Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

Προσωπικά θ' άλλαζα τη συμφωνηθείσα σε 5.000 ευρώ.

Θα τα διεκδικούσα μέσω της νομικής υπηρεσίας του ΤΕΕ.

Δεν θα οριστικοποιούσα τη δήλωση μέχρι να τα εισπράξω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν έχει την εξουσιοδότηση, τότε (λυπάμαι που το γράφω έτσι), δεν είναι μηχανικός, αλλά είναι ..."αεριτζής"!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι απολυτος.

Διοτι στην επαρχια υπαρχουν και συγγενειες, και οι φιλιες και οι γνωριμιες.

Οχι οτι πρεπει να τα κανουμε ολα φλου.

Αλλα αν ερθει σε μενα πχ 80ετων συγγενης και του πω "δεν ξεκιναω αν δεν μου κανεις εξουσιοδοτηση στα ΚΕΠ" θα σηκωθει και θα φυγει και θα σε παρεξηγησει κιολας.

Αλλα το λες αλλιως "εγω ξεκιναω αλλα το συστημα δεν προχωραει αν δεν μου κανεις εξουσιοδοτηση σε ΚΕΠ" :wink: ;-)

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο.

Ποτέ δεν το λες με αυτό τον τρόπο που είπες στην αρχή και σε κανέναν, ούτε σε συγγενή, ούτε σε άλλον.

Είσαι ..."γλυκύτατος" και επαγγελματίας και βρίσκεις τον "καταλληλότερο" κάθε φορά τρόπο.

Π.χ. για να ενεργοποιηθεί η διαδικασία χρειάζεται πρωτίστως ένα έγγραφο, πάρτο, θεώρησέ το για το γνήσιο της υπογραφής και φέρτο μου αύριο για να ξεκινήσω... κ.λπ.

Το "...πασάρεις" εύκολα και είναι "...εύπεπτο' στον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εξουσιοδότηση έχει πάρει.

Αλλά αυτό που προτείνεις Ιάσονα δεν μπορεί να γίνει διότι το σύστημα κρατάει κατάσταση των αλλαγών και θα φανεί πότε έγινε η αλλαγή της συμφωνηθείσας. Το σκέφτηκε αλλά τον απέτρεψα από το να το κάνει.

Το ζητούμενο είναι αν από την συμπλήρωση της συμφωνηθείσας στο site, προκύπτει έγκυρη έγγραφη συμφωνία αμοιβής.

Δεδομένου πως έχει τικαριστεί το κουτάκι που λέει πως ο ιδιοκτήτης έχει ενημερωθεί...

Δύσκολο.

Θα τον στείλω από το ΤΕΕ να αποφασίσουν αυτοί.....

Link to comment
Share on other sites

Το πιο άμεσο που μπορεί να κάνει είναι να ενημερώσει τον ιδιοκτήτη ότι δεν οριστικοποιεί τη δήλωση εάν δε εξοφληθεί.

Συνεπώς  η ΥΔΟΜ θα έχει μια οικιοθελή δήλωση των αυθαιρεσιών του και μετά τη λήξη του 4014 θα του επιβληθούν τα ανάλογα πρόστιμα ανέγερσης διατήρησης που προβλέπει ο νόμος. 

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει άλλος τρόπος εξαναγκασμού για εξόφληση αφού ο πελάτης δεν έχει υπογράψει τη σύμβαση.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχει λάβει τη βεβαίωση μηχανικού, δε νομίζω να έχει ιδιαίτερη σημασία.

Το πολύ πολύ η αποπληρωμή του 4014 να του εξασφαλίσει δυνατότητα συμψηφισμού σε μελλοντικά 30% + 5% ως απόδειξη ότι κάτι πλήρωσε για το αυθαίρετό του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι έτσι. Ο ιδιοκτήτης έχει εκτελέσει ότι έχει απαιτήσει ο ν4014 από αυτόν. Τα υπόλοιπα είναι του μηχανικού, ο οποίος δεν έχει δικαίωμα να μην προχωρήσει επειδή δεν πληρώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.