Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή καπνοδόχου σε λέβητα C82


zio7

Recommended Posts

Καλημέρα. Σε μια οικοδομή έχω 4 επιτοιχους λέβητες 24KW τύπου C82 με ενεργό ύψος πάνω από 8μ. Σύμφωνα με το πίνακα 5 του κανονισμού φυσικού αερίου τι καπνοδόχο πρέπει να επιλέξω? Η Φ23/28 που έχει διατομή 415cm2 (>389cm2) μπορεί να χρησιμοποιηθεί?

post-6641-0-84801500-1355382994_thumb.jpg

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Με Φ23cm έχεις διατομή 415,476cm2, δηλαδή 3,75% περισσότερο από την τυποποιημένη διατομή 20x20cm = 400cm2 του πίνακα 4. Δηλαδή πολύ λιγότερο από 20%, οπότε θα μπορούσες να κάνεις χρήση και αυτού του πίνακα. Με βάση τον πίνακα 4, για Ηενεργό > 8m, έχεις τη δυνατότητα σύνδεσης τεσσάρων συσκευών 24kW η καθεμία χωρίς να έχεις κίνδυνο συμπύκνωσης.

Αλλά και με τον πίνακα 5, για Ηενεργό > 8m και διατομή 400 < 415,476 < 480 πάλι έχεις τη δυνατότητα σύνδεσης μέχρι και τεσσάρων συσκευών 30kW η καθεμία, πόσο μάλλον 24kW η καθεμία.

Αυτά καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

με βάση τον πινακα φαίνεται οτι δεν μπορει να χρησιμοποιηθει αφου ανηκει μεταξυ 400 και 480cm2 οπου για ενεργο υψος >8μετρα δεν προβλεπει συνδεση 4 συσκευων. Τετοια περιπτωση δεν μου εχει τυχει, αλλα αν η καμιναδα ειναι υπερδιαστασιολογημένη εδω θεσσαλονικη κανουμε μια υ/δ οτι ενημερωθηκε ο πελατης για κίνδυνο συμπύκνωσης και το αναφερουμε στην τεχνικη εκθεση. Με βαση τους πινακες αυτους για την περιπτωσή σου δεν μπορεί !!! να μπει καμινάδα :shock:

Σε κάθε περίπτωση μίλα με την ΕΠΑ. Πιστευω να το δεχτουν και ας μην το προβλεπει ο κανονισμος. Διοτι ειναι τυποποιημένες οι καμινάδες Και η Φ200/250 που ειναι η προηγούμενη δεν σε καλύπτει για ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο πίνακας 5 σε σχέση με τις τυποποιημένες καπνοδόχους είναι λίγο άκυρος, απο τον παρακάτω πίνακα των τυποποιημένων καπνοδόχων φαίνεται οτι μόνο οι τρείς τελευταίες είναι μέσα στα όρια που δίνει ο πίνακας 5.

 

Η ΕΠΑ μου είπε αρχικά οτι θέλω σύμφωνα με τον πίνακα 5 διατομή απο 324 εώς 389, οπότε μπορώ να βάλω την Φ23 με διατομή 415 (7% πάνω απο το 389) στη συνέχεια όμως είδαμε οτι απο 400 εως 480 που ανήκει η Φ23 έχει παύλα στο πινακάκι και καταλήξαμε να τις σπάσουμε τις συσκευές σε δύο καπνοδόχους :confused:

post-6641-0-29523300-1355480559.jpg

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο υπολογισμός καπνοδόχων Φ.Α. πρέπει πλέον να γίνεται σύμφωνα με το πρότυπο ΕΝ 13384-1/2.

Οι πίνακες είναι ενδεικτικοί.

Edited by loukats
Link to comment
Share on other sites

το πρότυπο ΕΝ 13384-1 ειναι για μια συσκευή

το ΕΝ 13384-2 που ειναι για περισσοτερες συσκευες, δεν υπάρχει σε υπολογιστικό excel. πρεπει να αγορασεις προγραμμα για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.