Ελλάδα δεν το θεωρούν δίκαιο , ΟΠΟΤΕ το συγκεκριμένο περί αναγνώρισης το σταματάω γιατί αρχίζω να το χωνεύω....!

 

Απλά θα με καθυστερήσει πάρα πολύ αν πάρω την απόφαση να φύγω στο εξωτερικό ..............................

τι να πρωτοκάνω? να αρπάξω κάποια τυχών ευκαιρία και να φύγω ή να κάτσω να παλέψω με την αναγνώριση ? (παράλληλα δεν βρίσκω και άλλη δουλειά) (παλιά έβρισκες και μια δουλίτσα ) τώρα??? οεο !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.