Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογιστικό εργαλείο για θέρμανση με πελετ


biomassive1

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Μια ερώτηση:

 

Έχει τρέξει κανείς από εσάς που έχει λέβητα πέλετ (ή τέλοσπάντων έχει μελετήσει τέτοιου είδους σύστημα θέρμανσης) αυτό το υπολογιστικό εργαλείο?

http://www.biomassen...lets-calculator

 

Το έτρεξα και είναι εντυπωσιακό...το ήξερα ότι συμφέρει το πέλετ, αλλά τόσο πολύ...

Είναι καθόλου ρεαλιστικά αυτά που βγάζει το υπολογιστικό ή όχι?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω καταφερει να βάλω λεβητα πελλετ (εχω θέμα με την αποθήκευση ακόμα), από υπολογιστικής πλευράς τα νούμερα συνάδελφε φαίνονται νορμαλ.

Ειδικά με το πετρέλαιο στο 1,4 φέτος παίζουν όντως πολύ μεγάλες διαφορές...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, νορμάλ είναι, μόνο που δεν πρόκειται να βρεις πέλλετ με 250 ευρώ/τόνο αυτή τη στιγμή. Τέτοια εποχή για ENplus A1 pellet χρειάζεσαι τουλάχιστον 300 ευρώ στη Θεσσαλονίκη και 330 ευρώ πιο νότια. Από τον Απρίλη και μετά θα δείξει αν θα πάρουν τον κατήφορο... Από Θεσσαλονίκη για Καρδίτσα, σήμερα, 335 ευρώ/τόνο για ENplus A1 της Schweighofer.

 

ΕΔΙΤ: Ααα! Πρέπει να λάβεις υπ'όψιν σου και το διαφορετικό βαθμό απόδοσης αν μιλάμε για λέβητα πετρελαίου 20ετίας...

 

Και αν θέλεις να κάνεις μόνος σου τους υπολογισμούς, η μικρότερη κατώτερη θερμογόνος δύναμη που επιτρέπεται να έχει ένα πέλλετ ENplus A1 είναι 16,5 MJ/kg ή 4,6 KWh/kg.

Edited by DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Είναι υπερβολική αυτή η διαφορά τιμής.

Άσε που υπάρχουν έξτρα κόστη... π.χ. μήπως θέλει ειδική δεξαμενή αποθήκευσης του πέλετ?

Αυτό το κόστος έχει συνυπολογιστεί από το εργαλείο?

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικός είναι ο υπολογισμός νομίζω. Έχει καταλήξει στο ότι ανά KWh η κατανάλωση είναι:

Pellet: 0,26041666667 Kg/y

Πετρέλαιο: 0,12019230769 lt/y

Προκύπτει το κόστος σε κάθε περίπτωση ως €/y και γίνεται η αφαίρεση.

 

Ο πίνακας 1.2 της ΤΟΤΕΕ-20701-1 νομίζω είναι αντιπροσωπευτικός γι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

proleter δεν αναφερόμαστε σε περιφερειακά κόστη αλλά αμιγώς σε έξοδα θέρμανσης.

Ακόμα και αυτά τα έξτρα να βάλεις και πάλι θα σε συμφέρει. Και πάλι θα κάνεις μια λογική απόσβεση.

 

Επιτέλους, μην είμαστε μονίμως αρνητικοί σε ότι καινούριο (για τα δεδομένα του Ελλαδιστάν, βέβαια, καινούριο).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω να βρω για την στοιχιομετρική καύση πελλετ πόσο οξυγόνο χρειάζεται;

Και αν γνωρίζει κάποιος με τι περίσσια άερα λειτουργούν οι καυστήρες πέλλετ;

Link to comment
Share on other sites

Για στοιχειομετρική καύση pellet με υγρασία 12% χρειάζεσαι χοντρικά 4m3 αέρα θερμοκρασίας 20C. Οι καυστήρες λειτουργούν με λ γύρω στο 2.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δεν είναι το 2 ρε εσύ Μίλτο...

Με 2 τι βαθμό απόδοσης έχουν;

Πολύ το νομίζω κι εγώ.

 

Εδώ μιλάει για 1,2 με 1,3: http://www.pelletsatlas.info/pelletsatlas_docs/showdoc.asp?id=090211184859&type=doc&pdf=true

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.