Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσεγγιστική μέτρηση θερμίδων λέβητα


DOOM_NX

Recommended Posts

Δεν κατάλαβα πως βγάζεις τις αναλογίες. Όταν λέω 1:8, εννοώ ότι αν θερμαίνονται 100kg χάλυβα στη θερμοκρασία του νερού, είναι σαν θερμαίνεις επιπλέον 100/8kg νερό.

Link to comment
Share on other sites

Τις αναλογίες τις έβγαλα ως εξής:

  • Υπολόγισα την ενέργεια στην είσοδο με βάση τους χρόνους κοχλία, αφού πρώτα μέτρησα πόσα γραμμάρια πέλλετ πέφτουν σε 2 λεπτά συνεχόμενης λειτουργίας του κοχλία.
  • Υπολόγισα την ενέργεια που πήγε στο νερό με βάση τη μεταβολή της θερμοκρασίας των 65 λίτρων του καζανιού του λέβητα.
  • Διαίρεσα την ενέργεια εξόδου (αυτή που πήγε στο νερό) δια την ενέργεια εισόδου (καύσιμα). Βρήκα 53% περίπου.

Έτσι, συμπέρανα ότι από τα 10 μέρη θερμότητας που παρήχαν τα πέλλετ, 5 μέρη της πήγαν στο νερό του καζανιού, 1 μέρος της περίπου είναι νορμάλ να χάθηκε με βάση το συντελεστή απόδοσης (91,4%) και τα υπόλοιπα 4 μέρη αγνοούνται!

 

Να έφυγαν στη θέρμανση του μετάλλου; Να έφυγαν μέσω της καμινάδας; Να έγινε ατελής καύση; Να είναι μικρότερος ο βαθμός απόδοσης; Δεν ξέρω. Δε μου φαίνονται ΟΚ τα νούμερα πάντως και πρέπει ASAP να βρεθεί καυστηρατζής να το ρυθμίσουμε.

 

ΥΓ: Με βάση την αναλογία 100/8 που εξέφρασες και αν θεωρήσουμε ότι και τα 210 κιλά του λέβητα ζεστάθηκαν, τότε τα 65 λίτρα γίνονται 91,25 και οι θερμίδες που απαιτούνται για ΔΤ=40 γίνονται 3.650. Οπότε η απόδοση ανεβαίνει στο 73,9%. Ως το 91,4% λείπει 17,5%.

Edited by DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Κάτι χάνεις λόγω θερμομέτρου.

Κάτι πήγε στο μέταλλο.

Κάτι μπορεί να χάνει το ίδιο το καύσιμο (βλέπε υγρασία).

Κάτι ακόμα μπορεί να χάνεις από το βαθμό απόδοσης.

 

Αν τα αθροίσεις, θα βγουν τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, το πρόσθεσα το μέταλλο...

 

Το καύσιμο δε χάνει σημαντικά, γιατί χρησιμοποίησα την κατώτερη θερμογόνο δύναμη.

 

Για το θερμόμετρο δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

 

Από το βαθμό απόδοσης αν χάνει, καλά κάνω και ανησυχώ λοιπόν, γιατί 92% υπόσχονται, όχι 75%!

 

Τέλος πάντων... πρέπει να σιγουρέψω την απόδοση της καύσης πρώτα και να βρω συντηρητή που προτίθεται να το μετρήσει και να το ρυθμίσουμε.

Edited by DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Doom.. ειχα μιλήσει για την θερμοχωρητικότητα των μετάλλων... και σε παρακολουθώ 2 μέρες τώρα, να μην το λάμβανεις υπόψη σου σε κανέναν υπολογισμό σου και στα δύο φόρουμ......

Έπρεπε να το πει ο Μίλτος δηλαδή;

Άτιμοι μηχανολόγοι μόνο ο δικό σας λόγος περνάει... :smile:

Θα σου βάλω ακόμα έναν παράγοντα που πρέπει να λάβεις υπόψη σου.

Τις θερμικές απώλειες του ίδιου του λέβητα στο λεβητοστάσιο....Δεν ξέρω πόσο καλά μονωμένος είναι, αλλά κόβει και αυτό ένα νουμεράκι....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχα! Δεν είναι έτσι!

 

Θα το λάμβανα υπ'όψιν μου αν ήξερα ότι η ονομαστική απόδοση μετράται με σταθερή θερμοκρασία μετάλλων.

 

Τις θερμικές απώλειες του λέβητα στο λεβητοστάσιο δεν ξέρω πως να τις μετρήσω... Έχεις υπ'όψιν σου κάτι; Ή έστω τι μέρος του ποσοστού τις απόδοσης κόβουν; Κάπου είχα δει πως για κάθε 10 βαθμούς κάτω από τη θερμοκρασία μέτρησης της ονομαστικής απόδοσης, πέφτει 1% απόδοση, ισχύει; Πάντως δεν νομίζω να δικαιολογεί το 18% που λείπει... :(

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχα! Δεν είναι έτσι!

 

Θα το λάμβανα υπ'όψιν μου αν ήξερα ότι η ονομαστική απόδοση μετράται με σταθερή θερμοκρασία μετάλλων.

 

Τις θερμικές απώλειες του λέβητα στο λεβητοστάσιο δεν ξέρω πως να τις μετρήσω... Έχεις υπ'όψιν σου κάτι; Ή έστω τι μέρος του ποσοστού τις απόδοσης κόβουν; Κάπου είχα δει πως για κάθε 10 βαθμούς κάτω από τη θερμοκρασία μέτρησης της ονομαστικής απόδοσης, πέφτει 1% απόδοση, ισχύει; Πάντως δεν νομίζω να δικαιολογεί το 18% που λείπει... :(

 

Κατι το ένα κάτι το άλλο αρχίζει και μικραίνει η ψαλίδα...

Όχι δεν γνωρίζω τις απώλειες του....

Εμπειρικά εσύ πως τον βλέπεις τον λέβητα;

Έχει απώλειες; Τον ακουμπάς σε όλες τις μεριές χωρίς να νιώθεις ζέστη;

Διαισθητικά θα έλεγα ότι ο βαθμός απόδοσης στην καύση θα είναι κάπου στο 80-85%....

Θερμοκρασία καυσαερίων ξέρεις;

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ζέστη στο λεβητοστάσιο νιώθω μόνο στο καπάκι πάνω από τα τούμπο, στα ρακόρ που φεύγουν οι σωληνώσεις από το λέβητα και φυσικά στην καμινάδα. Οπουδήποτε αλλού κι αν πιάσω είναι κρύα τα μέταλλα.

 

Εμπειρικά δεν μπορώ να τον δω γιατί δεν έχω καθόλου εμπειρία από λέβητες! :P

 

Όμως τα στραβά που παρατηρώ αυτή τη στιγμή είναι τα εξής δύο:

  • Άκαυστο καύσιμο αναμειγμένο με στάχτη στο πιάτο καύσης.
  • Χρόνοι κοχλία που δε φτάνουν σε καμία περίπτωση ισχύ εξόδου 20.000 kcal/h

Καλά και η τραγική ένωση στην καμινάδα:

 

Lama-Rina_zps3320bd6e.jpg

Edited by DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Αναιρώ αυτό που έγραψα για τους χρόνους κοχλία.

 

Σήμερα έκανα ογκομέτρηση με το pellet της Schweighofer. 0.7 kg/min μεταφέρει ο κοχλίας σε συνεχή λειτουργία.

 

Με βάση την κατώτερη θερμογόνο δύναμη τού καυσίμου, 17,2 MJ/kg, και τον βαθμό απόδοσης, 91,4%, 1 δευτερόλεπτο λειτουργίας του κοχλία και 7 αναμονής φαίνεται να είναι το μέγιστο πριν υπερβούμε τις 20.000 kcal/h.

 

Παρ'όλα αυτά πρέπει να μετρηθεί η απόδοση της καύσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.