Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ-ΕΟΠΠΥ: Φάρμακα


Mechanical2010

Recommended Posts

Kαλησπέρα

ξερει κανεις τωρα που ειμαστε στον εοππυ, εαν εχουμε συνταγογραφημενη συνταγη και πρεπει να πληρωσουμε ολα τα φαρμακα στο φαρμακειο ( λογω απεργιας) , παιρνουμε τα λεφτα μας πισω απο το ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε με μήνυμα ηλεκτρονικό η πιο κάτω ανακοίνωση

 

Αγαπητοί συνάδελφοι & συναδέλφισσες,

 

Ενημερώνουμε ότι το ΤΕΕ και το ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ έχουν κάνει ασφαλιστικά μέτρα κατά των οδηγιών ένταξης μας στον ΕΟΠΥΥ για πρόκληση ζημιάς στα μέλη μας και προσφυγή στο ΣτΕ για αναστολή εφαρμογής του Νόμου που μας εντάσσει στον κλάδο υγείας του ΕΤΑΑ, διότι έχουμε ήδη ξεκινήσει τις διαδικασίες μετασχηματισμού του ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ σε ΝΠΙΔ βάσει του προηγούμενου Νόμου που ισχύει.

 

Σε συνέχεια των ασφαλιστικών μέτρων η Δ.Ε. του ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ έχει πάρει απόφαση να μην υλοποιεί τις οδηγίες του ΕΟΠΥΥ και να συνεχίσει να εξυπηρετεί τους ασφαλισμένους όπως πριν. Δηλαδή να καταθέτουμε τα δικαιολογητικά με αριθμό πρωτοκόλλου στα κατά τόπους γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ προς εκκαθάριση.

 

Οι υπάλληλοι των γραφείων είναι υποχρεωμένοι να πειθαρχήσουν. Το ίδιο ισχύει και για το γραφείο του ΤΣΜΕΔΕ στην Χαλκίδα. Αν δεν πειθαρχήσουν στην απόφαση αυτή, θα βρεθούμε στην δυσάρεστη θέση να τους κάνουμε αναφορά στην Διοίκηση του ΤΣΜΕΔΕ για ��αράβαση καθήκοντος.

 

Η οριστική μας ένταξη μας στον ΕΟΠΥΥ δεν έχει κριθεί στα δικαστήρια ακόμα και δεν θα είναι εύκολο να υλοποιηθεί αν τελικώς ενταχθούμε, λαμβάνοντας υπόψη το ύψος των εισφορών που πληρώνουμε σε σχέση με τις παροχές που θα απολαμβάνουμε.

 

Δυστυχώς κάποιοι υπάλληλοι του ΤΣΜΕΔΕ κάνουν βεβιασμένες κινήσεις εν αγνοία της Διοίκησης σπεύδοντας να ενταχθούν στο δυναμικό του ΕΟΠΥΥ, αποδυναμώνοντας περαιτέρω το ήδη υπό στελεχωμένο Ταμείο μας.

 

Για την ΔΕ του ΤΕΕ/ΠΤ Εύβοιας

Ο Πρόεδρος

Γιώργος Μπουραντάς

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Το Περιφερειακό Τμήμα του ΤΣΜΕΔΕ στην Χαλκίδα φαίνεται να αγνοεί τη συνημμένη εγκύκλιο του ΕΟΠΥΥ για την αποζημίωση των φαρμακευτικών δαπανών κατά τη διάρκεια της περιόδου αναστολής πίστωσης εκ μέρους του Φαρμακευτικού Συλλόγου Ευβοίας και σε εριστικούς τόνους αρνείται να παραλάβει δικαιολογητικά δαπανών.

 

Τι σκοπεύουν να κάνουν τα θεσμικά μας όργανα επ'αυτού? Μήπως θα πρέπει να αποδ��χτούμε ότι πλέον θα ανήκουμε στο πιο σαρκοβόρο ταμείο από άποψη ασφαλιστικών εισφορών, με τις χαμηλότερου επιπέδου (μακράν) παροχές?

 

Δήμητρα Βρούχα

Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής, MBA

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

είναι να πάρω εμβόλιο για το γιο μου που κάνει 50 ευρώ. Ο φαρμακοποιός θέλει να πληρωθεί καθότι δεν δίνει βερεσέ στον ΕΟΠΠΥ, Εγώ πώς θα πάρω τα λεφτά μου πίσω; Εννοείται έχω κανονική συνταγή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.