Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργημένο 2% και αντιμετώπιση τρεχουσών "αμοιβών" και "δηλώσεων" 4014


Recommended Posts

Έχουμε δηλώσεις σε προσωρινή υπαγωγή και δηλώσεις σε οριστική υπαγωγή.

Ταυτοχρόνως σε κάποιες από αυτές έχουμε αμοιβές από ΤΕΕ σε ενδιάμεση υπαγωγή και άλλες οριστικοποιημένες.

Κάποιες "κινήσεις" μας από τις παραπάνω έγιναν πριν τη δημοσίευση σε ΦΕΚ της κατάργησης του 2% και κάποιες μετά.

Προφανώς στα συμφωνητικά μας αναφέρεται η υποχρέωσή μας για καταβολή του 2% στο ΤΕΕ.

Επίσης προφανώς στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ υφίσταται ακόμα το 2%.

Επίσης προφανώς στο σύστημα δηλώσεων υφίσταται ως προαπαιτούμενο ακόμα το 2%.

 

Τι πρέπει να κάνουμε;

Που ΔΕΝ θα καταβάλλουμε το 2%; Που θα το καταβάλλουμε;

Όσον αφορά στο σύστημα των αμοιβών εύκολα το "γράφει" κάποιος, το σύστημα των δηλώσεων όμως;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η κράτηση 2% είναι επί της αμοιβής μηχανικού,

 

δεν υπάρχει η απαίτηση καταβολής όταν η ΑΠΥ έχει ημ/νία

 

έκδοσης μετά το ΦΕΚ (δεν θυμάμαι πρόχειρα την ημ/νία).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, λες ότι, αν π.χ. εγώ έχω κάνει π.χ. 100 δηλώσεις 4014 (από την έναρξη ισχύος του νόμου) για τις οποίες "χρώσταγα" π.χ. 100Χ50,00 = 5.000 ευρώ εισφορές υπέρ ΤΕΕ (2%) και για τις οποίες ΔΕΝ έχω μέχρι π.χ. σήμερα εκδώσει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία ΑΠΥ (γιατί π.χ. η συμφωνία με τους πελάτες είναι ότι, η ΑΠΥ θα εκδωθεί με το τέλος της εργασίας (που μου έχει ανατεθεί από τον καθένα ή οποία προσδιορίζεται ως το ανέβασμα των σχεδίων κ.λπ. ΚΑΙ του ΔΕΔΟΤΑ στο σύστημα του ΤΕΕ (π.χ. 30.6.2013) ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ και επωφελούμε των 5.000 ευρώ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κ γω ετσι πιστευω Ιασονα.

Εκτος αν το καλο μας το ΤΕΕ βγαλλει καμια ανακοινωση και θεωρει ως ημερομηνια για την υποχρεωση καταβολης του 2%, την ημερομηνια εισαγωγης εργου στο συστημα αμοιβων.

Αλλα και παλι ποιος θα το ελεξει??

Το ρισκαρεις?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αν τη βγάλει, που έτσι νομίζω κι εγώ, θα πρέπει να ανοίξουμε άλλα έργα (με σημερινή ημερομηνία), να αδιαφορήσουμε για τα παλιά (τουλάχιστον αυτά που είναι σε ενδιάμεση υποβολή), να βάλουμε τα καινούργια στις δηλώσεις 4014 και τέλος να πληρώσουμε το 2% για όσες δηλώσεις έχουμε οριστικοποιήσει και δεν μπορούμε ν' αλλάξουμε τον Α/Α έργου.

Εκτός κι αν μπορούμε να τις ξαναγυρίσουμε σε προσωρινή υπαγωγή και να βάλουμε τον νέο Α/Α έργου.

Οι "μάγκες" όμως δεν θα βγάλουν τώρα την ανακοίνωση που λες, αλλά θα εξαντλήσουν τα περιθώρια του νόμου....

Κι εμείς δεν θα ξέρουμε τι ακριβώς να κάνουμε....

Γιατί τα "ποσά" είναι πολλά βρε αδελφέ... κι αξίζει τον επιπρόσθετο κόπο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα.

Περιμενε και μην πληρωσεις ακομα.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει διαταξη για χρονικο διαστημα μεταξυ ΑΠΥ και πληρωμης εισφορας υπερ ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την πάτησα, στο 60% των δηλώσεων που έχω κάνει έχω ήδη πληρώσει (αν δεν πλήρωνα θα τα ...έτρωγα τα χρήματα), πάω να ...βγάλω τα σπασμένα από τα υπόλοιπα....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμφωνώ με το σκεπτικό σου στο #3. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ, ότι πρώτα κόβω ΑΠΥ (=πληρώνομαι) και μετά πληρώνω κρατήσεις. Άρα εάν για τον Α ή Β λόγο εγώ δεν έχω κόψει καμία ΑΠΥ, "κέρδισα" το 2%.

 

Εάν πάλι βγάλει το ΤΕΕ καμία ανακοίνωση, θέλω να ρωτήσω το εξής: Πού θα στηρίζεται νομικά? Μπορεί δηλαδή να βγάλει απλά μία ανακοίνωση και να λέει: " Εφόσον έχεις κάνει δήλωση στο σύστημα αυθαιρέτων ή στο πρόγραμμα αμοιβών πριν από το μνημόνιο 3, τότε οφείλεις το 2%" ???

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι δεν χρειαζεται να πληρωθει τιποτα απο εδω και στο εξης, σε οποιαδηποτε φαση κ αν βρισκεται η υποβολη.

Γιατι που ελεγε ποτε πρεπει να πληρωσουμε το 2%, οταν το πληρωναμε? Πουθενα (απ΄οσο ξερω), το πληρωναμε οταν το χρειαζομασταν χωρις κανενα χρονικο περιθωριο θελω να πω. Δεν σχετιζοταν απαραιτητα με την αποδειξη, ουτε καν με την καταθεση στην ΕΤΕ.

Και τι παει να πει θα βγαλει ανακοινωση το Τεε? Ας βγαλει. Τοσο τα χω παρει τωρα τελευταια που δικαστικα να παμε, τοσα χρηματα που ειναι συνολικα απο ολους μας το 2%, κερδισμενοι θα βγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.