Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμός συνενομένων τμημάτων οικοπέδου


Recommended Posts

Συνοπτικά,

 

Σε ένα οικόπεδο 4500μ2 εκδοθηκε άδεια και έγινε συσταση οριζοντιας ιδιοκτησίας και χωρίστηκε σε 12 κομμάτια (το 1981). Ο πελάτης μου αγοράζει 2 κολλητά κομμάτια και χτιζει με την εκδοθήσα άδεια όπως προβλεπόταν την κατοικία του η οποία βρίσκεται στο ένα κομμάτι(στο άλλο δεν προβλεπόταν τίποτα να χτιστει). Στο τοπογραφικό που έκανα για τον ν.4014 φαίνονται τα δύο τμήματα συνενομένα (σαν ένα) και τώρα ο συμβολαιογράφος του λέει ότι δεν μπορει να κάνει μεταβίβαση αν δεν βάλω εγώ μία διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στα δυο τμήματα γιατί αλλιώς θα πρέπει να πάρει συναίνεση από τους άλλους ιδιοκτήτες (τους οποίους δενμπορεί να βρεί. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου? Ποιές οι απόψεις σας?

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λεει....

εστω οτι ειχε παρει το Νο 3 και το παραδιπλανο Νο 5

Καθε ενα τμημα εχει το δικό του δικαιωμα στον σδ.....ειτε ειναι διπλανα ειτε σε αποσταση. μεταξυ τους

Για καποιο λογο το "αλλο" δεν εχτισε...γιατι ναι μεν του εδωσαν ποσοστα κατα την συσταση...αλλα συμφωνησαν να μην εχει σδ...δλδ να μην χτιζει

[ετσι προκυπτει απο όσα λες]

Παρολα αυτα, αφου εχει ποσοστα αποτελει μια άλλη "καθετη"...ξεχωριστή

 

Αν στο ενα που εχτισε ειναι "ολα καλα" δινεις την βεβαιωση ή αν εχει αυθαιρεσιες τις τακτοποιείς "ανεξαρτητα" δλδ. μονος σου, χωρις συναινεση των υπολοιπων...διοτι προκειται για καθετη....

 

Θα δειξεις οχι μονο και τα δυο τμηματα... χωρισμενα με εστιγμενη...

 

αλλά απαιτειται ολο το τοπογραφικο της αρχικης συστασης......

Δεν εχεις "κατατμηση" ....εχεις διαφορα " τμηματα" με ποσοστα εξ αδιαιρέτου μεσα στο ίδιο γηπεδο...

τα λεμε...

 

σου στελνω ΠΜ

 

 

 

 

 

..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο dimitris με πρόλαβε. Ετσι είναι .

Ολο το οικόπεδο (4500 ) στο τοπογραφικό και με εστιγμένη να φαίνονται τα όρια των 2 καθέτων που σε αφορούν.

Κι αμα δεν το έχεις κάνει έτσι στο τοπογραφικό του 4014 καλό είναι να το διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλουν να πουν οι συνάδελφοι είναι ότι δεν παίζει αυτοδίκαιη συνένωση, σαν να ήταν «αυτόνομες» όμορες ιδιοκτησίες του ίδιου ιδιοκτήτη. Η σύσταση είναι σύσταση, δεν έχει τροποποιηθεί, άρα θα δείξεις τα (εσωτερικά) όριά της, και ας έχει βγάλει άδεια που να δεσμεύει δύο (υπο)ιδιοκτησίες.

 

Και ο συμβολαιογράφος εννοεί ότι αν δεν δείξεις το κοινό όριο που λες, προκαλείς συνένωση, άρα τροποποίηση της σύστασης, άρα χρειάζεται συναίνεση όλων.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο dimitris με πρόλαβε. Ετσι είναι .

Ολο το οικόπεδο (4500 ) στο τοπογραφικό και με εστιγμένη να φαίνονται τα όρια των 2 καθέτων που σε αφορούν.

Κι αμα δεν το έχεις κάνει έτσι στο τοπογραφικό του 4014 καλό είναι να το διορθώσεις.

 

Ειμαστε σιγουροι γι αυτο? Οτι δηλαδη πρεπει στο τοπογραφικο να δειχθει ΟΛΟ το αγροτεμαχιο?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε σιγουροι γι αυτο? Οτι δηλαδη πρεπει στο τοπογραφικο να δειχθει ΟΛΟ το αγροτεμαχιο?

Νομίζω ότι βάσει Απόφασης ΥΠΕΚΑ της 11/6/12 (αρ. 1269 αν θυμάμαι καλά) κάνουμε μόνο την αυτοτελή ιδιοκτησία

 

"Για την εφαρμογή της παρ. 2β του άρθρου 24 στις περιπτώσεις αυτοτελών

ιδιοκτησιών (οριζοντίων ή καθέτων) και σε περίπτωση αδυναμίας τοπογραφικής

αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου, ως εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα,

κατά τη συγκεκριμένη διάταξη, νοείται το εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα που

περιγράφει την έκταση που καταλαμβάνει η αυτοτελής ιδιοκτησία. Ως υποχρεωτικό

στοιχείο επί του τοπογραφικού διαγράμματος καταγράφεται το ποσοστό

συνιδιοκτησίας και η επιφάνεια αποκλειστικής χρήσης που αντιστοιχεί στην

δηλούμενη αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη)."

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από το τι λένε οι εγκύκλιοι του ΥΠΕΚΑ, το τοπογραφικό κατά την γνώμη μου δεν νοείται παρα να περιγράφει κατ' ελάχιστον ένα γήπεδο ή οικόπεδο. Το να μην εμφανίζεται ολόκληρο το γήπεδο, μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα και παρεξηγήσεις καθώς ως γνωστόν ένα τοπογραφικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αλλού εκτός της δήλωσης αυθαιρέτων. Το ΥΠΕΚΑ με τέτοιες οδηγίες προσπαθεί να δώσει μπακάλικες διεξόδους από προβλήματα που το ίδιο δημιούργησε.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από το τι λένε οι εγκύκλιοι του ΥΠΕΚΑ, το τοπογραφικό κατά την γνώμη μου δεν νοείται παρα να περιγράφει κατ' ελάχιστον ένα γήπεδο ή οικόπεδο. Το να μην εμφανίζεται ολόκληρο το γήπεδο, μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα και παρεξηγήσεις καθώς ως γνωστόν ένα τοπογραφικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αλλού εκτός της δήλωσης αυθαιρέτων. Το ΥΠΕΚΑ με τέτοιες οδηγίες προσπαθεί να δώσει μπακάλικες διεξόδους από προβλήματα που το ίδιο δημιούργησε.

πολύ σωστό Δεν πρέπει να δεχόμαστε την κάθε σαχλαμάρα οδηγία που μας δίνουν από το ΥΠΕΚΑ Κατά και την δική μου γνώμη δεν μπορεί να υπάρχει τοπογραφικό διάγραμμα που να περιγράφει μια κάθετη ιδιοκτησία χωρίς να φαίνονται και οι υπόλοιπες κάθετες καθώς και όλα τα κτίσματα μέσα σε αυτές Η σωστή δουλειά του μηχανικού που συντασει ένα τοπογραφικό διάγραμμα απαιτεί αυτό να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο μέλλον και να περιέχει όλες τις πληροφορίες που το καθιστούν χρήσιμο στον κατοχό του Αυτό επιβάλει η επιστημονική ευσυνειδησία.

 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Για την κάθετη ιδιοκτησία έχει μια λογική η οδηγία. Αποτυπώνεις μόνο την κάθετη και γράφεις ότι αποτελεί τμήμα μεγαλύτερης ιδιοκτησίας αφού φυσικά είναι σωστά τα τ.μ. και τα ποσοστά σύμφωνα με την σύσταση.

Δεν είναι το βέλτιστο αλλά αν περιγραφεί σωστά νομίζω ότι στέκει.

Για την οριζόντια όμως (π.χ. έναν όροφο σε αγροτεμάχιο 4500 τ.μ.) δε νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση από το να αποτυπωθεί όλο το γήπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου συνάδελφε, δεν μπορείς να αποφασίσεις εάν η κάθετη είναι σύμφωνα κατά εμβαδό και θέση με το συμβόλαιο της σύστασης εάν δεν αποτυπωθεί το σύνολο του γηπέδου. Και από την στιγμή που θα αποτυπωθεί, γιατί να μην εμφανιστεί στο τοπογραφικό ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.