Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολυστρωματικοί σωλήνες & πρεσσαριστά εξαρτήματα


nikmmech

Recommended Posts

Επειδή στην αγορά υπάρχει πληθώρα λύσεων πολυστρωματικών με πρεσσαριστά εξαρτήματα, θα ήθελα τεχνικοί που έχουν εμπειρία σε εφαρμογές με αυτούς, να γράψουν λίγα λόγια για ιδιαιτερότητές τους στην εφαρμογή, προβλήματα, διαθεσιμότητα στην αγορά σήμερα και ότι άλλο κρίνουν πρόσφορο.

 

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάνατε αναφορές σε συγκεκριμένες εταιρίες, έστω μέσω p.m..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Από εξαρτήματα χρησιμοποιώ Effebi και Bonomi. Δεν έχω εμπειρία από αντοχή σε βάθος χρόνου. Τα πρώτα πρεσάρονται με διάφορα πατήματα (multipinza). Τα Bonomi μου αρέσουν επειδή, στις γωνιές τουλάχιστον, έχουν τη μεγαλύτερη εσωτερική διάμετρο που έχω βρει. Ρακώρ με τρελό παξιμάδι έχει μόνο η Effebi (από τις δυο εταιρείες).

 

Η διαθεσιμότητα ίσως παίζει ανάλογα το στοκ του κάθε προμηθευτή. Γενικά βρίσκω, ίσως με καθυστέρηση κάποιες φορές, αλλά δε χρησιμοποιώ μεγάλες ποσότητες.

 

Σε σωλήνα, βάζω PEXc-AL-PEXc. Συνήθως βρίσκεις σωλήνες που έχουν στρώση από PERT ή και PE.

Edited by miltos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νίκο τώρα είδα το θέμα...

Βρήκες και εσύ βρε φίλε θέμα να ρωτήσεις...

Ξέρεις τι ρωτάς τώρα;

Το απόλυτο μπάχαλο.

Είχα χτικιάσει όταν τα έψαχνα....

Υπάρχουν πολλοί τρόποι πρεσαρίσματος σωλήνων πολυαιθυλενίου .

Η μέθοδος ΤΗ

Η μέθοδο Η (αγγλικό)

Η U (αγγλικό)

Και η μέθοδο REHAU που διαφέρει κατά πολύ απο τις άλλες όπου απαιτεί άλλου τύπου μηχάνημα..

Κάποιες εταιρίες φτιάχνουν πλέον πρεσσαριστα εξαρτήματα που μπορούν να πατηθούν με οποιαδήποτε τσιμπίδα απο τις παραπάνω πρώτες 3.

Θέλει όμως προσοχή στα εξαρτήματα που αγοράζουμε, Θα πρέπει να γνωρίζουμε με πιο τύπο τσιμπίδας πατιούνται. Η αλήθεια είναι ότι εκεί έξω ο θεός και η ψυχή του καθενός με τη πατάει...

Προσωπικά έχω επιλέξει σαν πρώτη επιλογή την REHAU είναι όμως μακράν πιο ακριβή.

Θα σου δώσω ένα λινκ και απο REMS που γράφει την μέθοδο των περισσότερων εταιριών.

http://www.remstools.co.uk/pdf/mini_pressing_tong_chart.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.