Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Εχω την εντύπωση ότι σε ότι αφορά το συμφωνητικό μπλέκετε τις διατάξεις του 4014 με αυτές του 3919. Τι εννοώ :

 

α. Κατ'αρχήν μιλάμε για δήλωση αυθαιρέτου και όχι για κατασκευή τεχνικού έργου.

β. Ο 4014 επιβάλλει να μας εξουσιοδοτήσει ένας τουλάχιστον εκ των συνιδιοκτητών και να έχει (και όχι πάντα ) την γραπτή συναίνεση των υπολοίπων. Γι αυτά ο 4014 έχει προβλέψει τις υπεύθυνες δηλώσεις.

 

Εδώ τελειώνει το μέρος της εντολής τακτοποίησης , τελειώσαμε τον 4014 .

 

Πάμε τώρα στο οικονομικό μέρος το οποίο δεν αφορά τον 4014 αλλά τον 3919

 

γ. Εδώ οφείλουμε να συμφωνήσουμε με αυτόν που μας πληρώνει πόσα και για τι πράγμα. Εδώ δεν ζητάει κανείς συναινέσεις εξουσιοδοτήσεις κλπ. Αυτά έχουν γίνει ήδη.

 

Γι αυτό εμμένω στην αρχική μου τοποθέτηση και λέω συμφωνητικό αμοιβής με αυτόν που πληρώνει και απόδειξη σε αυτόν.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν ρυθμιζουμε με 4014 ακινητο ιδιοκτησιας μας (δηλαδη ιδιοκτητης = μηχανικος), τοτε τι συμφωνητικο θα ανεβασουμε???

Φανταζομαι οτι θα ανεβασουμε μια υπευθυνη δηλωση οτι ιδιοκτητης=μηχανικος ή θα προθυμοποιηθουν να το ταυτοποιησουν απο τα στοιχεια της ηλεκτρονικης δηλωσης?...

 

Κι όμως ακόμα κι εκεί χρειάζεται συμφωνητικό "με τον εαυτό σου", στον οποίον "εαυτό σου" επίσης θα κόψεις και ΑΠΥ (εκτός αν έχεις κάνει τη διαδικασία απαλλαγής). This is ...ελληνικό κράτος!!!!

 

Εχω την εντύπωση ότι σε ότι αφορά το συμφωνητικό μπλέκετε τις διατάξεις του 4014 με αυτές του 3919. Τι εννοώ :

α. Κατ'αρχήν μιλάμε για δήλωση αυθαιρέτου και όχι για κατασκευή τεχνικού έργου.

β. Ο 4014 επιβάλλει να μας εξουσιοδοτήσει ένας μόνο εκ των συνιδιοκτητών και να έχει (και όχι πάντα ) την γραπτή συναίνεση των υπολοίπων. Γι αυτά ο 4014 έχει προβλέψει τις υπεύθυνες δηλώσεις.

Εδώ τελειώνει το μέρος της εντολής τακτοποίησης , τελειώσαμε τον 4014 .

Πάμε τώρα στο οικονομικό μέρος το οποίο δεν αφορά τον 4014 αλλά τον 3919

γ. Εδώ οφείλουμε να συμφωνήσουμε με αυτόν που μας πληρώνει πόσα και για τι πράγμα. Εδώ δεν ζητάει κανείς συναινέσεις εξουσιοδοτήσεις κλπ. Αυτά έχουν γίνει ήδη.

Γι αυτό εμμένω στην αρχική μου τοποθέτηση και λέω συμφωνητικό αμοιβής με αυτόν που πληρώνει και απόδειξη σε αυτόν.

 

Βεβαίως και μπορεί να γίνει αυτό, με τις εξής προϋποθέσεις:

 

1. Θα έχει ο μηχανικός στη διάθεσή του, τις υπεύθυνες δηλώσεις των συνιδιοκτητών θεωρημένες με γνήσιο υπογραφής από δημόσια αρχή (με τις οποίες εξουσιοδοτείται εις εκ των συνιδιοκτητών) και τις οποίες θ' ανεβάσει στο σύστημα των δηλώσεων 4014.

2. O εξουσιοδοτημένος από τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες θα αναφέρεται σε όλα τα σχετικά έγγραφα (π.χ. εξουσιοδότηση, υπεύθυνη δήλωση, σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης του έργου κ.λπ.) όχι ως "ιδιοκτήτης του ακινήτου", αλλά ως "συνιδιοκτήτης του ακινήτου με ποσοστό π.χ. 25% της πλήρους κυριότητας αυτού, νομίμως εξουσιοδοτηθείς από τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες αυτού, οι οποίοι είναι οι κάτωθι ....με 30% της πλήρους κυριότητας, .....με 25% της πλήρους κυριότητας και ....με το υπόλοιπο 20% της πλήρους κυριότητας του ακινήτου"

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το (1) το επιβάλλει έτσι κι αλλιώς ο 4014.

Για το (2) , από που προκύπτει ότι πρέπει να γράψω όλο αυτό το κατεβατό ? Ο Χ με πληρώνει με τον Χ κάνω συμφωνητικό για την αμοιβή μου οχι με τους άλλους.

Τα δε ζητήματα των εξουσιοδοτήσεων έχουν ήδη λυθεί στα έγγραφα του 4014 στο (1).

Link to comment
Share on other sites

Ο Χ σε πληρώνει έχοντας κάποια "ιδιότητα", την οποία πρέπει να προσδιορίσεις στη σύμβαση έργου.

Αν η "ιδιότητά του" είναι ...."ιδιοκτήτης του τάδε ακινήτου" τότε απλώς ΔΕΝ μπορεί να το κάνει.... (δεν έχει τέτοιο δικαίωμα για να υπογράψει τέτοια σύμβαση έργου).

Η εφορία δεν πρόκειται "συνδυαστικά" να ψάξει το αρχείο σου για να βρει τις εξουσιοδοτήσεις των υπολοίπων και να του αναγνωρίσει αυτό το δικαίωμα (αν κάτι δεν πάει καλά....).

Η λογική μου στηρίζεται στο ...."όποιος φυλάει τα ρούχα του, έχει τουλάχιστον τα μισά".

Link to comment
Share on other sites

Αν η "ιδιότητά του" είναι ...."ιδιοκτήτης του τάδε ακινήτου" τότε απλώς ΔΕΝ μπορεί να το κάνει.... (δεν έχει τέτοιο δικαίωμα για να υπογράψει τέτοια σύμβαση έργου).

 

Τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως ακόμα κι εκεί χρειάζεται συμφωνητικό "με τον εαυτό σου", στον οποίον "εαυτό σου" επίσης θα κόψεις και ΑΠΥ (εκτός αν έχεις κάνει τη διαδικασία απαλλαγής). This is ...ελληνικό κράτος!!!!

 

Εγώ πάντως και απαλλαγή είχα πάρει (αν και τελικά δεν χρειαζόταν) και μηδενική ΑΠΥ έκοψα. Συμφωνητικό δεν έχω κάνει αλλά λέω να συμμετάσχω τελικά στην παρωδία και να κάνω ένα συμφωνητικό μεταξύ του αριστερού και του δεξιού μου.......... χεριού!!! (πονηρά μυαλά... :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ?

 

Εννοώ ότι, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ (100% πλήρης κυριότητα), αλλά είναι "ιδιοκτήτης κατά το ποσοστό της ιδιοκτησίας του, δηλαδή, συνιδιοκτήτης κατά π.χ. 25% της π.χ. πλήρους κυριότητας" και ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ μόνο για ό,τι τον αφορά, εκτός και εξουσιοδοτηθεί νομίμως από ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τον 4014 το έχουμε λύσει αυτό. Το ποιός πληρώνει ποιόν είναι άλλο θέμα. Θα στο πω με παράδειγμα για να γίνω κατανοητός.

 

Εστω 2 συνιδιοκτήτες αυθαιρέτου Α και Β. Ο Α ενδιαφέρεται να τακτοποιήσει ο Β δεν ενδιαφέρεται ή δεν έχει χρήματα αλλά τα βρίσκουν μεταξύ τους και ο Β δίνει την γραπτή συναίνεσή του.

Ο Α με εξουσιοδοτεί να προχωρήσω στην τακτοποίση.

 

(Επίσης σημειώνω ότι υπάρχουν περίπτωσεις που ο 4014 δίνει το δικαίωμα της τακτοποίησης χωρίς να υπάρχει η συναίνεση του Β).

 

Αρα σε ότι αφορά τον 4014 είμαι εντάξει. (εξουσιοδότηση από τον ένα και συναίνεση του άλλου).

 

 

Ο Α αναλαμβάνει να με πληρώσει .

 

Κάνω συμφωνητικό με τον Α μόνο που λέω ότι ότι για να τακτοποιήσω αυθαίρετη κατοικία της οποίας είναι συνιδιοκτήτης συμφωνούμε το ποσό των Χ Ευρώ. Και ο Α θα με εξοφλήσει τότε , στον οποίο με την εξόφληση θα κόψω και ΑΠΥ. Καμμία αναφορά στον Β , ούτε καν τον ξέρω ποιός είναι.

 

Που είναι το πρόβλημα ? Ο Α με πληρώνει με τον Α συμφωνώ . Για χρήματα μιλάμε μόνο. (Τα του 4014 έχουν λυθεί παραπάνω)

 

Είμαι της γνώμης ότι μπορώ να συμφωνήσω με τον οποιονδήποτε την αμοιβή μου για οτιδήποτε.

 

Παράδειγμα πραγματικό :

 

Ελεγχος νομιμότητας αδείας οικοδομής τρίτου προσώπου , σύνταξη τεχνικής έκθεσης. Εντολή από άτομο που δεν είναι ιδιοκτήτης. Τι θα έλεγα εκεί ? Δεν μπορεί να με πληρώσει γιατί δεν είναι ο ιδιοκτήτης ?!

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου την περιπτωση εκδοσης ΟΑ σε ακινητο με 3 ιδιοκτητες.

Δεν πρεπει και οι 3 να σου κανουν δηλωση αναθεσης???

Δεν μιλαμε για εξουσιοδοτηση και γνησιο υπογραφης, οπως θελει ο Ν4014.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω βρε παιδιά , όλα τα πεα απ΄πο τον Φεβρουάριο τα έκανα οριστική υποβολή γιατί νόμιζα ότι δεν υπήρχε άλλη εκκρεμμότητα. Ομως τώρα αν πρεπέι να ανεβάσω τα συμφωνητικά πώς θα το κάνω στα παλιά? γίνεται να στείλεις mail πού εχει ένα όταν κάνεις εισαγωγή στο ΣΎΣΤΗΜΑ ΑΜΟΙΒΏΝ και να γίνει ενδιάμεση η υποβολή αφού τότε δεν μπορούσαμε να ανεβάσουμε το συμφωνητικό?

παντως μπορείς να πατήσεις παρόλο πού είναι οριστική το κουμπί είναι ενεργοποιημένο. Βεβαια δεν ξέρω τι γίνεται αν προσπαθησω να ανεβάσω

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.