Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογιστικό εργαλείο για θέρμανση με πελετ


biomassive1

Recommended Posts

Επίσης σ'αυτή την παρουσίαση μιλάει για wood pellet και η ιδανική τιμή λ φαίνεται να είναι μεταξύ 1,2 και 1,3 (σελ. 17)

http://nsac.ca/fens/ag_biomass/4_Don_Harfiled_Boiler_Design.pdf

Link to comment
Share on other sites

GD,

 

Επειδή είμαι αρνητικός με το πελετ δεν σημαίνει ότι ζω στο Ελλαδιστάν.

Τι με νοιάζει αν είναι σωστοί ή όχι οι υπολογισμοί του εργαλείου, από τη στιγμή που εσύ, που είσαι τόσο ένθερμος υποστηρικτής του πελετ, δεν έχεις βάλει σπίτι σου!

Κάποιο λάκκο έχει η φάβα λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε redproleter, εγώ έχω βάλει στο σπίτι μου και δεν έχει κανένα λάκκο η φάβα πέρα από το εβδομαδιαίο τάισμα και καθάρισμα. Οι καταναλώσεις είναι πραγματικές σε σωστά ρυθμισμένο καυστήρα...

Link to comment
Share on other sites

@DOOM_NX

Στον πρώτο σύνδεσμο που δίνεις όντως γράφει (στη σελίδα 4) για λ= 1,2-1,3 αλλά δεν αναφέρει για τι ποσοστό υγρασίας στα wood pellets.

Στο δεύτερο σύνδεσμο στη σελίδα 12, για wood pellets και ποσοστό υγρασίας 4,55%, δίνει τιμές του λ μεταξύ 2 και 3 για αποδοτική καύση. Επίσης αναφέρει σαν κατώτερη θερμογόνο δύναμη 18,53 [MJ/kg] για στεγνά pellets. Αν εφαρμόσω τον τύπο της σελίδας 2 του πρώτου συνδέσμου για υγρασία 4,55% τότε θα πρέπει να έχω μια θερμογόνο δύναμη: 18,53 - (0,2145 * 4,55) = 17,55 MJ/kg.

Εδώ πάλι για στεγνή βιομάζα δίνει μέση τιμή 16,3 [MJ/kg] και για ποσοστό υγρασίας 20%, αξιοποιήσιμη ενέργεια 15,81 [MJ/kg] (ποσοστό 97%). Αν εφαρμόσω κι εδώ τον τύπο της σελίδας 2 του πρώτου συνδέσμου για υγρασία 20% τότε θα πρέπει να έχω μια θερμογόνο δύναμη: 16,3 - (0,2145 * 20) = 12,01 MJ/kg.

Τέλος η ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 στον πίνακα 7.1 δίνει τιμή της κατώτερης θερμογόνου δύναμης 4,31 [kWh/kg] = 15,516 [MJ/kg]. Δεν ξέρω για τι ποσοστά υγρασίας είναι αυτή η (μάλλον μέση) τιμή και επίσης μιλά για βιομάζα γενικά.

Υπάρχουν κάποια επίσημα στοιχεία για τα διάφορα είδη βιομάζας καθώς και υποχρέωση των προμηθευτών για σχετικά πιστοποιητικά; Με το μπάχαλο που υπάρχει στην αγορά δεν το νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε, έχεις δίκιο, Excess Air Factor = λ.

Άρα, μιλάμε όντως για πάνω από 2.

 

17,55 MJ/kg κατώτερη θερμογόνος, as received, είναι εφικτό νούμερο όταν μιλάμε για πέλλετ. Μάλιστα η επίσημη ανάλυση του γνωστού Schweighofer μιλάει για 17,2 MJ/kg.

 

Σχετικά με τις πιστοποιήσεις, υπάρχουν οι ENplus και DINplus ως τα "gold standards" που πιστοποιούν pellet προδιαγραφών EN 14961-2, σύμφωνα με τις οποίες, οι αποδεκτές τιμές κατώτερης θερμογόνου δύναμης as received κυμαίνονται από 16,5 MJ/kg έως 19 MJ/kg.

 

Εδώ μπορείς να διαβάσεις περισσότερα: http://www.pelletcouncil.eu

Edited by DOOM_NX
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ξανακοιτάω αυτό το PDF, μιλάει για σόμπα πέλλετ, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

 

Επίσης, η απόδοση καύσης δε φαίνεται να ξεπερνάει το 88%...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Redproleter δεν καταλαβαίνω την εμπάθειά σου με τα πέλλετς.

Και στο κάτω-κάτω της γραφής το ερώτημα που έθεσα ήταν απλό: αν το υπολογιστικό εργαλείο του link υπολογίζει σωστά τη διαφορά κόστους.

Από τη στιγμή που όπως λένε οι συνάδελφοι είναι όντως λογικές οι εκτιμήσεις του εργαλείου όλα τα άλλα για εμένα είναι περιττά...

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό:

 

Κατώτερη θερμογόνος δύναμη πετρελαίου: 43,4 MJ/kg

Με πυκνότητα 0,83 kg/L έχουμε: 36 MJ/L

 

Κατώτερη θερμογόνος δύναμη ENplus A1 pellet: 17,2 MJ/kg

 

Αυτή τη στιγμή το πετρέλαιο θέρμανσης στην Καρδίτσα έχει μέση τιμή 1,30 €/L

 

Το φθηνότερο ENplus A1 pellet που βρίσκεις τέτοια εποχή στην Καρδίτσα κοστίζει 0,33 €/kg.

 

Στην περίπτωση του πετρελαίου, με 1€ αγοράζουμε 27,7 MJ ενέργειας, ενώ στην περίπτωση του πέλλετ 52,1 MJ. Μιλάμε για εξοικονόμιση της τάξης του 47%.

 

Φυσικά επίπτωση έχει ο βαθμός απόδοσης του λέβητα. Αν είχαμε παλιό λέβητα πετρελαίου με απόδοση 75% και τον αλλάξουμε έναν καινούριο πέλλετ απόδοσης 90%, τότε μιλάμε για 56% οικονομία στα καύσιμα.

 

Και ανάλογα το λέβητα που θα αγοράσουμε, υπάρχει η δυνατότητα να καίμε και χαμηλότερης ποιότητας πέλλετ με περισσότερη στάχτη χωρίς πρόβλημα, γλυτώνοντας χρήματα. Να μη μιλήσω για agropellet, πυρηνόξυλο και παραγωγή πέλλετ για ιδιόχρηση. Εννοείται πρέπει να τηρούνται τα όρια ρυπών στερεών καυσίμων της νομοθεσίας σε κάθε περίπτωση.

 

Πιστεύω είναι πολύ καλή λύση. Είναι φθηνό, επιδέχεται παρόμοιο επίπεδο αυτοματισμού με το πετρέλαιο και, φυσικά, μιλάμε για ανανεώσιμη πηγή ενέργειας με πολύ μικρό αντίκτυπο στη ρύπανση του περιβάλλοντος (για σωστά ρυθμισμένους καυστήρες).

Edited by DOOM_NX
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.