Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ για ιδιοκτησία με δύο διαφορετικές χρήσεις


gnikos26a

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση έκδοσης Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης για την ακόλουθη περίπτωση:

Ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία με δύο διαφορετικές χρήσεις στην πράξη: 1) Χώρος εκθέσεων, 2) Χώρος γραφείων.

 

 

Θα πρέπει να εκδοθεί ένα Πιστοποιητικό, για το οποίο στους υπολογισμούς (στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ) θα έχει γίνει ο διαχωρισμός της επιφάνειας σε δύο διακριτές Θερμικές Ζώνες με χρήση χώρου εκθέσεων και γραφείων αντίστοιχα ή θα πρέπει να εκδοθούν δύο χωριστά Πιστοποιητικά, ένα ανά κάθε χρήση (με τα αντίστοιχα τετραγωνικά μέτρα); Τι προβλέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δεις τις προϋποθέσεις που χρειάζονται ώστε να έχεις δύο ξεχωριστές ζώνες (ενότητα 2.2. της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010). Ο χώρος των γραφείων εξυπηρετεί τη χρήση του "Χώρου εκθέσεων" ή πρόκειται για τελείως ανεξάρτητη χρήση; Αν είναι για την εξυπηρέτηση των εκθέσεων, δεν νομίζω πως είναι δυνατόν να εκδοθούν δυο ξεχωριστά πιστοποιητικά. Κάνεις ένα πιστοποιητικό, με κύρια χρήση "Χώρος εκθέσεων" και αν πληρούνται οι προϋποθέσεις τότε κάνεις δύο θερμικές ζώνες (μια για τα το χώρο των εκθέσεων και μια για τα γραφεία εξυπηρέτησής του).

Έτσι θα το έβλεπα καθώς καταλαβαίνω πως μιλάς για ενιαία ιδιοκτησία, αλλά με βοηθητική επιμέρους χρήση τα γραφεία.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος των γραφείων είναι ανεξάρτητος από το χώρο της έκθεσης. Το κτήριο είναι σε δύο επίπεδα, αλλά η ιδιοκτησία είναι μία.

Ο χώρος των γραφείων δεν αφορά την εξυπηρέτηση του χώρου της έκθεσης. Στην πράξη, ο θα πρόκειται για δύο διαφορετικές χρήσεις, ανεξάρτητες μεταξύ τους.

 

Απλά επειδή, υπάρχει μία οριζόντια ιδιοκτησία, δεν ξέρω πώς θα εκδοθεί το Πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχεις ξεκάθαρα δύο διαφορετικές χρήσεις, επομένως και δύο ξεχωριστά πιστοποιητικά. Τώρα αυτό με τη μια οριζόντια ιδιοκτησία δεν ξέρω πως αντιμετωπίζεται πρακτικά. Αν και αφού θα βάλεις "ολόκληρο κτίριο" για το κάθε πιστοποιητικό, δεν νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα αφού δεν θα χρειαζεται να συμπληρώσεις τον κωδικό ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχεις ξεκάθαρα δύο διαφορετικές χρήσεις, επομένως και δύο ξεχωριστά πιστοποιητικά. Τώρα αυτό με τη μια οριζόντια ιδιοκτησία δεν ξέρω πως αντιμετωπίζεται πρακτικά. Αν και αφού θα βάλεις "ολόκληρο κτίριο" για το κάθε πιστοποιητικό, δεν νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα αφού δεν θα χρειαζεται να συμπληρώσεις τον κωδικό ιδιοκτησίας.

Πάνο συνεχίζετε και βάζετε ολόκληρο κτίριο όταν είναι μια ιδιοκτησια για κάθε χρήση?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συναδελφοι το κτιριο εχει δυο υπογεια (βοηθητικοι χωροι) ισογειο καταστημα, α,β,γ (γραφεια) και δ κατοικια.

Καλουμαι να βγαλω πεα για ενοικιαση του ισογειου και των τριων οροφων γραφειων (σε ενα μισθωτηριο) σε κεντρο ψυχικης υγειας. Εχει συσταση ο.ι και ανηκει ολο σε εναν ιδιοκτητη.

1. Θα βαλω τμημα κτιριου ή ολο;

2. Αν βγαλω για ολο το κτιριο προφανως εχω δυο πιστοποιητικα για δυο χρησεις ( κεντρο ψυχικης υγειας και κατοικια).

3. Οι τεσσερεις οροφοι που μας ενδιαφερουν, δεν εχουν απολυτως τιποτε εγκατεστημενο. (Ουτε ψυξη-θερμανση ουτε φωτισμο, ουτε αερισμο, ουτε ΖΝΧ) η κατοικια εχει απο ολα (αυτονομημενη)

4. Θα εχω συνορα με ΜΘΧ (κλιμ/σιο);

5. Σε καθε οροφο εχει WC με προσβαση απο το πλατυσκαλο του κλιμ/σιου

5. Θα πληρωθουν τα κλιμ/σια και τα κοιν/στα WC; Πιστευω πως οχι για το κλιμ/σιο.

6. Σκεφτομαι να το παω σαν μερος του κτιριου, με συνορα προς ΜΘΧ κλιμ/σιο, με χρεωση μονο των τετραγωνικων κυριου χωρου και των WC.

Την γνωμη σας; Καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα!

Μία ερώτηση έχω να κάνω.

Σε κτίριο όπου το ισόγειο είναι κατάστημα και ο α΄ όροφος χώρος γραφείων (δεν έχει άλλο όροφο) θα βγάλω 2 πιστοποιητικά;

Ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.